Po sérii vyšetření se dozvěděla diagnózu – rakovina plic. Byl to pro ni šok, nikdy totiž nekouřila a žila zdravě. „Nejprve jsem se ptala, proč zrovna já, ale pak jsem začala věřit, že to zvládnu. Měla jsem totiž štěstí, že lékaři objevili nádor ve stadiu, kdy se dal operativně odstranit,“ popisuje Ilona.

Přišla o část plíce

Podstoupila proto na podzim 2021 operaci, kdy jí odstranili část plíce, kde se nádor nacházel. Nyní je Ilona třetím rokem v remisi, dochází na pravidelné kontroly k pneumologovi a onkologovi. Dvakrát ročně absolvuje kontrolní CT plic a jednou za rok spirometrii.

„Nyní se cítím fyzicky i psychicky skvěle. Jediný moment, kdy mi tělo připomene, že jsem zákrok podstoupila, je zadýchání při fyzické zátěži, sportu nebo rychlejší chůzi do schodů,“ doplňuje Ilona. „To mě ale nutí stále na sobě pracovat, pravidelně se hýbat, a cvičit dech.“ 

Zklidnění a méně stresu

Jak sama říká, po nemoci je klidnější, pokornější, umí se zastavit a užít si maličkosti každého dne. „V práci jsem výrazně ubrala. Vyhýbám se stresovým situacím, neberu si příliš úkolů jako dřív, nesnažím se vše stihnout. Snažím se držet hesla ‚všeho s mírou‘.“ Oporou jí byl hlavně její partner, přátelé a rodina.

„Partner mne doprovázel na vyšetření, byl u mne, když jsem se probudila z narkózy po operaci. Podporuje mě v novém projektu neziskové organizace. Jsem mu za to nesmírně vděčná. I díky němu jsem vše dobře psychicky zvládla a zvládám dál,“ uvádí Ilona.

Na základě osobní zkušenosti se začala Ilona o rakovinu plic více zajímat. Loni na podzim založila pacientskou organizaci Moje plíce, z.s. společně s dalšími 2 pacienty. Všichni 3 jsou celoživotní nekuřáci.

Dnes už vím, že to není zase taková výjimka, bohužel roste počet pacientů s rakovinou plic u nekuřáků, a to i u mladších ročníků. Sami jsme nemocí prošli, a proto jsme se rozhodli naši náročnou životní zkušenost transformovat v něco pozitivního,“ říká Ilona.

Moje plíce pomáhají

Pacientská organizace Moje plíce, z.s. vznikla s cílem poskytnout podporu pacientům s rakovinou plic a jejich rodinám v nejtěžších chvílích jejich života. Jejím posláním je stát po jejich boku a bojovat za lepší podmínky a péči pro všechny postižené touto vážnou nemocí.

Spolek také spustil novou kampaň „Šlápni do toho“, která chce veřejnost motivovat k pravidelnému pohybu jakožto prostředku prevence nejen vzniku rakoviny, ale také posílení kapacity plic. V listopadu pak organizace zopakuje kampaň »Nekašli na to«, která má za cíl zviditelnit Program časného záchytu karcinomu plic, více na www.prevenceproplice.cz.

 

Video
Video se připravuje ...

Dávivý kašel jako známka vážné nemoci? Lékař varuje před nikotinem hlavně děti Andrea Ulagová

Fotogalerie
7 fotografií