„Nemažte opalovacími krémy své děti, jejich pokožka si na slunce musí zvyknout.“ „Rakovinu kůže nezpůsobuje UV záření, ale chemikálie v opalovacích přípravcích.“ „Sluneční brýle nenosím. Způsobují světloplachost a vím, že nejvíce vitaminu D vstoupí do těla právě očima.“

To je jen malá ukázka toho, co sdílejí lidé na sociálních sítích, a zdravotníci jen kroutí nechápavě hlavou. Vždyť pokud svou pokožku nechráníme, může nám slunce způsobit jednu z nejnebezpečnějších rakovin kůže – melanom.

„Ten je jedním z nejčastějších typů zhoubných nádorů u nás. A přestože sluneční záření je významnou příčinou jeho vzniku, stále se šíří dezinformace o tom, že kůži není zapotřebí chránit, že si musí ‚zvyknout‘. S podobnými nepodloženými nesmysly se můžeme setkat také ohledně nošení slunečních brýlí,“ vysvětluje Kateřina Šédová, zakladatelka organizace Loono s tím, že lidem, kteří těmto nesmyslům uvěří, to může způsobit fatální zdravotní následky.

Melanom v oku

„Stejně jako si chráníme pokožku před spálením, měli bychom si při pobytu na ostrém slunci nasadit sluneční brýle s UV filtrem. Je to prevence před vznikem očního melanomu,“ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky Neovize Praha. Tento druh karcinomu se vyskytuje v dospělém věku hlavně u bělochů.

„Léčba se odvíjí podle velikosti, rizika růstu a poškození oka nádorem. V některých případech se volí pouze sledování, jindy je nutná laserová nebo biologická léčba, ozařování či chirurgické odstranění celého oka. Léčba melanomu oka je často radikální a může dojít i ke ztrátě zraku. Tento nádor také často metastázuje do životně důležitých orgánů,“ vysvětluje Mikšovská.

Další dezinformace z internetu

  • Uveřejňovaná čísla o rakovině kůže lžou, cinklé výzkumy si platí kosmetické a farmaceutické firmy.
  • Stačí se namazat jen jednou ráno!
  • My jsme se nikdy nemazali a rakovinu jsme nedostali.
  • Matky, co mažou své děti, jsou moc úzkostné. Měly by přejít na homeopatika.
  • Babička se dožila 95 let. Pracovala na poli a opalovák nikdy nepoužila.
  • Dermatolog mi vynadal, že dceru mažu. Prý jí tím škodím a krémy kvůli obsahu karcinogenních látek stejně brzy zakážou.

Fake news herečky i lékaře

O kontroverzní výrok se postaral i známý lékař Jan Vojáček. Na Instagramu zveřejnil, že sluneční brýle nenosí, protože chce mít zdravý vztah se sluncem a přirozeným světlem. Herečka Gabriela Filippi (53) dokonce na Facebooku vyzývala své sledující k pravidelnému každodennímu hledění do slunce, a nabírání si tak vitaminu D do těla skrze oči.

Bude se víc umírat?

Podle dermatoložky prof. MUDr. Moniky Arenbergerové bylo v roce 2022 u nás diagnostikováno 2818 pacientů s pokročilým melanomem a 800 v počátečním stadiu. Každý šestý na melanom zemřel. „Pokud nezměníme svoje chování na slunci a přístup k prevenci, bude v roce 2040 melanom nejčastějším nádorem na světě u mužů a druhým nejčastějším nádorem u žen,“ varuje dermatoložka.

Lékařka Monika Arenbergerová
Autor: Blesk:ROBERT KLEJCH / CNC

Víc než sto nálezů!

Že je melanom opravdu jedním z nejčastějších rakovin, prokázala i loňská Blesk Ordinace, která proběhla na podzim v pěti českých městech. Právě o vyšetření znamének měli návštěvníci velký zájem a před vyšetřovacími stany se tvořily dlouhé fronty. A vyplatilo se. Během těchto pěti zastávek lékaři diagnostikovali 67 rakovin kůže a 49 přednádorových stavů, které bylo potřeba co nejdřív řešit, aby se do zhoubného nádoru „nezvrhly“.

Brýle s ochranou

Sluneční brýle by měly chránit proti UVA i UVB záření, doporučován je filtr UV 400. „Optimální jsou brýle s boční ochranou, které chrání před odraženými paprsky, nebo s polarizací, která usměrňuje odrážející světlo od okolních povrchů. Sluneční brýle se 100% UV ochranou jsou jediné, které byste si měli kupovat,“ nabádá Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Melanom v v oku
Autor: scom

Jak na prevenci?

  • Omezte pobyt na přímém slunci mezi 11. až 15. hodinou.
  • Používejte krémy s vysokým faktorem, nejlépe 50+. Aplikujte dostatečné množství a mažte se opakovaně! 
  • Noste sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem a pokrývku hlavy. 
  • Pořiďte si oblečení s ochranným faktorem. 
  • Nezapomínejte na každoroční preventivní kontrolu znamének. Letos si je můžete nechat zkontrolovat v září a říjnu na Blesk Ordinaci v Olomouci, Litoměřicích, Brně, Hradci Králové a v Praze.

 

Video
Video se připravuje ...

Dermatoložka varuje: Podezřelá znaménka si nenechávejte odstranit laserem. Co s nimi dělat? Bára Holá

Fotogalerie
15 fotografií