Se 188 centimetry a 150 kily byl Tomáš ve škole rozhodně nepřehlédnutelný. A to je jeden z důvodů, proč se odhodlal k radikální změně životního stylu. Jeho cesta za postavou lehčí o 67 kilo trvala sice jen sedm měsíců, ale dala pořádnou práci.

 

Dětství u počítače

Jak Tomáš sám přiznává, celé dětství proseděl u počítačových her, na kterých byl závislý. „Zpětně mě mrzí, jak mé dětství probíhalo, ale v dnešní době je to bohužel čím dál tím více běžné,“ říká k tomu.

Posměch ani šikanu sice nezažil, svou obezitu si ale uvědomoval hlavně ve společnosti. „Vnímal jsem, jak negativně na první pohled vyčnívám. Začalo mi chybět sebevědomí. Když jsem třeba jen šel po ulici a díval se lidem do očí, občas to byl až pohrdavý pohled,“ vzpomíná na horké chvíle mladý muž. A k důležitému kroku přispěl i upřímný pohled do zrcadla.

Kde začít?

Samotné hubnutí mělo velký háček. Tomáš nevěděl, jak a kde začít. Pátral na internetu, narážel na velké množství protichůdných informací, bylo těžké se zorientovat. Nejprve proto vyzkoušel populární ketodietu, což je strava s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku, která patří mezi vůbec nejdiskutovanější témata v oblasti výživy. S ní velice rychle zhubl prvních 35 kilo, přesto podle něj nejde o dlouhodobě udržitelnou cestu.

„Pro určitou skupinu lidí může být ketogenní dieta skvělá, ale samozřejmě jen pokud je stavěná odborníkem individuálně přesně podle konkrétních potřeb. Rozhodně ne taková, která stojí jen na pytlíčcích s práškem a na jednotném příjmu energie pro všechny,“ má jasno Tomáš, který si právě takové produkty sám koupil.

Včas ale pochopil, že musí začít úplně jinak. „Jakmile máte dlouhodobě extrémně nízký příjem kalorií, nemáte energii vůbec na nic a chodíte přes den jak zombie. Zvláště, pokud při tom ještě sportujete, třeba každý den chodíte na rotoped či pás do posilovny, “ popisuje Tomáš.

Pomohou i kalorické tabulky

Nakonec si jídelníček nastavil sám, rozumněji a cesta k vysněné postavě začala být mnohem příjemnější. Důraz klade na hlídání příjmu energie. „Skvělé jsou kalorické tabulky, které používám, abych měl přehled. Zabere to pár minut a člověku to strašně usnadní cestu. A je potřeba si také uvědomit, že jíst zdravě je sice super, ale ještě to automaticky neznamená, že zhubneme,“ vysvětluje a rovnou přidává další klíč k úspěchu.

 „Hodně jsem se snažil oblbnout si hlavu tím, že jsem co nejvíc navýšil objem jídla při zachování nižší energetické hodnoty. Jakmile máte pocit, že máte dost jídla, dokáže vám to hubnutí extrémně usnadnit.“

Tisícovky fanoušků

Kromě studia střední školy se Tomáš aktuálně nejvíce věnuje vytváření zábavných i poučných videí pro sociální síť TikTok. Za prvních šest týdnů tiktokerství má už více než 46 tisíc fanoušků, což je obrovský úspěch. „Řekl jsem si, že chci začít tvořit a pomáhat lidem v jejich cestě. Když mi pak někdo napíše, že začal zařazovat mé recepty a má výsledky a z těch zpráv je cítit nadšení, moc to pro mě znamená,“ dodává nadšený tiktoker.

Video
Video se připravuje ...

Zdravé mlsání? Tomáš zhubnul 67 kilo a doporučuje zmrzlinové plátky s tvarohem TikTok: lepsija_

Co rád vaří?

Losos s ovesnou kaší

„Možná to zní šíleně, ale kdo zkusil, ví, že ta kombinace je úplně dokonalá. Je to extrémně rychlé jídlo, stejně jako všechny mé recepty. Vločky uvařím v osolené vodě do kašové konzistence, lososa osolím, přidám trošku kmínu a opeču na pánvi. Během pár minut vznikne úžasné, zdravé, plnohodnotné jídlo.“

Čínské nudle s kuřecím masem

„I čínské nudle můžou být při hubnutí super oběd. Nakrájím si mrkev, cibuli, červenou papriku a zelí. Na pánvi zatáhnu kuřecí maso, přidám k němu zeleninu, postříkám olejem ve spreji a přidám nudle. Nakonec osolím, opepřím, přidám ještě trošku kari koření, ústřicovou a sojovou omáčku, promíchám a mám hotovo.“

Tvarohovo - zmrzlinové plátky

„Pro mě je to top dobrota před spaním. V misce smíchám tvaroh s medem nebo proteinem a lžící arašídového másla. Rozetřu na talíř s pečicím papírem, ozdobím ovocem (banán, jahody, borůvky ) a dám na pár hodin zamrazit. Pak už jen nalámu na plátky.“

Co je ketodieta?

„Jedná se o nízkosacharidovou a zároveň vysokotukovou dietu – v tomto případě je termín dieta skutečně namístě, neboť vyřazujeme celé skupiny základních potravin a některé zároveň omezujeme. A jiné zaujímají výrazně vyšší podíl v našem stravování,“ vysvětlil už dříve pro Blesk výživový poradce Petr Havlíček.

Drastické snížení příjmu sacharidů a jejich nahrazení tukem uvádí naše tělo do metabolického stavu zvaného ketóza, do kterého se běžně dostáváme, pokud hladovíme déle než 3 dny.

Pokud bychom chtěli ketogenní dietu použít jako podpůrnou léčbu u obezity, je podle Havlíčka nezbytné vše konzultovat a spolupracovat jak s lékařem, tak nutričním expertem a neaplikovat si ji sami. Mohli bychom se dostat do většího množství problémů, než s jakými se potýkáme.

„Není dobré skočit rovnýma nohama do ketodiety (včetně nákupu „zaručených“ a „zcela bezpečných“ ketodiet v prášku), ale vždy je lepší poradit se s odborníkem a být i pod jeho dozorem,“ dodal Havlíček.

Video
Video se připravuje ...

Tomáš Hradecký zhubnul 67 kilo. Tady je jeho recept na větrníky jinak. 

 

Fotogalerie
11 fotografií