Tělo je připraveno na to, aby mohlo  rychle reagovat a ochránit nás například před zraněním. Špatným stresem nazýváme chronický stres. „Pokud ho zažíváme, do těla se nám neustále vyplavuje v malém množství kortizol a adrenalin,“ vysvětluje lékárnice Ivana Lánová.

„V dlouhodobém měřítku mají tyto dva hormony bohužel negativní vliv na náš organismus. Lidé trpící chronickým stresem jsou pak daleko více náchylní k různým onemocněním, ať je to obyčejná viróza, nebo pak už vážnější nemoci tipu diabetes, infarkt a rakovina,“ dodává.

Co problémy spouští

Původcem stresu jsou tzv. »stresory«. Většinou jsou to události, které souvisejí se zaměstnáním. Může to být tlak na vyšší výkon, nedobré vztahy na pracovišti nebo celkové přetížení organismu. Stres může být způsobený i rodinnými konflikty nebo zdravotními a finančními příčinami.

Pomohou bylinky i minerály

Blahodárně na psychiku a na fyzické symptomy stresu působí i bylinky a minerály. Například hořčík v kombinaci s vitaminem B6 má pozitivní vliv na nervovou soustavu a zlepšuje kvalitu spánku. Stejné účinky má i meduňka, která pomáhá proti pocitům neklidu a napjatosti. Poraďte se s lékárníky, ti jsou připraveni pomoci a doporučit řešení ušité na míru přímo vám.

Jak problémy zvládat?

Nejčastěji se doporučuje pravidelná fyzická aktivita a různé relaxační techniky. Například jóga je spojením obojího. Postačí i pravidelná procházka v přírodě. Můžete zkusit i různá dechová cvičení, která zaberou pár minut a zvládnete je i v kanceláři.

Fotogalerie
3 fotografie

Nejsi v tom sama: Anna Marešová o syndromu vyhoření.

Video
Video se připravuje ...

Nejsi v tom sama: Anna Marešová o syndromu vyhoření Videohub