Paní Petra za sebou měla těžké životní období a byla rozhodnutá, že už vše bude jen dobré. Když došlo k odhalení bulky, hned se vydala na vyšetření. Následovala mamografie a biopsie.

„Od začátku mi lékařka říkala, že se zřejmě jedná o nádorové onemocnění. Paradoxní je, že jsem chodila pravidelně na ultrazvukové i mamografické vyšetření. Jen jeden rok jsem vynechala. Nebýt toho, možná by tu bulku našli dřív,“ přemýšlí Petra.

Odstranění prsu

I tak byl nádor naštěstí zachycen v počátečním stádiu, jeho velikost byla v milimetrech. „Můj praktický lékař se divil, jak jsem tak malý útvar mohla nahmatat,“ vzpomíná. I přes malý nález jí bylo doporučeno nechat odstranit celý prs se zachováním tkáně pro možnou následnou rekonstrukční operaci. Po operaci naštěstí přišly dobré výsledky histologie. Uzliny byly čisté. Vzhledem k razanci zákroku nebyly chemoterapie ani ozařování nutné. Petra tak podstoupila pouze hormonální léčbu.

O rok později jí lékařka ve vinohradské nemocnici prs opravila vložením implantátu. „„Na asymetrii jsem byla připravená. Mít kompletní dekolt v prádle je pocit k nezaplacení,“ usmívá se Petra. Poslední tečkou mělo být tvarování bradavky a tetování dvorce.

Magnólie jako symbol

Petra se nakonec rozhodla pro tetování, které by zakrylo jizvy a asymetrii prsů. Obrátila se na plzeňský tetovací salón Jakuba Oubrechta. „Trochu mě zrazovala vzdálenost, protože jsem do Plzně měla jet až z Moravy, kde bydlím. Ale udělala jsem moc dobře. Jako motiv jsem si vybrala květy magnólií. Beru magnólie jako symbol. I když je ještě téměř zima, jim už začínají růst květy,“ usmívá se Petra, která chtěla, aby tetování nebylo černé, ale hnědé, a aby bylo trochu přiznané i v plavkách nebo prádle.

Strach z bolesti měla, ale vše se dalo vydržet. Z výsledku je Petra nadšená. Tetováním se povedlo opticky vyrovnat asymetrii mezi normálním a umělým prsem a zakrýt jizvy. „Navíc je moje prso teď opravdu originální! Už se budu daleko lépe cítit i v sauně nebo kdekoliv, kde se člověk musí svléknout. Beru tetování jako uzavření určitého životního období. I jako žena se cítím opět výborně,“ dodává Petra.

Jakub Oubrecht: Petra k nám jela 300 kilometrů

Tatér Jakub Oubrecht z Freestyle Tattoo Plzeň se v posledních dvou letech specializuje na estetické ornamentální tetování poprsí po mastektomii a úzce spolupracuje s plzeňskou fakultní nemocnicí. Právě odtud je do jeho salónu posíláno velké procento žen, které si prošly rakovinou prsu. Paní Petra k Jakubovi vážila cestu až z Moravy.

Jak dlouho takový zákrok průměrně trvá?

Zákrok paní Petry trval přibližně tři hodiny čistého času, přičemž každou hodinu určuji přestávku na občerstvení, toaletu a malý odpočinek, aby klientka vystoupila z diskomfortu v podobě ležení s rukou podél těla, nebo za hlavou v závislosti na tom, jaké místo na prsu je zrovna v ten daný čas tetováno, a samozřejmě z pozice, ve které je důležité se příliš nehýbat. Což je tedy mnohdy náročnější, nežli samotná bolest, která je, jak uvádí drtivá většina žen, zanedbatelná a velice dobře se dá zvládnout.

Jak náročné je ornamentální tetování u žen po operaci prsu?

Neřekl bych, že po dvou letech, kdy tyto zákroky provádím, jsou na tetování poprsí některé věci komplikované. Čím větší péče, důslednost a promyšlenost se vloží do přípravy celého procesu, a to od konzultace, přes přípravu návrhů až po finální náčrt motivu přímo na klientku, tím jednodušší je pak už samotné tetování uskutečnit.

Na co je potřeba dát v těchto případech pozor?

Tetuje se na prs, pod jehož kůží  je vždy prsní implantát, kůže může být mnohdy oslabená po operativních zákrocích či po ozařování, což ale  nebyl případ paní Petry. V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že většina tetováže zakrývá jizvy po operativním výkonu. Jizva musí být tedy dobře zahojená, neměla by být příliš citlivá. O tom, zda už je správný čas tetování provést, rozhoduje ošetřující lékař nebo plastický chirurg.

Jak velký zájem u žen po karcinomu prsou pozorujete?

Zájem klientek o tuto estetickou rekonstrukci pomocí ornamentálního tetování je velký. Nejedná se ovšem jen o zdobení prsou pomocí ornamentů, ale také o tetování prsních dvorců a bradavek. Jak statistiky dokazují, karcinom prsu je  po rakovině kůže nejčastějším diagnostikovaným nádorovým onemocněním a představuje tak 17 až 20 % všech maligních, tedy zhoubných nádorů u žen. 

Dále je pak četnost klientek určena také ročním obdobím. Znamená to, že ženy dochází spíše v podzimních a zimních měsících, kdy se nemusí omezovat v letních aktivitách, které jim jinak brání hojení čerstvého tetování, což zpravidla trvá nejdéle tři týdny.

Fotogalerie
6 fotografií

Jak provádět samovyšetření prsu.

Video
délka: 03:34.52
Video se připravuje ...

Video: Jak provádět samovyšetření prsu CNN