✚Jsme s manželem přes 15 let. V posledních čtyřech měsících jsme spolu neměli ani jednou žádný sex. Přitom vím, že se máme pořád rádi, hladíme se, projevujeme si něžnosti, ale na sex ani jeden nemáme myšlenky. Jsme spíš dokonale fungující rodičovská dvojice pro naše dvě děti. Jsme už něco jako sourozenci, trápí nás to oba, ale nutit se do něčeho takového prostě nejde.… Jitka

Odpovídá: PhDr. Marta Boučková

Udělejte si víkend sami pro sebe

Máte pravdu, nutit se do sexu nemá cenu. Nechte věci ještě chvíli běžet a užívejte si něžnosti, které si dopřáváte. To, že jste po patnácti letech spíše rodiče, kteří jsou ohleduplní a něžní jeden k druhému než rozvášnění milenci, asi není nic překvapujícího.

Myslím, že by vám spousta rodičovských párů záviděla. Až se svět zase trochu znormalizuje, zkuste si uzmout i jeden víkend sami pro sebe, na který nepojedete jako rodiče, ale jako dva dospělí lidé, kteří se mají rádi. A uvidíte, jaký program si pak uděláte.

Láska ke kolegovi?

Zamilovala jsem se do zadaného kolegy, tajně se scházíme už přes rok. Nemůžu si pomoci, jsem do něj hrozně zamilovaná. Už ale nechci žít tenhle dvojí život. Teď ale nevím, jak to celé doma rozlousknout, nechci svému skoromanželovi ublížit. Jak to co nejšetrněji udělat? Mirka

Odpovídá:  PhDr. Katarína Szabados

To je bohužel situace, která nelze uhrát tak, abychom neublížili. Buď mu ublížíme tím, že mu naplno řekneme, že končíme, nebo mu dál budeme ubližovat tím, že ho podvádíme.

Zkuste si představit sebe na jeho místě a sama si zvažte, čemu byste dala přednost. Chtěla byste být podváděná dál, nebo byste raději, aby vám řekl, že s vámi již nechce být? Ani jedna varianta není příjemná. Mnozí lidé si však myslí, že když budou dál v nevyhovující situaci setrvávat, druhého před bolestí ochrání. To je dle mého ale velký omyl, protože jednoho dne to celé najevo vyjde.

Takže otázka nestojí, jestli mu ublížíme, ale čím mu ublížíme méně, a to je v každé situaci jiné. V případě, že byste volila verzi rozchodu, tak mu samozřejmě nemusíte vyprávět, co vše a jak dlouho za jeho zády děláte, to nikomu nepomůže.

Podstatné je, abyste mu jasně řekla, co vám nevyhovuje či chybí ve vztahu s ním, což byl koneckonců ať vědomý, nebo neuvědomovaný důvod toho, proč jste si našla někoho jiného.

Zeptejte se odborníků!

Své dotazy pište na psycholog@blesk.cz. Nebo na adresu redakce: Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, na obálku, prosíme, uveďte heslo PSYCHOLOG. Vaše otázky a odpovědi odborníků postupně zveřejňujeme na stránkách Nedělního Blesku.

Pokud máte potíže vyžadující okamžitou pomoc, volejte, prosím, krizová centra (kontakty otiskujeme na straně 30), v krajním případě pak Záchrannou zdravotnickou službu – tel. 155.

Vážně existují různé druhy nevěry? Odpovídá psychoterapeut Jan Vojtko.