Podle Václava Mertina je vhodné i malým dětem vysvětlovat všechna opatření, nicméně co nejjednodušeji a stručně. „V životě dítěte přicházejí rozmanité události a ono je samozřejmě přijímá, byť leckdy s protesty. Které by například šlo dobrovolně na očkování? S covidem a respirátory je to možná podobné. A i když nemáme stejný názor jako nařízení, neměli bychom v dítěti vyvolávat zmatek.“

S posledním jeho doporučením ale lékařka Lucia Vašková nesouhlasí. „Je prospěšné dětem ukázat, že vidíme situaci z různých úhlů, že s něčím souhlasíme a s něčím ne. Učíme je tím dělat si vlastní názor,“ myslí si. Marta Boučková k tématu poznamenává: Lepší než vysvětlovat, je jít dětem příkladem.“

Petr Kačena s tím jen souhlasí. „Děti se učí nápodobou, chtějí se vyrovnat dospělým. U těch nejmenších dětí nicméně není dobré roušku nutit, když to není ani přikázáno,“ upozorňuje.

„Vysvětlení by mělo odpovídat rozumovým schopnostem a zkušenostem dítěte,“ říká Kateřina Cajthamlová a pokračuje: „Ale vysvětlovat bez toho, že se sami doporučeními řídíme, je pokrytectví. Děti chápou, že je třeba si mýt ruce, i když nejsou viditelně špinavé – třeba po použití WC, můžeme se tedy na tuto praxi odvolat. Je možné i přirovnat naše současná opatření k chování lékařů na operačním sále.

Tam se také nosí roušky a myjí se ruce na ochranu ohroženého pacienta i ochranu zdravotníka před infekcí. Upozorňujme děti na chvályhodné příklady chování ostatních a smějme se hlouposti těch, kdo opatření nedodržují. To pomáhá víc než vyhrožování a strašení.“

Nemocné dítě potřebuje kontakt!

„Pokud dítě onemocní, snažte se s ním být v kontaktu alespoň v respirátoru, větrejte, myjte si důsledně ruce. Stojí to hodně energie, ale v budoucnu ji ušetříte, protože nebudete muset složitě řešit traumata z toho, že spoustu emocí vaše dítě zavřelo v sobě, protože se s nimi samo jinak nedokázalo vypořádat. Po skončení všeho podpořte dítě, aby zvládlo dohnat vývojový skluz, který v podmínkách pandemie nabralo,“ radí Lenka Hlavičková.

Zeptejte se odborníků!

Své dotazy pište na psycholog@blesk.cz. Nebo na adresu redakce: Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, na obálku, prosíme, uveďte heslo PSYCHOLOG. Vaše otázky a odpovědi odborníků postupně zveřejňujeme na stránkách Nedělního Blesku.

Pokud máte potíže vyžadující okamžitou pomoc, volejte, prosím, krizová centra (kontakty otiskujeme na straně 30), v krajním případě pak Záchrannou zdravotnickou službu – tel. 155

Ministr školství Plaga po vládní bouři: „Domluva s Blatným vždy platila, s Babišem jsme si to vyříkali.“

Video
Video se připravuje ...

Plaga po vládní bouři: „Domluva s Blatným vždy platila, s Babišem jsme si to vyříkali“ Markéta Volfová, Lukáš Červený