„Bolestí se zbavíme, když budeme mít tělo stabilizované. Jde o určitou svalovou souhru, která zabezpečuje stabilizaci – zpevnění páteře během všech našich pohybů. Hluboké stabilizační svaly jsou aktivovány při jakémkoliv statickém zatížení, tj. stoji, sedu apod., a doprovázejí každý cílený pohyb horních i dolních končetin.

Zapojení svalů do stabilizace páteře je automatické. A to se musíme naučit v klidu a postupně, abychom pak správné postavení udrželi i při pohybu a úplně automaticky v běžném životě,“ vysvětluje Lucie Rychetská, instruktorka, která se zdravým pohybem zabývá více než 20 let.

Nejlepším lékem proti bolesti zad je pohyb

Nejlepším lékem pro naše tělo je podle odbornice rozhodně pohyb, ale ten musí být správný. „Při cvičení nejprve pomalými pohyby rozvolníme kloubní rozsahy. A to hned ve třech dimenzích, jak nám velí takzvaná spirální dynamika, která říká, že máme v těle tři základní pohyby.

Naše páteř je mobilní a měla by se co nejvíce pohybovat, pružit, a proto vedeme pohyby do všech stran – dopředu a dozadu, nahoru a dolů, doleva a doprava, až nakonec vše spojíme v pomyslné osmičky a tzv. 3D pohyb.

Lidé jsou často extrémně stažení, zejména v již zmiňovaných bedrech, hýždích, pánevním dnu nebo v oblasti břicha nad pupíkem. Na vině může být stres, ale také léta, kdy zatínání těchto oblastí bylo v cvičení zkrátka v módě. Musíme se naučit úplně je uvolnit a pracovat například s pánví a jejím okolím izolovaně,“ dodává Lucie Rychetská.

Vsaďte na „osmičku“!

Pro celé tělo jsou vhodné mobilizační krouživé pohyby, které ho postupně uvolňují. Krouživé pohyby bychom proto měli používat ideálně pro uvolnění v jakýchkoliv oblastech, ať už se jedná o kroužky pánví nebo kolenem.

Pánev

V praxi si to můžete jednoduše zkusit, když si dáte pod kostrč tzv. ježkový míček. Vleže pomalu a zlehka pohybujete pánví dopředu a dozadu, doprava a doleva a následně boky nakláníte nahoru a dolů a nakonec pohyby spojíte v osmičku.

 „Pro mnoho lidí je toto často paradoxně nový pohyb, protože chodí bez pohybu pánve – a právě takto často vznikají i bolesti v bederní páteři a jiných částech těla. Vše v těle je propojené, proto ho musíme znovu rozhýbat a rozvolnit,“ říká Lucie Rychetská.

Hrudník

Pro rozhýbání hrudní páteře si můžeme dát míček (ne už ježkový, ale nejlépe polonafouklý cca 30centimetrový overball) mezi lopatky, ruce dáme v týl a opět provedeme všechny tři pohyby: dopředu a dozadu, nahoru a dolů, doleva a doprava, a nakonec pohyby spojíme v osmičku.

Krční páteř

A stejně tak rozhýbeme krční páteř, když si dáme polonafouklý overball do oblasti šíje, a dál už postupujeme stejně… Na závěr si ještě můžeme přidat pomyslné osmičky nosem.

Může za bolest stres?

O staženém hrudníku a následných problémech s hrudní páteří se traduje, že se v ní skrývá stres. I tady Lucie Rychetská radí, jak se jí zbavit: Ležíme na břiše a polonafouklý overball si dáme pod hrudník. Ruce dáme volně v týl, s nádechem hrudník lehce otevíráme a s výdechem zavíráme. Několikrát opakujeme.

„Máme své ustálené, zažité pohybové stereotypy a spousta problémů vzniká přes noc nebo třeba jen, když si sedneme do auta či k počítači. Proto je dobré zacvičit si třeba jen takhle jednoduše, ale hned ráno a večer to zopakovat. I ty dvě chvilky denně dokáží zázraky,“ uzavírá instruktorka Rychetská.

Jak a co jíst po večerním cvičení, běhu nebo jízdě na kole?

Fotogalerie
3 fotografie