Kdy nás nejčastěji trápí

☛ Po jídle, především při pravidelné konzumaci nezdravých a nevhodných potravin

☛ Před menstruací

☛ V těhotenství, hlavně na jeho začátku

Co pomůže?

Voda s citronem

Dostatečné množství vody odstraní z těla nadbytečný sodík. Díky tomu vám splaskne břicho, a citron navíc celkově zklidní trávicí systém. Pozor ale, pijte pouze čistou vodu, žádné sycené nápoje.

Celer

Když se řekne celer, většina z nás si vybaví zeleninu, která patří do základu na polévku. Ovšem celer dokáže tělo odvodnit, takže kromě břicha vám pomůže i s oteklým obličejem. Můžete ho povařit nebo konzumovat syrový.

Kurkuma

Je považována za hvězdu mezi kořením i kvůli léčivým účinkům. Jako protizánětlivou složku ji využívá nejen tradiční čínská medicína, ale i ajurvéda. Používá se při při léčbě ran, problémech s trávením, jako je nadýmání či podporování chuti k jídlu.

Přispívá k tvorbě žluči, pomáhá při jaterních problémech. Kurkumou můžete ochutit zeleninu, maso, vývar, přisypat, pokud si vyrábíte doma hummus, nebo špetkou vylepšit smoothie.

Celozrnný chléb

Bílé pečivo nepatří mezi zdravé potraviny. Kromě toho, že nadýmá, zvyšuje i hladinu cukru v krvi, takže po něm rychle vyhládne. Až půjdete na nákup, zkuste v obchodě sáhnout po celozrnném chlebu. Nejenže vás zasytí na delší dobu, ale obsahuje spoustu vlákniny, která pomáhá s trávením.

Banány

Obsahují vlákninu a draslík, přičemž obojí může snížit zadržování vody v těle.

Zázvor

Kromě nachlazení pomůže zázvor i s trávením a uvolňováním svalů trávicího traktu, což také může ulevit při nadýmání.

Proč se u jídla nemluví?

Svůj podíl na nafouklém břichu může mít i přejídání, hltání, či dokonce překyselení žaludku. Nadýmání často trápí ty, kteří konzumují velké množství sycených nápojů nebo milují žvýkačky. Proč? Důvodem je přemíra vzduchu, který do sebe dotyčný dostane. Podobně jsou na tom i ti, kteří u jídla mluví.

POZOR! Nafouklé břicho může signalizovat i daleko závažnější problémy. Například celiakii (nesnášenlivost lepku), rakovinu vaječníků, syndrom dráždivého tračníku nebo endometriózu.

 

Ája & Káťa: Obětují se všem, na sebe čas nemají. Podaří se jim zhubnout s Petrem Havlíčkem?