Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Ani jediné volné lůžko: Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob

Aktualizováno -
2. března 2021
17:55
Autor: ČTK - 
2. března 2021
16:50

V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. V regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Pardubický hejtman Martin Netolický(3PK/ČSSD) to dnes odpoledne řekl České televizi. Podle něj to znamená, že v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem bude kraj žádat o pomoc okolní kraje. Mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová ČTK řekla, že v nemocnicích je nyní 501 pacientů s covidem-19, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.

„Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek,“ uvedl Netolický.

O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od dnešních 16:00 rozhodlo podle Semrádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která krajské nemocnice sdružuje. „Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly dnes v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče,“ uvedla mluvčí. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj.

„Počet denních příjmů je v tuto chvíli kolem 70 a ten počet neodpovídá počtu pacientů odcházejících na doléčení do domova,“ uvedl Netolický. Podle něj je celá situace opravdu mimořádná, nemocnice v kraji ji dosud nezažily. V nemocnicích od pondělí pomáhá 26 krajských hasičů. Nemocnice trpí nedostatkem personálu, a to i kvůli jiným chorobám než covidu-19. Už před časem nemocnice zastavily neakutní zákroky.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na twitteru napsal, že postup Pardubického kraje je namístě a volná místa pro pacienty budou hledat krajští koordinátoři. „Nelze připustit, aby nebyla zajištěna základní nezbytná péče, a to i za cenu dočasné nemožnosti dodržení obvyklých standardů. Stále probíhají převozy pacientů mezi nemocnicemi, aktivována je i zahraniční pomoc,“ napsal Blatný.

Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

V Pardubickém kraji v pondělí přibylo 871 nově nakažených covidem-19. Minulé pondělí testy prokázaly koronavirus u 803 lidí. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí. Aktivních případů je teď v kraji 8945, vyléčilo se 59.992 lidí. Zemřelých je celkem 918.

renalek ( 3. března 2021 00:19 )

Andreji..

renalek ( 3. března 2021 00:18 )

Bereš na to něco??

renalek ( 3. března 2021 00:17 )

Nemáme žiadnu licenciu,náš premier záhadným spôsobom doviezol zo Sojúzu asi 20 000 dávok,novými lietadlami Sparťan-lietadlo vítal v Košiciach na letisku a od tohoto momentu sa verchuška začala medzi sebou žrať !!! Su prosovietsky drís­tači,­proa­meric­kí, doktori-všetci o tom drístajú. Zatiaľ to j@bli do skladu v Imune Šarišké Michaľany a za dva týždne kto bude chcieť a bude na rade tak mu to pichnú....
Dosť reálne to vyzerá na rozpad vlády. Čaká sa na postoj USA aby rozhodli ako ďalej...

bizon_pepa ( 2. března 2021 22:42 )

Ty jejich průmyslové zóny jsou prima. Evidentně to ale nesou i svá rizika. A než by Netolický zavřel foxcom, tak radši bude vymýšlet hlouposti.

Andrejko Bures ( 2. března 2021 19:40 )

Vyderzaj pioner!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud