Chlápci, které na první pohled trápí vysoká nadváha (oba váží kolem 120 kilo), s níž se rozhodli něco zásadního a snad i trvalého udělat. Postupně ale zjistí, že cesta za jejich vysněným váhovým úbytkem bude složitější, než si mysleli. Nebude to totiž ani zdaleka o tom, že sníží množství snědeného jídla, zařadí víc zeleniny, trochu cvičení a budou se dít zázraky. Naopak!

Vláďa i Patrik jsou na tom fyzicky hodně podobně. Oba dva se pyšní velkým břichem.
Vláďa i Patrik jsou na tom fyzicky hodně podobně. Oba dva se pyšní velkým břichem.
Autor: Mall.tv

Hubnutí pod dohledem kamer

Celá dieta bude mnohem náročnější, protože jak už to tak bývá, všechno souvisí se vším. Vláďa a Patrik se proto budou muset podívat hluboko do svého vnitřního světa, srovnat si priority, postavit sebe na první místo a přijít na to, jak vyzrát nejenom nad tukem uloženým v těle, ale hlavně nad hlavou, která dlouhá léta jede v zažitých programech.  A přepnout je rozhodně nepůjde ze dne na den. Jak se jim to bude dařit, můžete sledovat každé pondělí na stránkách tištěného Blesku a také na www.mall.tv.

Vláďa chce shodit dvacet kilo, Patrik dokonce až třicet. Dosud byla jejich životospráva odstrašujícím učebnicovým příkladem: hodně pracují, stresují se, nehýbou se, přejídají se fast foodem a sladkým. 

Patrik i Vláďa jsou hodně podobné typy. Zejména co se týče jejich fyzické stavby, životního stylu, váhy a cíle, kterého chtějí dosáhnout. Pánové prosedí 10-12 hodin v práci, nesportují a živí se převážně fastfoodem a sladkostmi. Přáli by si zhubnout 20-30 kilogramů. Jejich životní styl je však natolik zahlcený prací nebo jinými činnostmi, při kterých se vůbec nedokážou soustředit sami na sebe, že jim už nezbývá čas na nic moc jiného.

Takový Patrik tráví někdy v práci i 12 hodin denně a Vláďa na tom není o nic lépe. A to se pak s dalším denním programem dá skloubit jen těžko.

Mužům se hubne lépe, říká odborník

„My muži necháváme ve většině případů věci plynout a začínáme je řešit, až je velký problém, který nás nějakým způsobem omezuje. Obecně se nám hubne lépe, jsme k tomu o něco lépe vybaveni. Jsme mohutnější, máme více svalů a není u nás tak časté takové to emoční zažírání,” vysvětluje výživový poradce Petr Havlíček.

I tak ale Vláďu a Patrika čeká poměrně složitá cesta k vysněnému cíli. Díky speciálnímu měření se totiž dozvědí, že jejich problém není v tom, že by jedli hodně, ale spíš v tom, že jedí málo, a proto si jejich tělo ukládá poměrně dramatické tukové zásoby na horší časy. Princip diety je tedy takový, že se oběma trochu zvedne příjem kilokalorií pomocí zdravějšího jídla, díky čemuž si tělo řekne, že si už nic ukládat nemusí a postupně se rozjede na ty správné obrátky.

Hubnutí ale samozřejmě není jen o stravě. Kromě jiných věcí je velmi důležitý je i pohyb, kterému Vláďa ani Patrik příliš neholdují. Nebo minimálně tvrdí, že na něj nemají kvůli velkému pracovnímu vytížení čas. V rámci tělesné analýzy se dostanou i k fyzickým testům, které odhalí, v jaké jsou oba kondici. A můžete hádat, jestli Petra Havlíčka jejich výsledky potěší, nebo ne.

Patrik působí jako obchodní ředitel ve firmě. Pracuje téměř nonstop a na sebe nemá vůbec čas. Proto trpí i jeho životospráva.
Patrik působí jako obchodní ředitel ve firmě. Pracuje téměř nonstop a na sebe nemá vůbec čas. Proto trpí i jeho životospráva.
Autor: Mall.tv

Obava z jídla

„Dozvěděl jsem se plno věcí, které jsem nečekal, a myslím, že kromě výživového poradenství je to celé tak trochu i psychoterapie. Všechno souvisí se vším, takže mám smíšené pocity, ale spíš pozitivní,” myslí si Patrik. „Nejvíc se děsím toho, že budu muset jíst víc. Už teď se mi zdálo, že jím docela dost. Nevím, no. Bude to teda docela boj,” uvádí Vláďa s patrnou nervozitou v očích.

Co je jisté, oba účastníky čeká trnitá cesta k jejich vysněnému váhovému úbytku. Další díly pořadu Kila dolů! odhalí, jak se jim daří držet předepsaného plánu a jestli se svému cíli začnou přibližovat, nebo se od něj budou spíš rychle vzdalovat. Pravidelné konzultace pod dohledem televizních kamer totiž prozradí i to, co by snad mohlo zůstat utajeno. A co teprve, když se do natáčení zapojí manželky?! To se teprve uvidí! 

Věděli jste, že…

Na naši fyzickou i psychickou pohodu nemá vliv pouze správné stravování. Existuje totiž faktor, který je mu nadřazený, a tím je spánek. Ten ovlivňuje mnoho tělesných procesů například hormonální rovnováhu, střevní mikrobiom a samozřejmě program, který působí na ukládání tuku v těle. Člověk by měl denně spát 7-8 hodin a budit se odpočatý a zregenerovaný.

Pravidlo 8-8-8

Osm hodin spím, osm hodin pracuji, osm hodin mám pro sebe, pro rodinu a ostatní věci. To je naprosto ideální rozložení celého dne. Pokud tedy chceme žít zdravě se vším všudy, je třeba snažit se toto rozložení dodržovat. Dobré je si udělat vlastní analýzu denního rytmu. Možná budete překvapeni, čím vším a kolik trávíte času, který by se dal využít třeba i mnohem efektivněji.

Když si bral Vláďa svoji manželku, byl jako lunt. Roky sedavé práce a špatného životního stylu si ale vybraly svoji daň..
Když si bral Vláďa svoji manželku, byl jako lunt. Roky sedavé práce a špatného životního stylu si ale vybraly svoji daň..
Autor: Mall.tv

Kouzlo fastfoodu

Pojídání fastfoodového jídla nás dostává do začarovaného kruhu. Člověk je z něj unavený, protože nemá dostatek živin a únavu si kompenzuje dalším přísunem prázdných kalorií. Jde to rychle, za tři minuty může jíst a nemusí si ani sedat ke stolu, dokonce ani pořádně kousat. A co teprve ta výrazná směs chutí?! Ta je potřeba, aby došlo aspoň ke chvilkovému uspokojení. Schválně si někdy zkuste hamburger z fasfoodu rozdělit na jednotlivé položky. Všechny jsou téměř bez chuti. Dohromady je to ale jiná písnička především díky kombinaci dvou složek: cukru a soli.

Hubněte s Bleskem!

Tři diety, které teď nejvíc frčí. Dietolog Petr Havlíček rozebírá jejich pro a proti a radí, jak je nejlépe zvládnete. Navíc ke všem přidává přesné recepty na sedm dní. Od 11. ledna každé pondělí zdarma v deníku Blesk.

Fotogalerie
8 fotografií

Nejen jídlo, ale i stravovací a spánkový režim, organizace času a práce, volný čas na koníčky, rodinu a sport je pro hubnutí důležitý. Podívejte se na názor Petra Havlíčka.