Od pondělí představíte čtenářům Blesku postupně tři diety. Jaké jste vybral?

Jde o tři styly stravování, které v současnosti nejvíc rezonují ve světě výživy. Celosvětovou jedničkou mezi dietami je ketodieta. V historii byla používaná coby podpůrná léčba u pacientů s epilepsií. Spousta lidí přijala také paleodietu. Její modifikace jsou využívány i při řešení různých zdravotních komplikací. A dalším stylem stravování je přerušovaný půst. Dá se vybrat buď jedna z nich, nebo je různě kombinovat, třeba přerušovaný půst s paleo stravou.

Zatímco paleo a půst můžu držet dlouhodobě, ketodieta je na kratší období?

V přerušovaném půstu se buď najdete a ten systém vám bude vyhovovat, anebo ne. Ketogenní dieta je v případě redukce váhy o nějakém krátkodobějším použití. Paleo strava je plnohodnotná strava, kdy do toho člověk jde, protože si tím buď řeší nějaký zdravotní problém, či ho toto stravování osloví, a buď u něj vydrží, anebo si zkouší postupně přidávat další kvalitní potraviny.

Každou dietu podrobně rozebíráte, navíc přidáváte i vzorové jídelníčky na sedm dní. To je asi hodně důležité, aby se tyto diety daly zvládnout…

Myslím, že to rozhodně není o amatérském přístupu. Ketogenní dieta se skládá podle daných protokolů, je potřeba určit energetickou hodnotu stravy a množství jednotlivých makroživin. U paleo stravy je potřeba poskládat jídelníček tak, aby když vyloučíme celé skupiny potravin, jako jsou třeba obiloviny, luštěniny a tak dále, byl jídelníček stále vyvážený a plnohodnotný. A u přerušovaného půstu nejde o to vyházet nějaká jídla, ale přeskupit je, aby fungoval a měl správný efekt. V momentě, kdy člověk o jídle nic neví, jsou amatérské pokusy předurčeny k záhubě a je lepší se na to vykašlat, aby nebylo naděláno víc škody než užitku. Proto je potřeba odborník, který určí směr.

Možná i proto, že velkým úskalím diet je, že pak tělu můžou chybět vitaminy a minerály.

Správná skladba je nejbrutálnější právě u ketodiety. Protože se při ní nejí obiloviny a luštěniny, skoro žádné ovoce a limituje se zelenina, je největším problémem dostat do sebe dostatek vlákniny. Ale u paleo a přerušovaného půstu tak zásadní problém nevidím. Ale ať je to, jak je to, celé je to také o tom, že v podstatě každé stravování by mělo být poskládáno z opravdových skutečných potravin.

A ty jsou jaké?

To jsou ty, na které nikdo skoro průmyslově nesáhl, nezměnil je, jsou kvalitní a živinově velmi bohaté. To je vlastně alfa a omega každého stravování, ať se stravujeme jakýmkoli stylem. Druhá věc, na které záleží, je to, kdo a jak ji poskládá.

No vidíte, na internetu přitom kde kdo nabízí různé ketopotraviny v sáčku...

Ketodieta je dneska zmasakrovaná a zdevalvovaná byznysem do pytlíků. Já tomu říkám instantní štíhlost. Nakoupíte pytlíky s pudinky a polévkami, ketochleba, ketocroissant a nevím co všechno. A to všechno jsou vysoce průmyslově zpracovávané potraviny, u kterých je prokázáno, že naše zdraví poškozují.

Jaké dělají lidé nejčastější chyby při dietách?