Komplikace v důsledku dlouhodobého pití jsou často tím, co upozorní lékaře nebo okolí na problém s alkoholem u pacienta. Charakteristický bývá jak laboratorní nález, tak i opakované problémy zdravotní – jaterní choroby, časté úrazy, a zvláště úrazy hlavy, plicní choroby, epileptické záchvaty, vředová choroba žaludku.

Máte riziko vzniku závislosti?

Zcela jednoznačně vám na výše položenou otázku může odpovědět pouze lékař po příslušném odborném vyšetření. Sami si ovšem můžete udělat o svém případném problému obrázek z následujícího stručného dotazníku z Ordinace.cz.

◆ Měl jste někdy pocit, že byste měl omezit pití alkoholu?

◆ Vadilo vám, že vás lidé kvůli pití kritizují?

◆ Trápily vás někdy kvůli pití pocity viny?

Stalo se někdy, že jste se hned po ránu napil, abyste se uklidnil či zbavil kocoviny?

Výsledek: Pokud jste zaznamenali 3 nebo 4 kladné odpovědi, jedná se s velkou mírou pravděpodobnosti o závislost na alkoholu; 2 kladně zodpovězené otázky znamenají podezření a i jedna kladná odpověď je důvodem k důkladnějšímu vyšetření.

Na co si pijani stěžují :◆ na potíže se spánkem ◆nechutenství ◆ ranní nevolnost ◆ pokles tělesné hmotnosti ◆ závratě ◆ problémy s chůzí ◆ bolesti dolních končetin

Slovo psychiatra: Hrozí sebevražda!

„Chronická konzumace alkoholu je příkladem silně negativního vlivu chemické látky na psychické funkce, který je starý jako lidstvo samo. Víme, že 1/3 osob závislých na alkoholu jedenkrát v životě usiluje o svůj život a míra rizika, že spáchají sebevraždu je v jejich případě 12x vyšší oproti běžné populaci,“ vysvětluje MUDr. Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky VFN.

Psychiatr Martin Anders
Psychiatr Martin Anders

Na léčbu musí být připraven

Léčit se alkoholik může ambulantně nebo při hospitalizaci na speciální klinice. Musí ovšem sám chtít. „Nejprve kontaktuje ambulantního lékaře, který posoudí, zda je vhodný k ambulantní léčbě, k hospitalizaci, nebo je v tak špatném stavu, že musí projít detoxikační léčbou. Také se prověřuje to, jak je na léčbu konkrétní člověk připraven a zda opravdu chce pomoci k trvalé abstinenci. Čekací doby jsou různé. Někdy v řádu dnů, někdy i týdnů. Na naší klinice trvá léčba cca 12 – 17 týdnů,“ vypočítává profesor Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Profesor Michal Miovský
Profesor Michal Miovský

Jak nejúčinněji přestat kouřit?

Ceny cigaret vyšplhaly přes sto korun! Kouření je drahý luxus. Odborníci se shodují, že kuřáků pomalu, ale jistě ubývá. A může za to kromě starosti o zdraví i vysoká cena. Vždyť kouření při ceně víc než sto korun za krabičku vážně leze do peněz.

Jak tedy ušetřit?

Seknout s cigaretami. Jenže to se lehce řekne. Závislost na nikotinu se zvládá opravdu těžko. Je lepší svou denní spotřebu omezovat postupně, nebo spíš skončit z minuty na minutu?

Nejnovější výzkum Oxfordské univerzity dává jasně za pravdu druhé variantě. Ti, kteří přestanou kouřit okamžitě, prý mají mnohem větší šanci, že se k cigaretě už nikdy nevrátí.

„Za dva roky fungování Národní linky pro odvykání kouření se nám nejlépe osvědčil tzv. den D. Jde o datum, které si zvolíte jako den, kdy vyhodíte krabičku, zapalovač a stáváte se abstinujícím nekuřákem. Pokud máte v následujících přibližně čtyřech týdnech správnou podporu, podaří se vám překlenout tu nejtěžší fázi a nekouření už je potom jednodušší a jednodušší,“ tvrdí Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku.

Další metody

NIKOTINOVÉ NÁPLASTI, PASTILKY A ŽVÝKAČKY

Dodávají nikotin do těla a mohou se kombinovat. Cena se pohybuje od 400 do 500 Kč za týdenní kúru.

 INHALÁTORY

Nikotinové inhalátory nebo špičky uspokojí i psychickou závislost a nahradí manipulaci s cigaretou. Cena týdenní kúry se pohybuje kolem tisíce korun. 

MODERNÍ LÉKY

Léky neobsahují žádný nikotin, ale účinnou látku, která se váže místo nikotinu v mozku. Šance na nekouření je až 3x vyšší. Cena za měsíční dávku je asi 2 tisíce korun.

NIKOTINOVÝ ÚSTNÍ SPREJ

Stačí tři stříknutí do úst a okamžitě uspokojíte chuť na cigaretu. Sprej můžete mít vždy po ruce. Cena je asi 125 Kč.

ODBORNÁ POMOC

Obrátit se můžete na protikuřácké poradny nebo třeba na výše zmíněnou Národní linku pro odvykání kouření. Dobrá zpráva je, že některé zdravotní pojišťovny na odvykání kouření přispívají.

 

 

Problém sázení: Když prachy mizí rychlostí blesku!

Sázky jsou v posledních letech velmi oblíbenou a často vyhledávanou formou hazardu. Lze je provozovat v kamenné sázkové kanceláři nebo rovnou z mobilního telefonu či PC on-line. Populární jsou také live sázky, které umožňují sázet kdykoliv během zápasu. Přechod hazardu na internet s sebou nese jiná rizika.

Provozovat jej mohou hráči odkudkoliv a kdykoliv, dá se lépe skrývat před svým okolím. Peníze se převádějí virtuálně, tudíž se stávají pomyslnými čísly bez hodnoty. Tato forma hry je navíc vysoce anonymní. Fenomén kurzového sázení se velice často objevuje u osob pohybujících se v oblasti sportu. Odtud také častější závislost na sportovním sázení právě v těchto kruzích.

Pomohou odborníci „Sportovní sázení je nejvíce rozšířené mezi fotbalisty zřejmě z důvodů, že jde o nejatraktivnější sport u nás a nejvíce lidí se v tomto prostředí pohybuje,“ říká Mgr. Jiří Koreš, který vede českobudějovickou Poradnu pro nelátkové závislosti a dodává: „Svou roli zde hraje také reklama, ale podstatným faktorem vedoucím k následným problémům je hlavně finanční gramotnost sázkařů a nedostatek informovanosti o rizicích sázení.“

Týká se to i vás? Otestujte se!

Měl/a jste pocit, že je třeba vsadit více a více peněz?

◆ Lhal/a jste někdy lidem, kteří jsou pro vás důležití o tom, jak dlouho jste hrál a kolik jste prohrál?

Pokud jste odpověděl/a na jednu nebo i obě otázky kladně, pravděpodobně máte  podle neprohraj se.cz problém s hazardní hrou/ sázením.

Fenomén kurzového sázení  se objevuje u osob  pohybujících se v  oblasti sportu.

 Důležité jsou cíle

Odborníci nejprve zmapují situaci, poté doporučí buďto pobytovou léčbu, nebo se dohodnou na formě ambulantního programu. „Ten zpravidla zahrnuje všechny formy terapie a poradenství. Obvykle nastavíme spolupráci na 3 měsíce, stanovíme cíle a plán léčby a spolu s klientem se ho držíme,“ vysvětluje Jiří Koreš a pokračuje:

„Snažíme se zapojit alespoň některé členy rodiny. Ti k nám ale mohou přijít i sami, pokud jejich blízký pomoc odmítá. Ke každému přistupujeme individuálně. Akceptujeme i to, pokud hráč nechce s hraním přestat úplně, ale třeba ho jen omezit. S klienty se scházíme jedenkrát týdně, skupina je dvakrát do měsíce. Finanční poradenství je dle potřeby.“

Video
délka: 00:25.96

Adiktolog Michal Miovský k mladistvým alkoholikům. Blesk TV