Je to skutečně tak, že si v létě můžeme zadělat na pozdější problém?

„Ano, zejména v létě bychom měli přijímat až tři litry tekutin denně. A z toho zhruba polovinu ve formě čisté vody. Je důležité brát v potaz pocení, fyzickou aktivitu, vyšší teploty. Když pitný režim opomeneme, můžeme mít později problém.“

Co bychom si měli odpustit?

„Říkám spíš omezit. A to v tomto případě pivo a colu. Pivo zvyšuje množství kyseliny močové v moči, a tím posouvá pH špatným směrem. Nepříznivý vliv mají také kolové nápoje, obsahující kyselinu fosforečnou i cukr. Obě tyto látky mohou přitom zvyšovat riziko vzniku kamenů.“

Kameny se tvoří v ledvinách i proto, že potrava obsahuje mnoho bílkovin a vápníku.
Autor: scom

V zásadě bychom prý měli upravit i jídelníček.

„Jako prevenci proti tvorbě či zhoršení ledvinových kamenů je důležité omezit živočišné proteiny, sůl a zajistit normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.“

Která věková skupina patří z hlediska ledvinových kamenů k nejohroženějším?

„Ledvinové kameny převažují ve středním věku, ale postihují všechny věkové kategorie včetně dětí. Jejich výskyt je jen mírně vyšší u mužů.“

Kdy už je nutné vyhledat lékaře?

„Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest. Mezi další příznaky patří pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.“

Jaké jsou v současnosti způsoby léčby?

„Léčba ledvinových kamenů, se dělí na konzervativní, která směřuje ke spontánnímu odchodu především menších kamenů, a operační.“

Jak probíhá odstranění kamenů, a jaká je následná rekonvalescence?

„Dnešní moderní chirurgická léčba ledvinových kamenů zahrnuje endourologickou léčbu mnohdy kombinovanou s mimotělní aplikací rázových vln. Kameny, které jsou ve 100 % tvořeny pouze z kyseliny močové (uráty), jsou léčeny především konzervativně. Vhodnou úpravou pH moči se samiyrozpouštějí. Nedílnou součástí léčby je metafylaxe.“

Jak vznikají ledvinové kameny

Vznik ledvinových kamenů ovlivňuje řada faktorů, většina z nich úzce souvisí s životním stylem. Nejrizikovější jsou nadváha, kouření a přijímání vysokoproteinové potravy. Močové kameny vznikají tehdy, je-li pH moči dlouhodobě příliš nízké. Z počátku o nich nemusíte vůbec vědět, můžete mít bolesti při močení nebo se rovnou objeví ledvinová kolika, a pak je nutný zásah urologa.

Ledvinové kameny mohou být velké i víc než půl centimetru.
Autor: scom

Sáhněte po pomocníkovi

Potýkáte-li se s ledvinovými kameny opakovaně, mohou vám pomoci například citráty. Jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči, a tak mohou pH moči zvýšit. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.

Co je to metafylaxe

Soubor preventivních a léčebných opatření včetně úpravy pitného režimu a diety s eventuálním využitím farmakoterapie k zabránění nebo omezení recidivy vzniku ledvinových kamenů s ohledem na zjištěnou poruchu.

V dnešní době se pokládá za největší rizikový faktor nadbytek kyseliny močové v moči ve formě krystalů, které vytvářejí jádra budoucích kamenů. Proto je důležitá úprava pH moči, která je důsledkem vysokobílkovinné stravy velmi kyselá. Vhodnými inhibitory vzniku ledvinových kamenů jsou především citráty a hořčík, které jsou součástí různých preparátů.

Dejte se na bylinky

Vyzkoušet můžete třeba tu s názvem Chanca Piedra. Volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.

Fotogalerie
4 fotografie