Podle České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP je alergická reakce na hmyzí bodnutí častější u dospělého pacienta než u pacienta v dětském věku a mezi nejčastější spouštěče alergických reakcí patří v Česku právě včely, vosy a sršni.

Prvním příznakem bodnutí je palčivá bolest a rychlý vznik lokálního otoku se zarudnutím v místě bodnutí. Normální průběh intoxikace je omezen pouze na tyto příznaky.

Více než 50 žihadel

Závažné komplikace po bodnutí blanokřídlým hmyzem jsou způsobeny jednou ze tří příčin. Podle informací Toxinologického centra dojde u mnohonásobného pobodání k systémové otravě přímo účinkem velkého množství jedu. Za život ohrožující se považuje více než 50 včelích nebo vosích bodnutí u dětí a více než 100 bodnutí u dospělých.

Další vážné komplikace způsobuje bodnutí do úst nebo krku s následným otokem, který omezuje průchodnost dýchacích cest.

Evropou se šíří agresivní sršeň asijská
Autor: Profimedia.cz

Nejhorší variantou je ale těžká alergická reakce a anafylaktický šok. Při plně rozvinutém anafylaktickém šoku pacient upadá do bezvědomí a má svalové záškuby, povolení svěračů způsobí pomočení a pokálení.

„Alergická reakce vzniká na cizorodou bílkovinu v jedu. Když se rozvíjí alergie, může začít svěděním kůže, vyrážkou na kůži, nebezpečný je otok v oblasti dýchacích cest, dechové problémy, které je třeba urgentně řešit,“ popsal pro Blesk.cz MUDr. Jiří Valenta z Toxinologického centra a doplnil: „To je jen začátek, pak může dojít ke ztrátě tlaku a rozvoji velmi prudkého šoku, který může končit smrtí.“

Víte, že sršeň je velmi inteligentní? Podívejte se na video:

Rozhodují minuty

Nejprudší reakce podle něj nastává v řádu minut, běžně se ale rozvíjí déle, takže je čas nějakým způsobem reagovat. „Klíčové je okamžitě zavolat záchranku, je možné u sebe nosit jako první pomoc například kortikoidové čípky,“ vysvětlil Valenta.

Včela versus zmije

„Je zajímavé, že jed blanokřídlého hmyzu, tedy včel, vos a sršní má zkříženou imunitní reaktivitu s jedem zmije obecné. Takže po vzniku alergie na jejich jed lze očekávat alergii na ten zmijí, " uzavírá Jiří Valenta.

Léky při anafylaktickém šoku

Urgentní pomocí je podání adrenalinu. „Pokud je reakce na bodnutí hmyzem rapidní, je vždy nutné volat záchrannou službu, případně podat adrenalin v předplněném peru, " vysvětlil pro Blesk.cz PharmDr. Petr Sedlák, EUC Lékárna Liberec.  To se týká například případů, kdy je alergikem dítě. „V případě pera už většinou rodič o přehnané reakci na hmyzí bodnutí dítěte ví a perem je vybaven od alergologa," dodává lékárník.

Každý alergik, který o svém problému ví, by měl u sebe pro případ nouze nosit pohotovostní balíček, který by měl obsahovat:

Antihistaminika – léky, které blokují účinek histaminu

Kortikosteroidy – tablety nebo čípky potlačující alergický zánět

Inhalační léky – napomáhají roztažení průdušek při astmatických záchvatech

Fotogalerie
15 fotografií