Co je tato bakterie zač?

„Vibrio vulnificus je potenciálně nebezpečná bakterie, jejíž infekce může být i smrtelná, způsobí-li tzv. sepsi, lidově označovanou jako otrava krve. Právě sepse je často provázená infekcí kůže a odumíráním měkkých tkání. Umírá více než polovina postižených, většinou do 72 hodin od hospitalizace.“

Jaké další komplikace kromě otravy krve hrozí?

„Méně časté komplikace zahrnují zápal plic, mozku či jeho obalů nebo zápal kloubů.“

Jak se člověk nejčastěji nakazí?

„Vstupem bakterie do otevřené rány, pokud je vystavena teplejší mořské vodě, nebo je možná střevní forma nákazy při požití nedostatečné tepelně upravených ryb a mořských plodů vylovených v kontaminovaných vodách.“

Pro koho je bakterie nejvíce nebezpečná?

„Rizikovými faktory pro vznik tohoto stavu jsou chronická nemoc jater, jako např. cirhóza, chronická virová hepatitida B nebo C, ale také cukrovka, nemoc ledvin, revmatoidní artritida, případně krevní problémy.“

Ohrožuje více muže, nebo ženy?

„Infekce Vibrio vulnificus se vyskytují mnohem častěji u mužů než u žen, podle některých studií se zdá, že by určitou ochranu mohl poskytovat ženský hormon estrogen.“

 V čem spočívá léčba?

„Proti dané bakterii účinkují antibiotika, musí se však nasadit včas, někdy v kombinaci s chirurgickým výkonem. I tak však může zanechat trvalé následky anebo skončit úmrtím.“

 Kde se bakterie vyskytuje?

„Bakterie Vibrio vulnificus se vyskytuje v teplejší mořské vodě, v ústí řek a brakických vodách, kde se sladká voda míchá se slanou.“

VIDEO: Jaké exotické nemoci si můžete dovézt z dovolené? A jak se před nimi chránit?