Letadlo, telefonické inzeráty nebo multilevel marketing. Placení nejrůznějších záloh a poplatků. Způsoby, jakými chtějí podvodníci připravit prácechtivé lidi o peníze jsou různé. Podvodné inzeráty se vyrojily hlavně v poslední době s tím, jak přibývá nezaměstnaných.

„Stále častěji se v inzercích objevují pracovní nabídky, které působí klamavě,“ potvrzuje Jana Skalová z firmy LMC, která provozuje největší pracovní portály u nás. „Zaměstnavatel v inzerátu nabízí určitou práci, ale její skutečná náplň je pak odlišná od inzerované.

V jiných případech zase nutí lidi při pohovoru zaplatit určité poplatky, zakoupit si výrobky od dané firmy nebo poskytnout desítky kontaktů na další osoby,“ vypočítává Skalová.

Podvodníci umí být nápadití

Repertoár podvodníků se sice mění, ale určité věci zůstávají stejné. A pokud na ně narazíte při čtení inzerátů je potřeba zbystřit a zamyslet se. Co to je za práci, pro kterou nejsou potřeba žádné zkušenosti ani vzdělání? Proč není v nabídce, co a pro jakou firmu vlastně budete dělat? A je opravdu možné si za pár hodin práce vydělat tisíce?

Snít o ideální práci je sice hezké, ale právě těchto snů využívají podvodníci. A stejně rychle, jako ubývá pracovních nabídek, přibývá podvodníků, kteří sice působí důvěryhodně, ale jen z vás chtějí vytáhnout peníze. Blesk nabízí několik tipů jak podvodné inzeráty odhalit.

Na tohle už Češi naletěli…

* Multilevel marketing Miss Cosmetic Po zájemkyních na severní Moravě chtěli vstupní poplatek a nákup vlastních výrobků

* Spolupráce formou »letadla« u Euro Finance CZZájemcům dávali podepsat tzv. benefitní smlouvu a požadovali uzavření penzijního připojištění. Kromě toho chtěli po uchazečích, aby na místě
poskytli kontakty na dalších 100–150 osob

* Nigerijské nabídky práce Pohovor probíhal po telefonu, kde uchazeče přesvědčili, aby zaplatil 10 tisíc korun (ale nakonec z něj vylákali 30 tisíc korun). Jednalo se údajně o pracovní místo inženýra v zahraničí a vylákat peníze se podařilo tím, že uchazeči popsali, že je nutné vyřídit víza, pracovní povolení, zaplatit poplatky apod. Případ vyšetřovala i česká policie.

* Telefonické inzeráty Chcete práci a tak zavoláte na číslo, které je uvedené pod inzerátem. Jenže hovor je zpoplatněn sazbou až 100 korun za minutu. Uchazeče v
takovém případě drží na telefonu přesvědčivá moderátorka

7 tipů, jak nenaletět

1. Vypadá inzerát podezřele? Raději na něj nereagujte. Je totiž pravděpodobné, že díky němu stejně práci nezískáte.

2. Nezdají se vám dotazy při pracovním pohovoru? Pokud máte pocit, že otázky nesouvisejí s uzavřením pracovní smlouvy, tak na ně neodpovídejte. Solidní zaměstnavatel by měl odmítnutí uznat.

3. Nic neplaťte. Zaměstnavatel po vás nemůže chtít peníze například za účelem registrace, pokrytí nákladů spojených se zřízením pracovního míst ani vstupní poplatky.

4. Práci hledejte na velkých pracovních serverech, nebo na těch, které vám doporučili známí nebo přímo na stránkách konkrétních firem. Většina z nich má nabídku volných pracovních míst.

5. Máte pochyby o solidnosti nabízené práce? Zkuste se podívat do internetových poraden a diskuzí. Třeba tam probírali právě inzerát nebo firmu, která vás zaujala.

6. Nikdy budoucímu zaměstnavateli předem neposílejte své rodné číslo, číslo platební karty, číslo bankovního účtu nebo jiné osobní údaje.

7. Narazili jste na podvodníka? Obraťte se na inspektorát práce, místní úřad práce i na provozovatele www stránek, na kterých jste podvodný inzerát objevili.

Nabídky, které »smrdí«

* Nabídky práce, které slibují podezřele vysoké provize

* Firmy, které nabízejí výdělek pomocí finančních převodů do zahraničí

* Balení a přeposílání zboží, o jeho původu nic nevíte (může jít o kradené zboží a vy se vystavujete trestnímu stíhání).

* Nabídky práce z domova – většinou po vás chtějí počáteční investici a nezaručí vůbec žádný příjem

Co šéf nesmí chtít

Chce po vás budoucí šéf některou z následujících věcí? Pak je na čase opatrně vycouvat. Jsou totiž věci, které po vás nikdy nesmí chtít. A peníze už vůbec ne!

Co po vás budoucí šéf může chtít, totiž určuje zákon. „Podle zákoníku práce smí zaměstnavatel vyžadovat od osoby, která se u něj uchází o práci, pouze informace, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy,“ říká právnička Romana Kaletová z advokátní kanceláře Randl Partners.

Budoucí šéf tak po vás rozhodně nesmí chtít žádné kontakty na jiné osoby. „Stejně tak nesmí podmínit přijetí do zaměstnání odebráním zboží či zaplacením poplatků,“ dodává právnička. Poplatek za zprostředkování zaměstnání či poradenství nesmí požadovat od uchazeče ani agentura práce, natož samotný zaměstnavatel. „Je to právě zaměstnavatel, kdo je povinen nést náklady výkonu práce zaměstnance. Tedy musí na své náklady zřídit pracovní místo a zajistit řádné pracovní podmínky,“ vysvětluje právnička.

Jediné, co za sebe musíte zaplatit, je poplatek za vstupní lékařskou prohlídku. „Zákon zaměstnavateli ukládá povinnost ji pro uchazeče zajistit, ale nést její náklady musí zaměstnavatel jen tehdy, přijímá-li mladistvého uchazeče,“ říká právnička.