Blesk vybral pětapadesát profesí, které jsou na tom jinde lépe, než kdyby byly hodnoceny v Praze. A nejedná se jen o pár drobných. Třeba pomocný dělník, topič nebo hospodyně si podle statistik ve »svém« kraji vydělají o šest tisíc korun víc než jejich kolegové v hlavním městě. A ze srovnání platů v jednotlivých krajích vyplývají zajímavé věci.

Například zdravotníků si nejvíce váží na Liberecku. Nejvyšší plat v rámci celé České republiky tam má lékař, zdravotní laborant, lékárník i jeho asistent. Na Plzeňsku se zase vyplatí pracovat v pivovaru a dobře se tam mají také řezníci, krupiéři a překvapivě i metaři. Na Ústecku dobře platí chemiky, v jižních Čechách školníky a pracovníci ochranky si na nejlepší peníze přijdou ve středních Čechách. A důvod, proč »bohatá« Praha někoho platí hůř?

Na velký přehled nejvyšších a nejnižších příjmů u vybraných povolání se podívejte ZDE

„Výše výdělků u profesí, jako je pivovarník, plastikář nebo gumárenský dělník je ovlivněna významnými firmami v daném kraji,“ říká Radek Houšť z firmy Trexima, která zpracovává statistiky příjmů pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Výši platů v daném kraji pak podle Houště ovlivňuje i to, že tyto firmy, většinou se zahraničním vlastníkem, tvoří v daném kraji významné procento zaměstnanců.

Plzni tak pravděpodobně zvyšuje průměr Plzeňský Prazdroj, ve Zlínském kraji zase Gumárny Zubří a pneumatikárna Barum.