Přijít o práci je stresová situace, pokud ale platíme řádně daně, stát se o nás v takové situaci postará.
Lze se pojistit proti vyhazovu?
Některé banky poskytují pojištění hypotéky nebo úvěru v případě ztráty zaměstnání. Například u ČSOB je ale podmínkou, že nesmíte být za uplynulých 12 měsíců v neschopnosti déle než 30 dnů. A musíte být zaměstnáni na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Někdy je možné sjednat si pojištění proti ztrátě zaměstnání k životnímu pojištění.
Co když jsem bez výplaty?
Pokud vám zaměstnavatel nevyplácí smluvený plat, můžete se obrátit na úřad práce a požádat jej o náhradu mzdy. Je vám schopen vyplatit mzdy, které vám na základě pracovní smlouvy nebo platebního výměru náleží. Nárok máte na 3 neproplacené měsíce, ovšem výše částky je maximálně 1,5násobek aktuální průměrné mzdy. Tedy cca 34 700 Kč.
Kdy nesmím dostat padáka?
Když jste uznán práce neschopným, při nemoci či úrazu, je-li žena těhotná či jeden z rodičů na mateřské nebo rodičovské dovolené. Nesmí vás rovněž propustit, jste-li plně uvolněn pro výkon veřejné funkce. A také když sloužíte noční směny a na základě lékařského posudku jste uznán dočasně nezpůsobilým pro noční práci.
Mohu sám okamžitě odejít?
Odejít můžete, pokud vám zaměstnavatel do 15 dnů po termínu nevyplatil mzdu, její náhradu či alespoň část. A také nemůžete- li vykonávat práci pro vážné ohrožení svého zdraví. Nebo se můžete se zaměstnavatelem rozloučit okamžitě po vzájemné dohodě. V dnešní době zpravidla zaměstnavatelé takovou dohodu podepíší s úlevou, protože ušetří na případném odstupném.
Mám nárok na odstupné?
Na odstupné máte nárok v okamžiku, kdy nastanou překážky na straně zaměstnavatele a ten vás nemůže dále zaměstnávat. Pro výpočet odstupného je rozhodující výdělek za poslední tři odpracované měsíce. Nárok máte na jednorázovou výplatu ve výši trojnásobku platu.
Co když mě vyhodí z práce?
Po dobu hledání nového zaměstnání máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Musíte se jen do tří dnů po ukončení pracovního poměru zaregistrovat na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště a osobně jej o podporu požádat. Od tohoto momentu jste alespoň částečně finančně zajištěni a máte klid na hledání práce.
Podporu získá opravdu každý?
Nárok na podporu má ten, kdo za poslední tři roky před zařazením do evidence uchazečů odváděl sociální pojištění alespoň 12 měsíců.
Kolik vlastně činí podpora?
Doba vyplácení podpory se zkracuje o jeden měsíc. V prvních dvou měsících si ale nezaměstnaní fi - nančně polepší – dostanou nově 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání – místo dosavadních 50 % za první tři měsíce. Podpora je vyplácena nejvýše do částky odpovídající 0,58násobku průměrné mzdy, tedy maximálně 13 307 Kč.
Jak dlouho ji mohu brát?
Do věku 50 let byla dosud vyplácena podpora 6 měsíců, nyní bude jen 5měsíční. Nezaměstnaní ve věku od 50 do 55 let budou podporu pobírat 8 měsíců a osoby starší 55 let 11 měsíců. Ti, kteří si v dané době nenajdou novou práci, budou následně pobírat pouze existenční minimum, které činí 2020 korun.
Kdy ztratím nárok na peníze?
Když v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání budete vyhozen pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně. A nově podporu také nedostanete, když své zaměstnání opustíte opakovaně sám a dobrovolně.
Co dělat při bankrotu firmy?
Firma nekrachuje, ale jen hromadně propouští, nejpozději 30 dnů předem o tom musí informovat zaměstnance a úřad práce. Propuštění mají nárok na odstupné – a to ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku (v kolektivní smlouvě nebo v předpisu firmy může být stanoveno i vyšší odstupné). Když fi rma krachuje a nezaplatí mzdu nebo odstupné, mají zaměstnanci možnost uplatnit tyto nároky u příslušného úřadu práce.
Zajímá vás, jak ušetřit co nejvíc peněz v bytě? Pak čtěte ZDE!
Osm rad pro hledající:
1) Dostat výpověď je kruté, ale život tím nekončí. I když je to těžké, nepropadejte panice
2) Pokud vám běží výpovědní lhůta, využijte ji k hledání nového místa
3) Jste-li už vyhozeni, zaevidujte se na úřadu práce. Teprve tak získáte nárok na podporu.
4) Napište kvalitní životopis. Žádné slohové práce, tvoří se tzv. strukturovaný text v bodech.
5) Zaregistrujte se na internetu. Oblíbené jsou například servery www.prace. cz, www.job.cz. Sledujte také inzerci v denících.
6) Pokud se ucházíte o konkrétní místo, může vám pomoci motivační dopis, v kterém shrnete, proč se o nabízenou pozici ucházíte a jaké jsou vaše hlavní přednosti.
7) Nejen manažeři využívají služeb personálních agentur. Je to zdarma.
8) Při pohovoru buďte příjemní, slušní, ale také sebevědomí (nikoli drzí). Není potřeba se vším automaticky souhlasit.