Bojíte se, že vám brzy zaklepou na dveře pánové se štítky a soudním příkazem k exekuci? Blesk se radil s Poradnou při finanční tísni a sestavil pro vás několik rad, jak se této nepříjemné situaci vyhnout!
I ve finanční nejistotě neztrácejte hlavu! Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal pro vás sestavil jednoduchý plán, jak se vyhnout exekuci. Několik našich čtenářů se nám svěřilo se svými finančními problémy, rady, jak z toho ven, sestavili odborníci z Poradny při finanční tísni, na které se můžete obrátit i vy na adrese: www.financnitisen.cz.
Jak postupovat při finanční tísni
● přehodnoťte nezbytnost zamýšlených investic (např. koupě nového TV, automobilu)
● proveďte rozbor příjmů a výdajů
● o vzniklé finanční tísni a jejích důvodech ihned informujte ty, kterým dlužíte (věřitele) - nejlépe písemně, a to formou doporučeného dopisu
● existenci či důvody vzniku finanční tísně se pokuste věřiteli doložit (např. kopií dokladu o ukončení pracovního poměru aj.)
● věřitele informujte o výši očekávaných příjmů v nejbližším období a výši možných splátek
● věřitele informujte, jak dlouho předpokládáte, že vaše finanční tíseň potrvá a jak ji chcete odvrátit
● pokuste se s věřitelem dohodnout na možnostech řešení vaší situace (např. formou prodeje majetku aj.)
● pokud bude váš věřitel svolný s přechodným splátkovým kalendářem, požádejte jej o písemné potvrzení souhlasu
Zajímá vás, jak ušetřit peníze ve vašem bytě? Pak čtěte ZDE!
Josef, 32 let - svobodný
"Byla na mě nařízena exekuce. Dá se s tím ještě něco dělat?"
Byla-li nařízena exekuce srážkami ze mzdy, můžete se pokusit dohodnout s oprávněným na splátkách nižších, než které jsou dány zákonem a tuto dohodu předložit soudu, který exekuci nařídil. V ostatních případech, kdy byla exekuce nařízena, ale ještě nebyla provedena, pokuste se domluvit na splátkách s exekutorem. Také můžete požádat soud o odklad exekuce, ten však soud povolí pouze při splnění zákonem daných podmínek.
Anna P., 28 let - vdaná:
"Mám několik úvěrů, které pravidelně platím, ale chtěla bych je vyplatit a platit pouze jeden. Je možné získat úvěr na 300 tisíc Kč?"
Je možné zařídit si konsolidační úvěr. Informujte se na produkty v jednotlivých bankách, musíte uvést, že nežádáte úvěr nový, ale konsolidační. Při posuzování záleží na výši vašeho příjmu a na faktu, že nemáte negativní záznamy v registrech. "Jsem ručitelkou u jedné nebankovní instituce a dlužník půjčku nesplácí. Dluh se vyšplhal na vysokou částku. Jsem svobodná matka samoživitelka a mám nízký příjem. Vymahačská firma mi hrozí vysokými úroky. Co mám udělat?" Jako ručitel odpovídáte za splacení závazku v plné výši. Nezbývá než se dohodnout s věřitelem (v tomto případě s nebankovní institucí) na splátkovém kalendáři. Lepší je ručit někomu, u jehož zodpovědnosti jste si jista.
Jan F., 26 let - svobodný
"Jsem vedený v registru dlužníků a potřebuji peníze na rekonstrukci domu. Mohu získat půjčku? Banky mi kvůli půjčit nechtějí, zbývají mi nebankovní instituce. Kam jinam se mohu obrátit?"
Pokud máte negativní záznamy v registrech, banky vám skutečně žádný úvěr neposkytnou. S nebankovními poskytovateli je lépe zacházet opatrně, mohl byste se stát obětí tzv. žraločího půjčování peněz, kdy vám budou sice bankovní prostředky poskytnuty, ale podmínky smlouvy budou natolik přísné, že je nebudete moci dodržet a nakonec o nemovitost přijdete. Pokud najdete společnost, která vám prostředky poskytne, nechte smlouvu zkontrolovat odborníky z Poradny při finanční tísni nebo Občanské poradny.
Renáta N., 60 let - vdaná:
"Manžel nadělal dluhy u několika institucí i u bank a v současné době nemá žádný příjem. S manželem spolu nežijeme, ale rozvedeni nejsme. Já na žádné z těchto smluv nefiguruji, nic jsem nepodepisovala. O jeho úvěrech jsem ani nevěděla. Začali mě však kontaktovat manželovi věřitelé a požadují zaplacení dluhu. Některé věci již řeší exekutor, který mi zablokoval účet. Co mám dělat?"
Váš účet předmětem exekuce vedené na vašeho manžela být vůbec neměl. Je to pochybení exekutora, musíte požádat soud o zrušení exekuce. Za dluhy manžela, které vznikly za trvání manželství, odpovídáte pouze z titulu společného jmění manželů, to znamená, že vám mohou zabavit movité a nemovité věci, které spadají do společného jmění manželů. Účet a mzda tam nespadá. Nejlepším postupem je rozvod a rozdělení společného jmění manželů.
Vlastimil K., 53 let - rozvedený
"Můj syn má nahlášeno trvalé bydliště na stejné adrese jako já. Nic nevlastní, ale má velké dluhy. Může exekutor vymáhat moje věci? Jak se mám z této situace dostat?"
Bohužel, bydlíte-li na stejné adrese, exekutor nebude na místě zkoumat, komu movité věci, které zabavuje, patří. V případě, že by se tak stalo a exekutor zabavil movité věci, které patří vám, budete muset podat soudu, který nařídil exekuci, tzv. vylučovací žalobu. Je-li váš syn ve vašem bytě pouze trvale hlášen, ale nebydlí zde, můžete požádat o zrušení jeho trvalého pobytu. V případě, že bude z trvalého pobytu odhlášen a nebude přihlášen na služby spojené s užíváním bytu, riziko bude minimální.
Eva Č., 24 let - svobodná
"Jsem ručitelkou u jedené nebankovní instituce a dlužník půjčku nesplácí. Dluh se vyšplhal na vysokou částku. Jsem svobodná matka samoživitelka a mám nízký příjem. Vymahačská firma mi hrozí vysokými úroky. Co mám udělat?"
Jako ručitel odpovídáte za splacení závazku v plné výši. Nezbývá než se dohodnout s věřitelem (v tomto případě s nebankovní institucí) na splátkovém kalendáři. Lepší je ručit někomu, u jehož zodpovědnosti jste si jista.
Nezvládáte platit úvěr? Oddlužte se!
Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal radí, co dělat, když vám dluhy přerostly přes hlavu: "Insolvenční zákon upravuje oddlužení čili 'osobní bankrot' a způsoby jeho řešení. Dlužník musí být fyzickou osobou (nesmí mít dluhy z podnikání), nesmí být v uplynulých pěti letech trestně stíhán za čin majetkové povahy, musí být v úpadku nebo hrozícím úpadku (tedy že v budoucnosti pravděpodobně nebude schopen plnit své peněžité závazky) a musí mít pravidelný příjem. Návrh na povolení oddlužení musíte podat na předepsaném formuláři soudu. Soud pak určí rozsah splátek, které splatíte, předpoklad je však splatit minimálně 30 % všech pohledávek."