Brigádníci často nevědí, že z právního a daňového hlediska nic jako brigáda neexistuje. Pracují buď na dohodu o provedení práce (DPP), nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Takto si v Česku přivydělávají tisíce lidí. Výhodu vidí především v tom, že při nízkém výdělku z něj nezaplatí státu navíc ani korunu.
„Pokud mzda zaměstnance nepřesáhne 10 tisíc korun, neodvádí žádná strana, tedy ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel, odvody na zdravotní a sociální pojištění,“ potvrzuje daňový odborník Michal Jelínek ze společnosti V4 Group.
Jestliže ale dojde k překročení hranice výdělku 10 tisíc korun, musí být zaplaceny odvody na sociální a zdravotní pojištění v plné výši (viz box Kdy příjem z brigád danit).
Jak se liší dohody
Jak dohoda o provedení práce (DPP), tak dohoda o pracovní činnosti (DPČ) mají určitá omezení. Na DPP je možné odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce a na DPČ maximálně polovinu běžné pracovní doby, což bývá obvykle 20 hodin týdně. „DPČ by měla pokrýt spíše dlouhodobější práce,“ vysvětluje Michal Jelínek.
Kdy příjem z brigád danit?
V některých případech se brigádníkům nevyhne ani placení daní. „I pro studenty platí obecné pravidlo pro podávání daňových přiznání,“ vysvětluje odborník. Jak ale dodává, záleží na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru studenti zvolili a zda podepsali prohlášení poplatníka k uplatňování daňové slevy (růžový formulář).
STUDENT na DPP
MÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám do 10 000 Kč
● Nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou měsíčních záloh a po skončení roku musí zaměstnavatel podat vyúčtování daně z příjmů, kde zohlední uhrazené zálohy.
● Nepodáváte si daňové přiznání. Zaměstnavatel za vás uplatňuje slevu na poplatníka, protože máte podepsaný růžový formulář (sleva na poplatníka snižuje daň, tedy v podstatě zvyšuje čistý příjem).
MÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám na DPČ nad 10 000 Kč
● Vzniká vám účast na sociálním a zdravotním pojištění. Neodvádíte si ho sami, je odváděno zaměstnavatelem.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou měsíčních záloh a po skončení roku musí zaměstnavatel podat vyúčtování daně z příjmu.
● Nepodáváte si daňové přiznání. Zaměstnavatel za vás uplatňuje slevu na poplatníka.
NEMÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám do 10 000 Kč
● Nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou srážkové daně.
● Po skončení roku musí zaměstnavatel podat vyúčtování daně z příjmů, které vybral srážkou.
● Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale můžete, abyste si uplatnili slevu na poplatníka. Zaměstnavatel vám musí vystavit potvrzení o sražené dani, kterou si zohledníte v daňovém přiznání.
NEMÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám nad 10 000 Kč
● Vzniká vám účast na sociálním a zdravotním pojištění, které ale odvádí zaměstnavatel.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou měsíčních záloh a po skončení roku musí zaměstnavatel podat vyúčtování daně z příjmů, kde zohlední uhrazené zálohy.
● Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale máte možnost ho podat, abyste si uplatnil slevu na poplatníka. Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení o odvedených zálohách na daň (tzv. potvrzení o zdanitelných příjmech), zálohy odvedené zaměstnavatelem si zohledníte ve svém daňovém přiznání.
STUDENT NA DPČ
„U dohody o pracovní činnosti je limit, který rozhoduje o účasti na pojistném a pro aplikaci srážkové daně, stanovený ve výši 4000 Kč,“ vysvětluje odborník Jelínek.
MÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám méně než 4000 Kč
● Nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou měsíčních záloh a po skončení roku musí podat vyúčtování daně z příjmů.
● Nepodáváte daňové přiznání.
● Zaměstnavatel za vás uplatňuje slevu na poplatníka
MÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám více než 4000 Kč
● Vzniká vám účast na sociálním a zdravotním pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou měsíčních záloh a po skončení roku musí podat vyúčtování daně z příjmů, kde zohlední uhrazené zálohy.
● Sami si nepodáváte daňové přiznání.
● Zaměstnavatel za vás uplatňuje slevu na poplatníka vzhledem k tomu, že je podepsáno růžové prohlášení.
NEMÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám méně než 4000 Kč
● Nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou srážkové daně. Po skončení roku musí zaměstnavatel podat vyúčtování daně z příjmů.
● Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale můžete, abyste si uplatnili slevu na poplatníka.
● Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení o sražené dani, sraženou daň si zohledníte ve svém daňovém přiznání.
NEMÁM podepsaný růžový formulář a vydělávám více než 4000 Kč
● Vzniká vám účast na sociálním a zdravotním pojištění, které ale odvádí zaměstnavatel.
● Daň odvádí zaměstnavatel formou měsíčních záloh a po skončení roku musí podat vyúčtování daně z příjmů.
● Nemusíte si podat daňové přiznání, ale vyplatí se to, abyste uplatnili slevu na poplatníka.
● Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení o odvedených zálohách na daň (tzv. potvrzení o zdanitelných příjmech). Zálohy odvedené zaměstnavatelem si můžete zohlednit ve svém daňovém přiznání.
● Celý název formuláře je Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
Co je růžové prohlášení
Růžový formulář, jinak také »růžovka«, se správně jmenuje Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pro zdaňovací období. Nejčastěji ho s vámi vyplní zaměstnavatel přímo v zaměstnání. Uvádíte, jestli studujete, máte děti a podobně, a podle toho vám zaměstnavatel sráží daň z vaší mzdy. Díky »růžovce« si uplatníte slevy na dani.
■ Musíte si ale ohlídat, abyste nepodepsali růžové prohlášení u dvou zaměstnavatelů v rámci stejného kalendářního měsíce. Dvakrát podepsané růžové prohlášení je nelegální a uplatníte tak daňové slevy u druhého zaměstnavatele neoprávněně. Vrátit byste je pak museli svému zaměstnavateli nebo přímo finančnímu úřadu.
■ Pokud pracujete u více zaměstnavatelů, vyplatí se podepsat růžové prohlášení u zaměstnavatele, kde máte vyšší příjmy.
Novinka nejen pro zaměstnavatele
Nové daňové změny přinesla novela zákona, která začala platit od 1. července. Brigádníků se sice týká jen nepřímo, měli by o ní ale vědět. Zaměstnavatelé, u kterých pracují na dohodu o provedení práce, totiž musí jejich nástup na brigádu formou DPP i její ukončení hlásit České správě sociálního zabezpečení. Zároveň musí uvést i informace o vyměřovacím základu daného zaměstnance.
FLOW: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček e15