Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno, bouřka 27°C

Pro samoživitele až 72 tisíc, přídavky na dítě i hypotéky: Co vše se od 1. července změní?

/
 • Od 1. července začne platit změna, která má pomoci všem samoživitelům.
  Od 1. července začne platit změna, která má pomoci všem samoživitelům. (Archiv Blesku, Profimedia)
  24. června 2021 ● 13:08

  Od 1. července začne platit změna, která má pomoci všem samoživitelům. Pokud se totiž marně snaží vymoci alimenty na děti a dokážou to, stát bude rodiči posílat tzv. zálohované výživné, a to nanejvýš 3 tisíce korun měsíčně na dítě po dobu dvou let. Co dalšího se od tohoto data mění? Podívejte se...

 • 1.

  Začne platit zálohované výživné

  Pomoc pro samoživitele až 72 tisíc

  Že dluhy na alimentech jsou rozsáhlý problém, ukazují čísla. Podle nich totiž dluží na výživném až 120 tisíc lidí. A necelá třetina samoživitelů je ohrožena chudobou. „Je to zákon, který pomůže 24 tisícům dětí ročně,“ myslí si ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39, ČSSD). Žádat o náhradní výživné bude možné na úřadech práce, které pak budou vymáhat peníze po dlužnících. Rodič ale s sebou bude muset mít rozhodnutí soudu o výživném, doklad, že je dítko nezaopatřené, a také informaci o návrhu na exekuci včetně spisové značky.

   

  Pokud tohle všechno doloží a úřad mu dávku přiklepne, dostane od státu peníze ve stejné výši, kterou vyměřil soud druhému z rodičů, maximálně však tři tisíce měsíčně na dítě. To je totiž průměrná výše alimentů v Česku. O dávku se bude žádat každé čtyři měsíce. Už během června se pak na pobočkách úřadu práce objevily formuláře se žádostí, které jsou k dispozici i na stránkách ministerstva práce: www.mpsv.cz.

   

  Pevné nervy s cizinci

   

  Zkusit se domoci dávky mohou i lidé, jejichž expartneři pocházejí ze zahraničí. Jenže tady je to mnohem složitější. Rodič se totiž musí obrátit na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který sídlí v Brně. A pak záleží hlavně na mezinárodních dohodách, které má Česko s ostatními zeměmi. Nejsnadnější je dosáhnout svého v případě, že dotyčný je z EU, v ostatních případech už je vymahatelnost velice obtížná.

   

  Pomoc ze státní kasy

  Pomoci rodičům-samoživitelům se rozhodlo i ministerstvo financí. Dávku až tři tisíce měsíčně totiž osvobodilo od daně z příjmu.

 • 2.

  Jesle opět na scéně

  Stabilní financování, a tím i dostupnější a kvalitnější péče. To si slibuje rezort práce a sociálních věcí Jany Maláčové (39, ČSSD) od novely zákona, která mění dětské skupiny na jesle. Norma měla začít platit od 1. července, ale její projednání se zaseklo v Parlamentu. Je reakcí na to, že za rok skončí podpora dětských skupin z evropských fondů.

   

  „Díky naší novele budou mít všechny rodiny finančně dostupnou a kvalitní péči o ty nejmenší. Rodiče by totiž měli mít možnost skloubit pracovní a rodinný život přesně tak, jak si představují a sami chtějí,“ uvedla Maláčová. A slibuje, že novela kromě financování zlepší i kvalitu péče v jeslích.

   

  Hlavní body novely

   

  FINANCOVÁNÍ Z ROZPOČTU: Příspěvek budou jesle dostávat na každé obsazené místo, a to zálohově jednou za 4 měsíce. Jeho výše se stanoví každoročně nařízením vlády, stejně jako maximální úhrada rodičem s přihlédnutím k normativům ve školkách.

   

  NOVÁ KVALIFIKACE CHŮVY: Kdo bude chtít pracovat v jeslích, bude muset podle normy mít odbornou způsobilost se zaměřením na zdravotnické minimum a vývojovou psychologii. Vytvoří se nová profesní kvalifi kace chůva v dětských jeslích.

   

  MÍSTO AŽ DO ŠKOLKY: Změna zákona počítá s tím, že rodiče bodu moci dávat děti do jeslí až do jejich tří let. Konkrétně do následujícího srpna po třetích narozeninách dítěte, aby byla plynulá návaznost na nárok na místo v mateřské škole.

 • 3.

  Vyšší přídavky na dítě

  Pomoc až pro dalších 250 tisíc dětí připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. A to tak, že rozšíří okruh rodin, které dosáhnou na přídavek na své ratolesti. A zvýší se i samotná částka přídavku. Pokud novelu ještě nezmění Senát, rozšíří se okruh rodin, které dosáhnou na přídavek. Pomoc by se tak týkala až půl milionu dětí. Až dosud platilo, že na dávku dosáhli lidé, jejichž příjem byl maximálně 2,7násobkem životního minima rodiny.

   

  Nově se tato hranice zvýší na 3,4násobek.  „Situace je dnes taková, že rodiny příjmově dosáhnou nároku na přídavek jen u jednoho dítěte z deseti, a to je prostě špatně,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová (39, ČSSD). Podle ní tato norma ukončí absurdní situaci, kdy na přídavek nedosáhly ani rodiny, kde rodiče pracují za minimální mzdu.

   

  „Cílíme jednoznačně na podporu pracujících rodin s nízkými příjmy,“ dodala Maláčová. Zvýšit se má také výše přídavku, a to i o několik stovek korun, a zachována bude i motivační výměra pro pracující rodiny. I ta se zvýší o dvě stovky na 500 Kč.

   

  Větší rodina, větší daňová úleva

   

  Od 1. srpna by mohlo začít platit daňové zvýhodnění na druhé děti a pak každé další dítě. To by se mělo zvednout o 15 %. Roční daňové zvýhodnění na druhé dítě má vzrůst dle úpravy z 19 404 Kč na 22 315 Kč a na třetí a každé další dítě z 24 204 Kč na 27 835 Kč.

 • 4.

  Ochrana dlužníků před exekutory

  Splácet více závazků najednou je někdy obtížné a v mnoha případech to končí exekucí. Často se ale stává, že dlužníkům nezbývá nic, protože exekutoři jim seberou prakticky vše. To už nyní ale nebude možné, pokud bude mít dlužník založený chráněný účet. Mnoho dlužníků má v rámci exekuce obstavený účet. Aby jim ale něco zbývalo na živobytí, mohou si podle schválené změny exekučního řádu, která vstupuje v platnost od července, založit v bance chráněný účet. Jeho vedení a zřízení je zdarma.

   

  O všem musí být informován zaměstnavatel dlužníka, a také správa sociálního zabezpečení (pokud dostává nějaké dávky od státu). O vzniku založení účtu banka informuje soud a také exekutora. Tyto instituce totiž mohou kontrolovat, jaké peníze a odkud na účet míří.

  A co všechno může na konto přijít, aniž by si to věřitelé nárokovali, tedy nezabavitelné části:

   

  ● mzda ● důchod ● nemocenské dávky ● mateřská ● rodičovská ● celé ošetřovné ● celé sociální dávky, u kterých není možná exekuce

 • 5.

  Dětským dluhům odzvonilo

  Nezaplacená pokuta v MHD se může pěkně prodražit a skončit i exekucí. Ta mohla být donedávna vedena i proti nezletilým dětem, a jim tak vznikaly dluhy. Od letošního července přichází ale stopka dětským dluhům.

   

  Co se vlastně mění?

   

  Nová pravidla zavádějí strop na výši dluhů, se kterými mladí lidé mohou vstoupit do dospělosti. Od července budou omezeny jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Té se v Česku dosahuje nabytím 18 let věku. Majetek většiny lidí při dosažení dospělosti bývá nulový nebo velmi malý. Za zbytek mají ručit rodiče, což má ochránit věřitele.

   

  Novela také počítá, že nezletilý mladší 13 let by neměl nést majetkové důsledky způsobené škody, ale případně jen výchovné a morální. Škodu způsobenou takovým nezletilým by měli hradit nejčastěji opět rodiče. Výjimky z tohoto pravidla budou dvě: Půjde o škody způsobené úmyslným trestným činem a případy, kdy uhrazení škody dovolí majetkové poměry nezletilého – například když dítě zdědí rozsáhlé jmění.

   

  Platí i pro 21leté

   

  Nová pravidla se od prázdnin budou vztahovat i zpětně na lidi do 21 let věku. Zejména veřejné instituce, jako jsou radnice a dopravní podniky, tak mohou odpouštět staré dětské dluhy bez obav z porušení povinností spojených se správou majetku.

 • 6.

  Kdo dosáhne na hypotéku

  Obří pravomoci dostala díky novele zákona Česká národní banka. Ta bude moci stanovovat podmínky pro získávání úvěrů na bydlení. A to závazně pro všechny ostatní banky i nebankovní společnosti. Až dosud vydávala jen doporučení. Národní banka ve svých doporučeních operovala se třemi základními ukazateli.

   

  Šlo o LTV, tedy výši hypotéky k celkové hodnotě zástavy (většinou kupované nemovitosti). Druhý byl DTI, tedy výše příjmů žadatele k celkovému zadlužení a třetí byla výše splátky, tedy ukazatel DSTI.

   

  Díky novele bude moci ČNB od 1. srpna stanovovat horní hranice jednoho ukazatele, u kombinace dvou ukazatelů nebo u všech tří. Kdo toto nařízení poruší, tomu hrozí mastná pokuta až 10 milionů korun. Novela však bankám umožňuje, aby v každém čtvrtletí poskytly až 5 % hypoték z celkového objemu, které nebudou muset limity splňovat. Banky je ovšem budou muset zdůvodnit. Guvernér ČNB Jiří Rusnok (60) už dříve po ukazovalna to, že úvěry na bydlení tvoří víc než polovinu poskytnutých úvěrů.

  Odškodnění bez daně

   

  Kdo byl v období od 1. 7. 1966 až 31. 3. 2012 podroben na území Česka nezákonné sterilizaci, bude odškodněn jednorázovou sumou 300 tisíc korun. V rámci této novely bude tato částka osvobozena od daně z příjmu. Je ale třeba uplatnit nárok nejpozději do 3 let od nabytí účinnosti této normy.

 • 7.

  V době krize bez propouštění? Pomoci má kurzarbeit!

  Měl to být jeden z hlavních nástrojů, jak pomoci zuboženým firmám v době covidové pandemie. Zkrácenou pracovní dobu, tzv. kurzarbeit, ale schválili zákonodárci až nyní, kdy to vypadá, že to nejhorší máme za sebou. I tak si od něj rezort práce slibuje výraznou pomoc do budoucna. Kurzarbeit má být nástrojem pro podporu zaměstnanosti.

   

  V době výpadku by zaměstnanci dostávali náhradu mzdy ve výši 80 procent svého hrubého výdělku. Zaměstnanci by v tomto režimu mohli být 1 až 4 dny pracovního týdne, během nichž by mohli chodit třeba na rekvalifi kační kurzy. Na tuto náhradu by pak ze 4/5 přispíval stát. Stropem pro příspěvek by byl 1,5násobek celostátní průměrné mzdy. „Smyslem je nevystavovat lidi nejistotě a předcházet u nich kritickým životním situacím. Nechrání však jen zaměstnance, ale i jejich zaměstnavatele a v konečném důsledku i stát,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová (39, ČSSD).

  Na jeden rok

   

  Podniky by mohly dostat tuto podporu na zaměstnance, kteří v nich pracují déle než tři měsíce. Přechod na zkrácenou práci by firma elektronicky oznámila úřadu práce. Spolu s tím se ale musí zavázat, že pracovníky během kurzarbeitu nepropustí, a to ani určitou dobu po jeho skončení. Ta by měla odpovídat polovině času, po který zaměstnanec pobíral státní příspěvek. Firma pak může kurzarbeit využívat nejdéle jeden rok. Novela patřičného zákona a zavedení zkrácené práce by měla začít v druhém pololetí tohoto roku.

   

  VIDEO: Prouza o vládním pohrdání, obchodech, které zmizí i proč stavby nemovitostí podraží až o 40 procent.

  Video
  délka: 34:35.64

  Prouza o vládním pohrdání, obchodech, které zmizí i proč stavby nemovitostí podraží až o 40 procent.  Pavlína Horáková, Lukáš Červený

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

panda82: A ti neplatiči to vrátí kdy, nebude to kalkul pro nemakačenka,

(24. 06. 2021 13:24)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy