Funguje sice teprve pár měsíců, zájem o ni ale roste. Jde totiž v podstatě o digitální občanku, která umožňuje vyřešit »od klávesnice« řadu věcí. „S jedněmi přihlašovacími údaji je možné se jednoduše on-line identifikovat pro celou řadu služeb, od přístupu ke svému internetovému bankovnictví přes komunikaci se státní sférou až po registraci pro využívání služeb u nejrůznějších soukromých firem,“ vysvětluje Michal Strcula, generální ředitel Air Bank.

Banka totiž totožnost svého klienta zná, protože ji ověřila při otevírání bankovního účtu. „Proto umí potvrdit, že se ke službám úřadů, měst a dalších institucí veřejné správy, ale i komerčních společností přihlašuje opravdu jen a pouze ten konkrétní občan,“ dodává Jana Pokorná z Air Bank.

Osm největších výhod

SNADNOST

„Jednoduše použijete stejné přihlašovací údaje, kterými se registrujete do svého on-line bankovnictví,“ vysvětluje Jan Blažek ze společnosti Bankovní identita. 

BEZPEČNOST

„Nemusíte si zakládat žádný nový uživatelský účet, ani vytvářet nová přihlašovací jména a hesla. Využijete to, co už máte,“ popisuje Blažek. Vaše data jsou zabezpečená stejně jako vaše peníze v bance. 

CENA

Banka vám bankovní identitu poskytne zdarma (platit za ni budou jen soukromé firmy, které ji budou chtít využívat). Zdarma je i ověřování vaší totožnosti při přihlašování nebo čerpání služeb. 

UNIVERZÁLNOST

Můžete se přihlásit kdykoli a odkudkoli a komunikovat se státní správou, s úřady i se soukromými firmami.

ČAS

Ušetříte spoustu času, protože se vyhnete čekání ve frontách na úřadech. 

POHODLÍ

„Nemusíte si pamatovat žádná další uživatelská jména a hesla do klientských zón. Stačí, když se ověříte přes BankID,“ říká Blažek. 

PŘEHLED

V on-line bankovnictví své banky přesně vidíte, kterým firmám jste přístup ke svým datům poskytli a v jakém rozsahu. Historii použití bankovní identity vůči úřadům můžete zjistit na portálu Národního bodu.

ZNÁMÉ PROSTŘEDÍ

Vstupujete přes své internetové bankovnictví, takže ze známého a zabezpečeného prostředí.

Co nabízí stát

Bankovní identita výrazně usnadňuje i komunikaci s úřady. „Nejlepším způsobem, jak začít vyžívat elektronické služby státu prostřednictvím bankovní identity, je přihlášení do Portálu občana. Odtud budete mít z jednoho místa snadný přístup do více než 45 portálů státní správy nebo územních samospráv,“ radí Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu na Ministerstvu vnitra.

V Portálu občana najdete přehled o svých dokladech, údaje z katastru nemovitostí nebo bodové hodnocení řidiče. Můžete si kdykoliv a zdarma zažádat o výpisy z Rejstříku trestů, z bodového konta řidiče, živnostenského rejstříku nebo si založit datovou schránku.

„Mezi nejpoužívanější služby stabilně patří žádosti o výpisy bodového hodnocení řidiče, z rejstříku trestů, živnostenského rejstříku nebo nahlížení na kartu řidiče s nastavením notifikace o konci platnosti řidičského průkazu,“ říká Roman Vrba.

Pět nejčastějších otázek a odpovědí

1. Jak bankovní identitu získám?

Stačí být klientem některé z českých bank a mít aktivní internetové bankovnictví. Bankovní identitu nabízí zatím pět bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Air Bank a Moneta Money Bank).

Další banky by se postupně měly připojit do konce letošního roku. U každé banky funguje bankovní identita trochu odlišně, takže detaily je tedy třeba si ověřit na stránkách své banky nebo na webu bankovni-identita.cz.

2. Přestože mám aktivní internetové bankovnictví, nepodařilo se mi dostat do Portálu občana. Proč?

Buď jste bance nenahlásili změnu svých údajů (nová občanka, svatba atd.), a údaje o vás tak nesouhlasí s údaji vedenými v základních registrech, nebo jste si například zřídili účet u banky pomocí »korunové platby« a zatím nedošlo k fyzickému ověření vaší totožnosti u banky. Další možností je, že vaše banka zatím nenabízí bankovní identitu.

3. Nezíská o mně banka moc informací?

Ne, jakmile se přihlásíte např. k Portálu občana, tak banka sice ověří vaši totožnost, ale nemá přístup k žádným dalším informacím.

4. Žádnou bankovní identitu nechci. Jak ji zruším?

Pokud banka propojila vaši bankovní identitu se státní správou a vy to nechcete, stačí banku požádat o zrušení tohoto propojení. Případně můžete zakázat sdílení vaší bankovní identity se třetími stranami. Pak budou vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví sloužit pouze k on-line přístupu k vašemu bankovnímu účtu.

5. Kde získám více informací?

Na webu, který připravila Česká bankovní asociace www.bankovni-identita.cz a u vaší banky. 

Zlatá koruna radí: Jak a kde bankovní identitu použít

„Na webových stránkách úřadu či on-line obchodu stačí vybrat možnost přihlášení přes bankovní identitu. A následně vyplnit údaje stejně, jako byste se přihlašovali do internetového bankovnictví, a úřad či e-shop už budou mít ověřené, že jednají konkrétně s vámi.

Nebude tedy nutné dál složitě na dálku dokládat vaši totožnost. Za přihlášení a ověření totožnosti nic neplatíte. V současnosti je možné už přes BankID podat daně, zajistit si bodový výpis řidiče, komunikovat s úřadem práce nebo třeba zjistit platnost svých dokladů. V některých případech ji můžete využívat také jako elektronický podpis,“ vysvětluje Jan Diblík, člen Finanční akademie Zlaté koruny, partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS.

VIDEO: Policisté zadrželi lupiče, který přepadl banku na Smíchově.

Video
Video se připravuje ...

Policisté zadrželi lupiče, který přepadl banku na Smíchově. Policie České republiky