Brigáda je důležitý životní moment. Mnozí studenti si teprve na první brigádě pořádně uvědomí hodnotu peněz. „Většina náctiletých řeší hlavně otázku utratit, nebo neutratit a hlavně, za co je utratit. A nakonec jsou překvapení, jak rychle radost z nového telefonu nebo kola opadne,“ říká Petr Liška, který přednáší finanční gramotnost na základních a středních školách.

Podle něj ale dělá řada rodičů chybu, když se snaží kontrolovat a ovlivňovat, zač jejich dítě vydělané peníze utratí.

Naučte potomky zacházet s penězi

Naučit dítě zodpovědnému nakládání s penězi můžete právě díky prvním samostatně vydělaným penězům. Odborník na finanční gramotnost nabízí tři možnosti.

• Já půlku, ty půlku

Víte, co si chce potomek za vydělané peníze koupit? Nabídněte mu, že k tomu, co si vydělá, něco přidáte. Může to být půlka nebo méně. Kýženou věc si oba schválíte. Také můžete nechat otázku sdílených nákladů otevřenou a překvapit tím potomka až na konci prázdnin. Ale pozor, nedělejte z toho pravidlo. Dítě se na to může začít spoléhat.

• »Hra na dospělého«

Má dítě pocit, že s vlastním výdělkem je na úrovni dospělých? Zkuste mu vypočítat, kolik stojí náklady na domácnost a požádejte ho, ať se jako »dospělý« na nich podílí. Můžete sestavit »ceník« (nájem, energie, strava) a potomek se s ním může začít učit sestavovat rozpočty a plánovat výdaje.

Tip: Peníze získané od potomka nemusíte nutně použít na chod domácnosti, ale třeba mu je uložit na stavební spoření.

• Buďte pro dítě bankou

Chce si vaše dítě něco koupit, ale z brigády na to nevydělá? Dohodněte se na půjčce a chovejte se jako banka. Sepište smlouvu, stanovte úroky či sestavte splátkový kalendář. Pokud vidíte, že se řítí do finančního maléru, nechte ho do něj (pod vaší kontrolou) spadnout, a hlavně ho nechte takovou situaci řešit! Taková zkušenost může být pro budoucí život k nezaplacení.

Ať rozhodnou děti

Máte jako rodič pocit, že váš potomek chce peníze z brigády utratit za zbytečnosti? „Nechte ho, ať se sám rozhodne, co s penězi z brigády udělá,“ radí důrazně Liška a přidává 3 důležité rady:

• Diskutujte, kontrolujte, ale nerozhodujte! Učíte tak své děti zodpovědnosti k sobě samým. Je velmi cenné, když se naučí rozhodovat a za svá rozhodnutí nést následky už při brigádách.

• Mějte na paměti, že co se s penězi naučí teď, to už budou vědět při nástupu do prvního zaměstnání!

• Nechte dítě, ať se o všem přesvědčí na vlastní kůži. Peníze se daní? Když si koupím nový telefon, tak mi nezbude na párty s kamarády? Čím více takových překvapivých momentů dítě během prvních brigád zažije, tím méně »překvapení « na něj číhá po nástupu do zaměstnání.

Video: Vyhrajete v Sazce? Tohle vás čeká, vysvětlil mluvčí 

Video
délka: 27:32.55

Mluvčí Sazky k miliardáři: „Anonymita výherce je pro nás priorita.“ Blesk TV