U nehod se škodou do 100 000 si budete sepisovat záznam a škody bez asistence policie, tedy bez trestných bodů a pokut...

1. Policii až nad 100 tisíc

Řinčení skel a skřípění plechu už nemusí znít jako umíráček pro vaše čisté bodové konto. Pokud se při nehodě nikdo nezraní a škoda nebude vyšší než 100 000 korun, obejdete se bez policie a viníkovi tedy nehrozí pokuta ani ztráta bodů. Podle statistik dopravních nehod to je dobrá zpráva hned pro 85 % těch, kteří nehodu způsobili – tolik by se vloni »vešlo« do stotisícového limitu a bezúrazovosti.

Číslo 158 budete nadále muset vytočit ve chvíli, kdy někdo utrpí újmu na zdraví, dojde k poškození vozovky či dopravního značení, úniku nebezpečných látek či škodě na majetku třetí osoby (kromě těch na vozidle). Podle nové úpravy není nutné hlásit všechny nehody se škodou na vozidle – majetku třetí osoby (auta na leasing, služební auta, vypůjčená auta apod.), pokud jeho řidič má na nehodě účast.

Dokumentace nehody a shromáždění údajů o účastnících tedy bude často probíhat »bez dozoru« – je proto užitečné mít s sebou formulář pro záznam toho nejdůležitějšího. Samozřejmě, že pokud ho mít nebudete, můžete vše potřebné zapsat i na obyčejný papír, ale tady máte jistotu, že na nic zásadního nezapomenete. Co se stane, pokud se neshodnete na viníkovi? V tom případě zavolejte policii – sankce za výjezd k »levnější « nehodě nebyly schváleny a proto kromě pokuty viníkovi nic nehrozí.

2. Usvědčí vás fouknutí

Máte podezření, že viník nehody naboural proto, že je opilý? Pak zavolejte policii, ať je škoda jakákoli. Policisté vykonají dechovou zkoušku.

Pozor na novinku – od ledna stačí »fouknutí« k tomu, abyste byli usvědčeni z pití. Máte samozřejmě právo požadovat i krevní zkoušku, ale pokud alkohol potvrdí, zaplatíte za ni nejméně 500 korun a náklady za odvoz k lékaři.

3. Zelená karta – doklad o pojištění

O tom, že je vaše auto pojištěno, můžete podat důkaz jedině zelenou kartou – ta musí obsahovat aktuální údaje o vozidle. Pokud ji nebudete mít u sebe, hrozí vám pokuta ve výši 1500 – 3000 Kč, bez ohledu na to, jestli pojištěni jste či nikoli.

4. Nemít povinné ručení se prodraží

Od ledna se také velmi nevyplatí nemít auto s povinným ručením. Hříšníci budou za každý den, kdy nemají vozidlo pojištěno, hradit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazba se bude podle druhu vozidla pohybovat od 20 do 300 Kč denně. Příspěvek nenahrazuje pojištění, pokud tedy bude nepojištěným vozidlem způsobena škoda, zaplatí ji, stejně jako je tomu nyní, osoba za tuto škodu odpovědná.

5. Zvyšují se limity pojistného plnění

U povinného ručení stanoví zákon minimální limity pojistného plnění – u majetkové škody se minimální limit zvyšuje z 18 na 35 milionů Kč bez ohledu na počet poškozených. Minimální limit pojistného plnění pro škodu na zdraví nebo usmrcení zůstává 35 milionů Kč. Na zvýšení limitu mají pojišťovny čas až do května 2012, všechny požadované nebo vyšší limity nabízejí již nyní.

6. Ekodaň za ojetinu

Při přihlášení starého auta do registru vozidel zaplatí přihlašovatel poplatek od tří do deseti tisíc korun. Nová daň za ekologickou likvidaci vraků se bude vztahovat na vozy starší zhruba osmi let. Orientační poplatky za přihlášení auta Vyrobeného v roce 2000: 3000 Kč Vyrobeného v roce 1996: 5000 Kč Vyrobeného v roce 1992 a dříve: 10 000 Kč

7. Radary jen se značkou

Zřejmě nebude moc často vidět strážníky městské policie s radarem – nový zákon jim trochu ztížil práci. Mohou měřit rychlost aut jen na území obce, která jejich sbor zřizuje, na úsecích, které jim k měření vytyčila státní policie, a za použití přenosných výstražných značek »Pozor radar«. Jak by značky měly vypadat, to zatím nikdo neřekl.

8. Zatím bez sankcí za »zimu«

Nová značka »Zimní výbava « nařizuje motoristům nazout zimní pneumatiky. Pokud ji řidič nerespektuje, může dostat od policistů až dvoutisícovou pokutu a přijít o bod. Pokud je v případě dopravní nehody prokázána přímá souvislost mezi vznikem nehody a tím, že řidič nemá na vozidle povinnou zimní výbavu, může pojišťovna toto zohlednit v likvidaci škodní události. Pojišťovny se ale shodly na tom, že zatím sankce pro takové řidiče nezavedou.

Formulář ZÁZNAM O DOPRAVNÍ NEHODĚ si můžete stáhnout zde.