Převod se nekonal

Sedmdesátiletá paní Karla se rozhodla převést svůj byt na vnuka. V bytě chtěla dožít, ale sama už se do nějakého úředního jednání nechtěla pouštět. Proto vnuka pověřila, aby vše vyřídil sám. Ten neváhal a hned sedl k počítači. Počítal s tím, že na internetu je všechno, včetně nejrůznějších vzorů smluv. Vybral si tedy darovací smlouvu na převod bytu, vyplnil ji a poslal na příslušný katastrální úřad. Jenže tam mu žádost o změnu vlastníka zamítli. A měli k tomu dokonce hned 3 důvody:

1. Špatné označení bytu

Když vnuk zjišťoval, jak je byt označen v katastru nemovitostí, vycházel z volně přístupného nahlížení do katastru nemovitostí na internetu. „Ale to bohužel nestačí, protože ten neobsahuje úplně všechny údaje potřebné pro sepsání smlouvy,“ vysvětluje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR. Podle něj je pro přesné označení bytu a toho, co s ním souvisí, třeba vycházet z výpisu z katastru nemovitostí. „Výpis může vyhotovit kterýkoliv katastrální úřad nebo kontaktní místo Czech POINT. Vyznat se v tomto výpisu ale může být pro toho, kdo nemá v této oblasti zkušenosti, poměrně složité. Zejména pokud se jedná o byt,“ podotýká Neubauer

2. Chybná smlouva

Vzory smluv, které jsou volně dostupné na internetu, většinou nejsou žádné oficiálně schválené dokumenty. A část z nich je, mírně řečeno, nepovedená. „Můžeme se v nich tak například dočíst, že jsme při darování nemovitosti povinni předložit katastrálnímu úřadu výpis z katastru nemovitostí, nebo že musíme podat daňové přiznání k dani z příjmů. To jsou informace nesprávné a účastníka smlouvy zbytečně zatěžují,“ poznamenává Neubauer.

3. Chybějící věcné břemeno

Při sepsání smlouvy měl vnuk sice na paměti, že babička chce v bytě v klidu dožít, ale už se mu na internetu nepodařilo dohledat k tomuto požadavku to správné řešení. „V této situaci musí být vše smluvně ošetřeno a musí být učiněn zápis služebnosti užívání bytu do katastru nemovitostí,“ uzavírá Neubauer. Jinak by se babičce mohlo stát, že vnuka v budoucnu napadne byt prodat nebo dát do zástavy a její klidné dožití v bytě bude ohroženo.

Rada: Obraťte se na odborníka

Nechcete zbytečně ztrácet čas a zároveň mít jistotu, že převod bytu proběhne bezproblémově? V tom případě si na internetu spíše vyhledejte odborníka, který celý převod vyřídí za vás. V uvedeném případě bude v klidu jak vnuk, který získá do vlastnictví byt, tak babička, která ve svém bytě v klidu stráví zbytek svého života. Bude to sice stát nějaké peníze, ale za jistotu se zaplatit vyplatí. „Při ceně bytu 1-2 miliony korun je to cca 7 – 9 tisíc Kč“, dodává Neubauer.

Odborníkem, který dokáže převod vyřešit, je v této oblasti buď notář nebo advokát. Ten smlouvu sepíše, ručí za její obsah a zpravidla také zajistí zápisy v katastru nemovitostí.