Zdraví člověka nově stojí 10 051 200 Kč! Jak se ale tato ohromující částka promítne do běžného života každého z nás? Kdo v případě úrazu zaplatí? Z čeho? To zjišťoval deník Blesk.

Podle advokáta Romana Moussawiho je metodika určená především pro soudce a může pomoci i advokátům, aby v konkrétním případě mohli přesněji vytušit částku, která bude jejím klientům přiznána. „Nemělo by se navíc stávat, že za stejné zranění by poškozený u soudu v Ostravě dostal 100 tisíc a třeba v Brně 500 tisíc,“ vysvětluje Moussawi.

Kdyby novou metodiku Nejvyšší soud nepřipravil, pojišťovny by mohly klienty odškodňovat podle staré vyhlášky, kde byly náhrady desetkrát nižší! Pro ně byla rozhodně výhodnější než »neomezené« finanční nároky, které poškozeným dává nový občanský zákoník.

Povinné ručení vás neochrání

Nejnižší limit povinného ručení, který je 35 milionů korun na jednoho zraněného, už nemusí stačit. Náhrady bolestného a snížení společenského uplatnění díky nové metodice totiž vzrostou. I při současných řádově nižších náhradách přitom podle údajů České asociace pojišťoven nestačí v desítkách případů ročně.

U škod na zdraví pojišťovny totiž vyplácí ušlé výdělky, nemohoucím platí ošetřovatelskou péči, nezbytné stavební úpravy bydliště, nebo doživotní rentu. Jakmile limit vyčerpáte, třeba i několik desítek let od nehody, pojišťovna přestane platit a musíte náhrady poškozenému hradit z vlastního.

Delší soudy

Soudní spory o náhradu újmy se budou táhnout! „Při stanovení výše bude soud přihlížet i k majetkovým poměrům škůdce - tedy toho, kdo nehodu zavinil. Pak stanoví lhůtu pro plnění náhrady škody. Pokud škůdce nezaplatí, musí se poškozený obrátit na exekutora nebo znovu na soud.  Ten pak stanoví výkon rozhodnutí, který se ale může protahovat i na několik let, například v případě, že škůdce nemá žádný příjem ani majetek,“ vysvětluje právník Lukáš Zelený z dTestu. 

Pojištění odpovědnosti

Srážka na bruslích, lyžích, kole, neopatrná manipulace s nebezpečnými předměty, to všechno s novou metodikou výpočtu bolestného může mít pro viníka fatální finanční dohru. Jak se chránit?

Řešením je pojištění odpovědnosti, které je možné sjednat si buď samostatně, nebo jako součást pojištění domácnosti. „Nabízíme několik limitů pojistného plnění, například pro případ srážky na kole by klient musel mít sjednaný limit alespoň 10 milionů Kč, což by ho stálo 1100,- Kč za rok. Nabízíme i limit 15 milionů, kde je roční pojistné 1450,- Kč,“ doporučuje tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Pojišťovna ČSOB pak nabízí pojištění odpovědnosti až do výše 25 milionů za 5 150 Kč ročně. Dá se předpokládat, že v důsledku nové legislativy ceny pojištění odpovědnosti v nejbližší době vzrostou.