Se sousedkou Evou Štikovou měl až nadstandardní vztahy, a tak nepředpokládal, že by mohl nastat nějaký problém. Spletl se! „Nejdřív jsem legálně strhl starou chatrč. Vše nahlásil, zrušil číslo popisné. A pak jsem vyrazil s plánem výstavby za sousedy,“ vzpomíná Prajer. „Z jedné strany mám louky, které vlastní paní Sirotková. Ta neměla problém, úřad taky ne, ale narazil jsem u sousedky Štikové,“ začíná popisovat spory se sousedkou, která vlastní vedlejší chatku.

„Řekla mi, že to nepodepíše, dokud neuvidí projekt. Tak jsem ho nechal zpracovat, zaplatil a donesl jí ho. Řekla mi, že si to prostuduje doma, a pak že nepodepíše, že se jí tam nelíbí to a to a to…,“ pokračuje v popisu Prajer.

Štikové měla vadit okna, která byla zakreslená v projektu. „Stejně byla v takové výšce, že bych koukal maximálně do stěny její kůlny, to mělo být kvůli větrání. Tak jsem jí nabídl, že protáhnu střechu a nebude z okna vidět vůbec nic. Tak mi řekla dobře a že mám předělat projekt,“ líčí další změny pan Miroslav.

Ne a ne a NE!

Bohužel ani potřetí, kdy si šel pro souhlas, neuspěl. „Ani se na to nepodívala a řekla, že to stejně nepodepíše, ať se třeba zblázním,“ vzpomíná Prajer. V tu chvíli mu bylo jasné, že si bude muset oběhat a vyřídit klasické stavební řízení a to zkrácené, o které původně usiloval, nezíská. Navíc věděl, že svým projektem splňuje všechny podmínky, jako jsou výška budovy, vzdálenost od lesa, vzdálenost od budovy sousedky, takže už nepředpokládal další komplikace…

I přes několik odvolání sousedky dal stavební úřad projektu zelenou a minulý rok v březnu mohl pan Prajer konečně začít stavět! „Tušil jsem, že si musím dávat moc velký pozor, aby sousedka nemohla nic napadnout. Tak jsem si například pronajal vedlejší louku, abych si tam uskladnil na pár měsíců mobilhome, který mi přivezli dříve a který tvoří kostru mé chatky. Kdyby se objevil u mě na zahradě, určitě by mě hned udala.

 

Jednou jí to vyšlo

Sousedka přesto díky svému pravidelnému »informovaní« stavebního úřadu jednou uspěla… „Kluci, kteří mi tu dělali střechu, ujeli o pár centimetrů oproti plánům. Pan Tesárek ze stavebního úřadu mi naměřil vyšší střechu o 22 až 25 cm, u sousedky asi o 12 cm proti původnímu plánu,“ vypráví Prajer. „Chtějí po mně, abych uřízl kus střechy a že se pak uvidí,“ rozčiluje se, neboť i s delší střechou je jeho nový dům vzdálený od chaty sousedky 11 metrů. Chování sousedky považuje za nepřiměřené a obrátil se na Ombudsmana Blesku, zda má vůbec nějakou naději situaci vyřešit.

Paní Štiková mluvit nechtěla

Co je hlavním důvodem odmítání stavby souseda, se Blesk zeptal i paní Štikové. Na telefon nereagovala a odpověděla až po zaslání SMS zprávy: „Dobrý den, všechny informace jsou na stavebním úřadu v Dobříši. Více se k tomu nebudu vyjadřovat,“ odepsala.

Ombudsmanka Blesku: Proti udávání sousedky se může bránit

Na celý případ se podívala Ombudsmanka advokátka JUDr. Jaroslava Šafránková, která nejdříve zhodnotila stavbu chaty: „Pan Prajer postupoval v zásadě správně a to, že mu zhotovitel postavil střechu v rozporu s vydanými povoleními, je v prvé řadě pochybením zhotovitele.“

Podle Šafránkové by případné náklady na zkrácení střechy měl nést právě její zhotovitel, který by měl současně panu Prajerovi nahradit i pokutu, kterou musel stavebnímu úřadu v této souvislosti uhradit.

Pan Prajer se obrátil na Blesk i s dotazem, zda se dá nějak bránit proti neustálému bezdůvodnému udávání od své sousedky. „Obrana proti takovému jednání nebývá jednoduchá. Z její strany by se však v některých případech mohlo jednat o přestupek proti občanskému soužití, kterého se lze dopustit nepravdivým obviněním někoho jiného (v tomto případě pana Prajera) z přestupku,“ hodnotí Šafránková s tím, že pokud to chce Miroslav Prajer řešit, musí se obrátit na městský úřad v Dobříši.

Pokuta až 20 000 korun

„Konkrétně na úsek přestupkového řízení, kam zašle oznámení o přestupku, kterého se svým jednáním mohla jeho sousedka dopustit. Pokud by byla sousedka pana Prajera uznána vinnou, hrozila by jí pokuta až do výše 20 000 korun. To oznámení o přestupku by směřovalo k tomu, že sousedka na něho podala ke správnímu orgánu oznámení, že porušuje nějaké např. stavební předpisy a nebyla to pravda,“ uzavřela Šafránková.

Fotogalerie
5 fotografií