Tamní farmáři při nákupu podepisují docela přísné podmínky, které umožňují výrobci traktor na dálku i vypnout, pokud dojde k nestandardnímu zásahu do jeho výbavy. Ze stejného důvodu musejí farmáři používat jen oficiální náhradní díly a servis.

Jenže to se jim nelíbí, není totiž zdaleka nejlevnější a jsou s ním spojené i prodlevy, než dorazí certifikovaný technik. V krajním případě se rozbitý traktor a prodlevy mohou podepsat na sklizni a tedy i nižších příjmech, ze kterých však farmář na základě smlouvy nesmí vinit výrobce.

Mohlo by vás zajímat: Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Situace využili ukrajinští hackeři a začali na internetu nabízet tučně zpoplatněné cracky, které tyto kontroly výrobce obejdou a farmář bude moci jak upravit konfiguraci firmwaru, tak použít libovolnou náhradní součástku.

Pomalu se tedy dostáváme do éry, kdy se toto softwarové patchování přenáší ze světa domácích počítačů i do míst, kde to bylo ještě nedávno nemyslitelné. Na stranu druhou ale ruku v ruce s tím vzroste i riziko softwarové nákazy, a tak budou možná brzy součástí nejrůznějších botnetů i traktory z Nebrasky.