Nejvíce šokující je fakt, že si přesto 42 % lidí nezálohuje své kontakty, a když už, tak pouze jednou za rok. K zálohování lidé nejvíce používají počítač (34 %) nebo si kontakty přepisují na papír (16 %).

Kontaktů si ceníme víc

Pro 59 % majitelů mobilů mají kontakty v současné době větší hodnotu než samotný přístroj, vyplývá z průzkumu společnosti ZYB, zabývající se zálohováním dat z mobilů. Telefon Češi mění v průměru asi po dvou letech, přetahovat kontakty tedy musíme, i když jsme na přístroj opatrní.

Jak jsme na tom s pamětí?

Zapomenutí je druhým nejčastějším důvodem ztráty telefonu. Nejhůře s pamětí jsou na tom muži a také lidé ve věku mezi 45 a 54 lety. 70 % lidí si pamatuje nanejvýš pět telefonních čísel uložených v seznamu svého mobilního telefonu, ovšem kontaktů má 49 % uživatelů uložených více než 150 a dalších 11 % má uloženo kontaktů více než 300.

5 snadných tipů, jak zálohovat data:

1. Trochu zastaralá a časově náročná je forma zapisovat si kontakty do nějakého sešitu.

2. Pomocí počítačového programu MOBILedit!, který umožňuje ovládat mobilní telefon z počítače. Po připojení telefonu kabelem, infraportem nebo bluetooth můžete kopírovat fota, nahrávat loga, vyzvánění, MP3, přenášet dokumenty, přijímat SMS, zálohovat kontakty, hrát hry atd. Plnou verzi si můžete zakoupit za cca 1699 Kč, částečnou lze stáhnout z internetu zdarma na stránkách www.stahuj.cz.

3. Pomocí ZYB telefonního seznamu (www.zyb.com), online služby, která umožňuje zálohovat, spravovat a sdílet data uložená v mobilních telefonech. Služba je provozována pomocí internetu a je zdarma. Platí se pouze za přenos dat podle tarifu operátora.

4. Pomocí přístroje CellStick od společnosti Spark. Připomíná trochu USB klíčenku, ovšem nepotřebujete k ní ani počítač, data totiž dokáže přenášet z jednoho mobilu do druhého. Problém však je, že na českém trhu stále není k dostání, objednat lze přes internet z USA asi za 40 dolarů.

5. Pomocí datového kabelu, který bývá velmi často součástí zakoupeného mobilního přístroje i s instalačním CD. Lze přetahovat hudbu, fotografi e, hry, schémata.