Video
délka: 02:35.61

V Muzeu her, které provozuje Čeněk Cibien, nehrozí, že byste se utloukli nudou. Hraní je zde totiž nejen dovoleno, ale dokonce pro co nejautentičtější zážitek je to v podstatě nutnost... David Zima

Konec roku 2020 se v herním světě nenese jenom v duchu příchodu konzolí nové generace PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Zatímco se videohernímu byznysu jako takovému daří, pražské Muzeum her, které je závislé na zákaznících, živoří. Kvůli pandemii koronaviru muselo být uzavřeno. Nyní mu k nelibosti pařanů a jeho příznivců hrozí krach, pokud Muzeum her nedostane finanční injekci.

Jeho zakladatel a majitel Čeněk Cibien se s tím ale nechce smířit, proto založil kampaň na záchranu muzea, kde žádá své fanoušky a milovníky videoher o podporu. K tomu, aby bylo Muzeum her udrženo v chodu do začátku roku 2021, je zapotřebí minimálně 350 tisíc korun. V době psaní tohoto článku se z této částky vybralo 77 %. Sbírka přitom končí za 12 dní. Cibien se svým týmem retro nadšenců tedy stále nemají vyhráno.

Jsem z toho zklamaný, špatný, zoufalý, naříká zakladatel muzea

První vlnu omezení začátkem roku jsme ještě zvládli, i když to nebylo lehké, ale měli jsme rezervy a pomohla banka a investor. Druhá vlna, která přišla v září, nám ale opět zavřela dveře a pomoci si musíme sami. Proto jsme se rozhodli oslovit naší širokou komunitu hráčů a příznivců, kteří nám sami psali, že nám chtějí pomoci a podpořit nás. Taková velká vlna přízně a podpory nás postrčila v rozhodnutí to nevzdat a zkusit pomoc najít na crowdfundingové kampani,“ řekl Cibien.

Pro tohoto herního nadšence, který sbírá videohry přibližně 17 let, jde o velmi obtížnou dobu. Osud muzea, které se otevíralo před třemi lety, je velmi nejistý. „Je to pro nás samozřejmě nelehká situace, náš projekt je unikátní, v muzeu se nachází spousta zařízení, která se jinde ve světě volně přístupná a natož na vyzkoušení volně nenacházejí, jen u nás v České republice v Praze. A teď nám hrozí, že znovu neotevřeme. Jsem z toho zklamaný, špatný, zoufalý,“ dodal Cibien.

Na konzolích i coin-opech je možné hrát

V Muzeu her lze hrát na nejrůznějších mašinkách, které jsou mnohdy i starší než sami návštěvníci. K dispozici jsou konzole od Atari, Nintenda, Segy, Sony, Microsoftu i dalších herních gigantů. Specialitou muzea jsou tzv. coin-opy – nevýherní automaty s dedikovanými kabinety. Usednout tak můžete například do kokpitu vesmírné stíhačky za Star Wars nebo za knipl gigantického robota.

Fotogalerie
49 fotografií