PlayStation Classic je extrémně roztomilá konzole. Po vzoru NES a SNES Mini jde o zmenšenou mašinku. Oproti původnímu PlayStationu je o celých 45 % menší a design je velmi pěkný. Dodávána je hned se dvěma ovladači. To je super, ale je potřeba si uvědomit, že nejde o DualShocky, ale o úplně původní gamepady. Analogové páčky pro pohodlnější ovládání a vibrace tedy nenabízejí.
To je škoda, protože některé hry, které jsou dokonce v nabídce PlayStation Classic, DualShock podporovaly. A taková špionážní akce Metal Gear Solid by si ho k ovládání zasloužila. Ovladače se připojují klasicky zepředu přes USB port. Další USB zdířka je vzadu pro napájení samotné konzole. Na zadní části naleznou hráči i HDMI port pro propojení s moderními televizemi.
Konzole PlayStation Classic odhalila nabídku videoher: Zahrajeme si Metal Gear Solid i Resident Evil
Obraz upscalinguje PlayStation Classic na 720p a nutno říct, že oku dnes už ne všechny hry lahodí. Některé však vypadají dobře i teď. Co se nabídky titulů týče, nelze se zavděčit všem. Každý hráč má jiné preference a určitě bude v seznamu 20 her, které nelze rozšířit, něco postrádat. Já osobně bych uvítal horor Silent Hill, ale na druhou stranu je zde Resident Evil, a to hned v Director’s Cut verzi, která toho nabízí podstatně více než původní hra.
Některé hry z nabídky jsou nesmrtelné
Hry z nabídky bych tak rozdělil na tři kategorie. První bych označil za nesmrtelnou. Jde o hry, které se pařily skvěle v době svého vydání, hrají se báječně i dnes a budou i za pár let. Jde o zmiňovaný Metal Gear Solid, bojovku Tekken 3, kultovní JRPG Final Fantasy VII nebo akční Syphon Filter. Další bych nazval hrami pro retro fandy. Jde o tituly, které se mladším ročníkům nezavděčí, ale starší a zkušenější hráči je ocení.
Tam bych zařadil první Grand Theft Auto, demoliční závody Destruction Derby, snowboardy Cool Boarders 2, podivnou hopsačku z první osoby Jumping Flash! nebo bojovku Battle Arena Toshinden. Nalezneme tu ale i nehratelné hlouposti typu Tom Clancy’s Rainbow Six. Osobně si moc cením přítomnosti JRPG Revelations: Persona, které v Evropě nikdy nevyšlo.
Ukládání je možné kdykoliv
Celkově bych řekl, že 3/4 her stojí za to, a to je hodně slušný poměr. Gamsy je navíc možné ukládat nejenom na virtuální paměťovou kartu, ale kdykoliv do jednoho slotu vyhrazeného pro okamžité uložení. Co si budeme namlouvat, hrát starší hry už je dnes větší fuška než kdysi. Trošku je škoda, že PlayStation Classic nenabízí obrazové filtry, což by některým titulům jako Ridge Racer Type 4 pomohlo. Lze říct, že na menších TV budou vypadat videohry lépe než na 4K monstrech s obřími úhlopříčkami.
Při doporučené ceně 2690 Kč toho rozhodně PlayStation Classic nenabízí málo. Jde totiž o sumu, kterou dnes utratíte za dvě nové videohry. Zde jich je 20 a i kdyby vás bavila jen polovina, pořád se jedná o hodně slušný poměr. První dojmy z hraní jsou tak pro mě rozhodně pozitivní, i když jsem zmíněná negativa našel. Rozhodně se však těším, až si na konzoli zahraji v klidu doma.
Hry na PlayStation Classic:
- Battle Arena Toshinden (bojovka)
- Cool Boarders 2 (snowboardy)
- Destruction Derby (demoliční závody)
- Final Fantasy VII (RPG)
- Grand Theft Auto (městská akce)
- Intelligent Qube/Kurushi (logická)
- Jumping Flash (hopsačka)
- Metal Gear Solid (plíživá akce)
- Mr. Driller (logická)
- Oddworld: Abe’s Oddysee (hopsačka)
- Rayman (hopsačka)
- Resident Evil: Director’s Cut (horor)
- Revelations: Persona (RPG)
- Ridge Racer Type 4 (závodní)
- Super Puzzle Fighter II Turbo (logická)
- Syphon Filter (plíživá akce)
- Tekken 3 (bojovka)
- Tom Clancy’s Rainbow Six (taktická akce)
- Twisted Metal (akční závody)
- Wild Arms (RPG)