Resident Evil 4 od Shinji Mikamiho byl první díl, který přinesl akčnější hratelnost a otravné quick time eventy, ale přesto neopustil vody hororu. Atmosféra byla tísnivá a o lekačky nebyla nouze. Ale pak přišla pětka, která hororové pojetí poslala ke dnu rychleji než ledovec Titanic.

Video
délka: 02:01

Trailer na Resident Evil 6, 5 a 4 pro PlayStation 4 a Xbox One Blesk - Ladislav Leimer

Africké dobrodružství Chrise Redfielda a jeho nové parťačky Shevy Alomar je cokoliv, jen ne děsivé. Jsou tu nová zajímavá monstra jako kat Executioner a celá řada drsných bojů se zmutovanými a obtížnými bossy, ale bát se v hlavním příběhovém režimu nebudete. To se vážně nestane.

V čem však Resident Evil 5 vyniká na celé čáře, je kooperativní hratelnost. Pokud máte zájem o akci ve dvou, do které se pustíte s kamarádem, tohle může být ta pravá hra pro vás. Má totiž vše, co má mít. S parťákem si kryjete záda, pomáháte si, zachraňujete se z šlamastyky, ozdravujete se navzájem a někdy se vaše cesty na chvíli i rozdělí, abyste mohli vyřešit jednoduché hlavolamy.

Resident Evil 5 je skvělou kooperativní akcí pro dva.
A ty jsou tak jednoduché, že s těmi z původních dílů mají pramálo společného. Hrát však můžete ve dvou jak na síti v online režimu, tak doma v obýváku na rozdělené obrazovce. Paráda. RE5 poprvé vyšel v roce 2009 a od té doby uplynula spousta času a vyšlo hodně dalších Resident Evil her. Zub času je na hře znát.

Grafika sice není nejmodernější, ale po převedení do Full HD neurazí. Modely postav jsou OK, design příšer je děsivý, ale kvalita některých textur pokulhává. Někdy to je skoro Minecraft. Co však skřípe víc než feťák zuby na Hlaváku, je ovládání. Je toporné, krkolomné a vzhledem k akčnímu pojetí hry mu chybí mnoho prvků. A je jedno, že máte na výběr několik jeho podob. Všechny jsou zastaralé.

Pozor, kryj se, Chrisi.
Citelně postrádáme úskoky a snadnější rozbíjení beden. Vzhledem k tomu, kolik jich rozbijete, jsou vytažení nože a následný útok zdlouhavé. V RE6 je lze rozbít jedním kopem. Stejně tak nepotěší, že když spravujete inventáře dvou postav, nemůžete si předávat libovolný počet nábojů. Že se děsu a vystrašení nedočkáte, je vám jasné.

Smířit se také ale musíte s tím, že toto je tak trochu arkádová hra, v níž z padlých nepřátel, kteří nejsou zombie, ale agresivní domorodci infikovaní agresivním parazitem Plaga, padá zlato, za které si budete vylepšovat zbraně. A taky dojde na legrační úrovně v Pyramidě á la Tomb Raider. Nemluvě o akční přestřelce v Humvee, plavbě na lodi a spoustě dalších prvků, které dělají z RE5 akční taškařici. Jenže povedenou.

Hlavolam v pyramidě
Nechybí ani proslavený režim Mercenaries s dovětkem United, v němž musíte v časovém limitu získat co nejvyšší skóre za poražené nepřátele. Vtipný je i online režim Versus, ve kterém se utkávají dvě dvojice proti sobě i počítačem ovládaným protivníkům. Nejde o nic jiného než si nahonit co nejvyšší skóre, ale mód pobaví.

Tím nejlepším, co RE5 na PlayStation 4 i Xbox One nabízí, je přítomnost obou příběhových dodatků. Zahrát si můžete Lost Nightmares i Desperate Escape. Ale ne hned! Skvělé na novodobé konverzi Resident Evil 5 je to, že na rozdíl od šestky vám nepodá vše na podnose hned ze začátku. Vše si musíte odemknout postupně, což kvitujeme. A to i kostýmy a barevné filtry obrazu. Takhle se to má dělat.

Tumáš!
Lost Nightmares jsou hororovou lahůdkou. Jde o přídavek, v němž se Chris Redfield a jeho parťačka Jill Valentine vydávají po stopách Alberta Weskera, ultimátního padoucha celé série. Moc si v něm nezastřílíte, ale budete řešit celou kupu hlavolamů a zabíjet nová monstra pomocí pastí. Je to neuvěřitelné, ale i toto RE5 nabízí. Stejně jako lekačky, u nichž jsme si mysleli, že je s nimi ve hře dávno amen.

Nemůžeme také opomenout toho nejhoršího z hrozných. Wesker je zpět a vy si s ním užijete poslední souboj. A nejenom on. Kromě něho ve hře narazíte na celou řadu správně ohyzdných monster. Jako například na Lickery, kteří se v hlavní příběhové sérii objevují poprvé od druhého dílu. Jsou rychlí, krutí a zatraceně nebezpeční.

Fotogalerie
39 fotografií
Škoda, že druhý přídavek Desperate Escape (zoufalý útěk) není nic moc. Chopíte se v něm role Jill a Joshe, kteří nedělají nic jiného, než že střílí nebožáky infikované Plagou. Až do konce. Tento přídavek nás vážně moc nebavil. Celkově ale lze Resident Evil 5 doporučit. Hlavně těm, kteří mají sérii rádi, a hráčům, kteří prahnou po pořádné kooperativní akci. Je to hra, která má hráčům stále co říci, i když je vidět, že nejde o novinku.

Hodnocení Blesk.cz: 7/10 

 

Plusy:
Jako kooperativní hra výborné
Hodně obsahu, který odemykáte postupně
Lost Nightmares je parádní hororový přídavek
Super boje s bossy

 

Minusy:
Krkolomné ovládání
Hlavní hra postrádá hororové prvky

 

Infobox
Datum vydání:  28. června 2016
Platformy: PlayStation 4 (recenzováno), Xbox One
Cena: 549 Kč
Výrobce: Capcom
Vydavatel: Capcom
Distributor v ČR: Cenega
Jazyk: AJ