Nový Xbox One S je o 40 procent menší než předchůdce a konečně je zdroj integrovaný do těla konzole. Právě „Power brick“, který Xbox vyžadoval od verze 360, byl častým terčem vtipů ze strany fanoušků konkurenčního PlayStationu. Zabíral vždy mnoho místa.

Na současném Xboxu One se také kritizují černé lesklé kryty, na kterých je vidět každé smítko. Nový Xbox One S volí matné bílé provedení, měl by tedy odolávat lépe každodennímu používání. Xbox One S kupodivu upozaďuje Kinect – už ho přímo nepřipojíte. Kinect pro Xbox One půjde připojit, ale budete potřebovat redukci, specializovaný port pro Kinect už na konzoli není.

Vylepšený ovladač nově kromě bezdrátového spojení s Xboxem umí i Bluetooth, takže jej připojíte k počítači nebo přehrávačům s Androidem. To se může hodit.

Nově přibývá podpora 4K, ale jen pro filmy v Blu-ray přehrávači a z internetu, filmy a hry pak dostanou také podporu HDR. Právě podpora HDR je na nových televizorech důležitější než vysoké rozlišení. Užitečnější jsou „lepší pixely“ než „více pixelů“.

Ale ani hraní ve 4K se Microsoft nevyhýbá, jen to chvíli potrvá. Na příští rok (chápejme to jako těsně před Vánoci 2017) chystá další verzi Xboxu One, kterému zatím pracovně říká Project Scorpio. U toho klade důraz nejen na 4K, ale i na podporu virtuální reality.

Herní helmu pro virtuální realitu Microsoft ještě nenabízí, ale bezesporu přijde příští rok pro herní konzoli. O projektu Scorpio se zatím moc neví: bude mít osmijádrový procesor, rychlou paměťovou sběrnici a grafiku s výkonem 6 TFLOPS.

Scorpio bude zpětně kompatibilní s Xbox One a One S, pojedou všechny hry a příslušenství. Aktuální Xbox One S přitom zůstane v nabídce jako základní verze konzole, protože Scorpio bude odhadem dvakrát dražší. Za vysoký výkon a virtuální realitu si prostě musíte připlatit, ale pokud chcete ty nejlepší herní zážitky, bude to stát za to. Cenově by to měla být stále o dost dostupnější alternativa oproti dostatečně výkonným stolním počítačům. Největší konkurencí bude tradičně PlayStation, který výkonnější verzi s podporou virtuální reality rovněž připravuje. Bude mít náskok, uvede ji už letos v říjnu