Herec Michael Caine, jedna z největších filmových legend současnosti, má na kontě přes sto filmových rolí. Dvě z nich proměnil ve zlatou sošku Oscara a tři ve Zlaté Glóby. Tuzemští diváci ho mohli vidět i ve filmu Jan Žižka, který osobně zhlédl na jakési neoficiální předpremiéře na karlovarském filmovém festivalu v roce 2021. Posledním snímkem, v němž se objeví, je drama The Great Escaper - kde si zahrál po boku Glendy Jacksonové (†87). Ta film natočený podle skutečných událostí dokončila jen krátce před smrtí.

Sir Michael již dříve hovořil o svém záměru odejít do důchodu, ale často byl v pokušení se zase vrátit. V pořadu Today na BBC Radio 4 ale nyní prohlásil: „Stále říkám, že půjdu do důchodu. Tak teď už v něm jsem.“ Jeho rozhodnutí opustit zářivý svět filmu u něj ovlivnilo nejenom jeho postupně se zhoršující zdraví, má totiž vážné problémy s páteří a chůzí, ale i smutná skutečnost, že pro muže v jeho věku už zkrátka filmaři nenabízejí tolik zajímavých rolí.

Video
Video se připravuje ...

Neutuchající potlesk: Sir Michael Caine převzal na MFF KV cenu. Petr Macek

Také part válečného veterána v The Great Escaper, jenž uteče z domova důchodců a udělá si výlet do Francie na oslavy Dne D, prý odmítl třikrát, než se nakonec uvolil na roli kývnout. „Jediné role, které teď pravděpodobně dostanu, budou postavy devadesátníků. Nebo možná pětaosmdesátníků,“ vtipkoval Caine. „Nebudou to hlavní role. V 90 letech nebudete už hlavní hrdina, na to budete mít mladé hezké kluky a dívky. Tak jsem si řekl, že je už na čase odejít.“

Na otázku, jak se mu daří ve stáří, Caine lakonicky odpověděl: „Stále si užívám každou vteřinu, i když je mi devadesát.“ Z povědomí široké veřejnosti ostatně zmizet nehodlá - příští měsíc by měl v Anglii vydat svůj další román, thriller s názvem Deadly Game. „Takže už nejsem herec, ale spisovatel, což je příjemné, protože jako herec musíte vstát v půl šesté a jít do studia. Ale jako spisovatel můžete začít psát, aniž byste vstali z postele,“ smál se již před časem, kdy poprvé a vážně mluvil o svém odchodu na herecký vejminek.

Fotogalerie
52 fotografií