Zpěvák byl podle prohlášení, které zveřejnila jeho manželka Mary Caldwellová na umělcově twitterovém účtu, dlouhodobě nemocný, a zemřel v úterý 14. března v Great Meadows v americkém státě New Jersey. „Bobby zemřel tady doma. Držela jsem ho pevně v náručí, když nás opouštěl. Jsem navždy zlomená. Děkuji vám všem za mnoho modliteb v průběhu let,“ napsala na jeho sociální síť zničená vdova, a svému muži do nebe vzkázala: „Odpočívej s Bohem.“

Bobby Caldwell byl známý svým procítěným hlasem a schopností vystupovat napříč mnoha žánry, což připisoval rozmanitosti svého rodného města Miami na Floridě. Tam se seznámil s latino, haitskou, reggae a R&B hudbou. Jeho charakteristická píseň What You Won't Do for Love se brzy po svém vydání v roce 1978 bodovala v hitparádách, konkrétně v žebříčku Billboard. V roce 1998 ji rapper Tupac Shakur (†25) samploval ve svém hitu Do For Love.

Caldwellovu hudbu takto využili i další hudebníci jako rapper Lonnie Rashied Lynn (51) alias Common, Christopher Wallace (†24), spíše známý jako The Notorious B.I.G., nebo John Legend (44). Ahmir „Questlove“ Thompson (52), který spolupracoval s Commonem na singlu The Light, které byl mimochodem v roce 2000 nominován na cenu Grammy, zveřejnil po Caldwellově skonu na instagramu smutná slova na adresu zesnulého muzikanta.

Mimo jiné zmínil i to, že se dlouhá léta marně domlouvali, že si sednou a „pokecají“. Jenže bohužel, byly to jenom plané sliby. S mužem, jenž tvrdil, že hudba je „univerzální jazyk a neměl by mít žádné překážky“, se nakonec nikdy nesetkal. „Taková promarněná příležitost setkat se s legendou,“ lituje dnes Questlove. „Děkuji za váš hlas a dar,“ uzavřel své stýskání.

„Skladbu What You Won't Do for Love jsem si stále znovu a znovu přehrávala na gramofonu svých rodičů. Naučila jsem se text a plakala pokaždé, když jsem to zpívala. Proč? Nevím, bylo mi 8,“ zavzpomínala i rapperka Simone Johnsonová (52), lépe známá pod svým uměleckým jménem Monie Love.

Fotogalerie
18 fotografií