Tillerová se narodila 16. března 1929 ve Vídni. Jejím tatínkem byl Anton Tiller (†105), slavný operní pěvec a herec. V tátových šlépějích ale Nadja jít původně vůbec nechtěla... 

„Moji prarodiče měli kadeřnický salon v Gdaňsku. První ve městě. Bylo to skvělé a neuvěřitelně mě to zaujalo. Chtěla jsem se vyučit kadeřnicí za účelem převzetí tohoto salonu,“ svěřila se kdysi podle agentury APA. Plány ale zhatila druhá světová válka. 

Poválečný sex-symbol

Od roku 1945 studovala u slavného režiséra Maxe Reinhardta (†70) a posléze nastoupila na Hudební a hereckou akademii. V roce 1949 vyhrála titul Miss Rakousko a na úspěch bylo zaděláno.

Stala se jednou z nejznámějších tváří evropské poválečné kinematografie – vedle Rakouska se proslavila i ve Francii či Itálii a díky perfektní angličtině prorazila dokonce i v USA. 

Šťastné manželství

Tillerová hrála po boku Jeana-Paula Belmonda, Jeana Maraise, Jeana Gabina (†72) nebo Maria Adorfa (92). Často hrála i se svým manželem, oblíbeným německým komediálním hercem Walterem Gillerem (†84). Manželství jim vydrželo krásných 55 let, měli spolu dvě děti a čtyři vnoučata. 

U příležitosti svých 90. narozenin v roce 2019 se Vídeňačka spokojeně ohlédla za svým životem. „V životě jsem měla velké štěstí – v neposlední řadě proto, že jsem měla obzvlášť pěkného manžela. Jsem prostě šťastlivec!“ pochvalovala si. 

Hrála s Brejchovou

Čeští diváci Tillerovou asi nejvíce znají z filmu Zámek Gripsholm z roku 1963, kde si zahrála se slavnou českou kráskou Janou Brejchovou

Zemřela ve spánku

„Moje matka zemřela včera v noci v Augustinu v Hamburku. Zemřela v klidu ve spánku v přítomnosti zdravotní sestry,“ uvedla hereččina dcera Natascha Gillerovoá pro deník Bild. V domově pro seniory Augustinum strávila Tillerová poslední roky svého života, ještě v 87 letech nicméně hrála v představení My Fair Lady. „Vlastně to byl pěkný konec,“ zhodnotila tehdy podle webu Tagesschau své rozloučení se světem herectví. 

Video
délka: 00:42.36
Video se připravuje ...

Fanoušci vzdávají hold Raquel Welch na chodníku slávy v Hollywoodu reuters

Fotogalerie
29 fotografií