Britský novinář a moderátor Jeremy Paxman moderoval kvízový pořad University Challenge dlouhých 29 let. Pravidelně ho sledovaly tisíce lidí. A mezi nimi i lékař, který si na Paxmanovi povšiml nápadných změn. Moderátor náhle působil méně vesele a jako kdyby měl tzv. „Parkinsonovu masku“, tedy mimiku poznamenanou Parkinsonovou chorobou.

Brzy se ukázalo, že se to odborníkovi jen nezdálo. Paxman zkolaboval při venčení psa a skončil v nemocnici. Když se řešilo, co za jeho potíži stojí, nadhodil lékař právě parkinsona, na kterého měl podezření už z televize. A jak se ukázalo, diagnóza byla pravdivá.

„Bylo to jako blesk z čistého nebe,“ prozradil zkušený moderátor a bývalý zprávař Guardianu. „Procházel jsem se zrovna přes náměstí. Na zemi byl led a měl jsem s sebou psa, který trochu tahal,“ popsal Paxman.

„První, co si pamatuji, je, jak mě někdo posadil na lavičku. Hrozně jsem si zřídil obličej,“ pokračoval s tím, že byl všude pořezaný. „Vypadal jsem hrozně. Když jsem byl na pohotovosti, přišel ke mně doktor a řekl: Myslím, že máte parkinsona.“

Diagnóza od televize

„Ukázalo se, že sledoval University Challenge a všiml si, že můj obličej vykazuje známky tzv. Parkinsonovy masky. Prý už jsem nevypadal tak vesele. Neměl jsem o tom ani ponětí,“ svěřil se novinář. Ten nakonec kvůli vážné nemoci po desítkách let svou kariéru ukončil a nyní se soustředí na své zdraví.

Video
délka: 03:16.08
Video se připravuje ...

Jak se žije s parkinsonem Všeobecná fakultní nemonice v Praze

Fotogalerie
14 fotografií