Soudce Nejvyššího soudu v Los Angeles Mel Red Recana ve čtvrtek nařídil 63letému herci, aby zaplatil odškodné 29,5 milionu dolarů (709,48 milionu korun) a dalších 1,5 milionu dolarů (36 milionů korun) na poplatcích a nákladech na právníky, stojí v soudních dokumentech, jejichž obsah zveřejnil americký časopis People

Arbitr v roce 2020 zjistil, že Spacey porušil svou smlouvu jako herec a producent slavného seriálu, protože údajně obtěžoval mladé členy štábu opakovaným  sexuálně predátorským chováním, uvádí zpráva.

Ve svém zpochybnění nálezu Spaceyho právník Jonathan E. Phillips tvrdil, že arbitr při dospívání k závěru nesprávně zvážil důkazy mimo rozsah jeho pravomocí. 

Natáčení plné oplzlostí

Produkční společnost MRC, která stála za Domem z karet, přerušila vztahy se Spaceym v roce 2017 po několika obviněních ze sexuálně predátorského chování vůči jinému herci. Organizace zahájila vyšetřování poté, co se objevila obvinění, že Spacey opakovaně sexuálně napadal mladé muže – včetně asistenta produkce v seriálu.

Spaceymu bylo v roce 2020 nařízeno zaplatit studiu tučné odškodné za porušení smlouvy kvůli porušení zásad společnosti týkajících se sexuálního obtěžování. V té době MRC tvrdilo, že je Spacey stál miliony ušlého zisku. Jeho chování je prý donutilo odstranit ho ze série a zkrátit šestou sezonu Domu z karet o pět epizod.

Odpor nevyšel

Spaceyho právníci později podali odpor a požádali soud, aby návrh zrušil. „Pravdou je, že zatímco se Spacey účastnil všudypřítomné kultury, která byla plná sexuálních narážek, vtipů a nevinných her, nikdy nikoho sexuálně neobtěžoval,“ uvedl hercův právní tým.

Dokument pokračoval: „Ve skutečnosti, jak prokázaly důkazy a jak uznal arbitr, když bylo Spaceymu několikrát řečeno, že je jeho chování někomu nepříjemné, hned s ním přestal.“

Spacey už několik let bojuje s nařčeními ze sexuálního obtěžování i znásilnění. Nedávno byl v Londýně obviněn ze čtyř dalších případů sexuálního napadení a jednoho znásilnění. 

Video
délka: 38:43.04
Video se připravuje ...

Agnieszka Hollandová: O Šarlatánovi, uzavření kin i poklescích Hollywoodu Ivan Hladík, Jan Jedlička

Fotogalerie
38 fotografií