Případ Roeová vs. Wade z roku 1973 legalizoval interrupce na celostátní úrovni až do bodu životaschopnosti plodu, což je obecně přijímáno jako období kolem 24. týdne těhotenství.

Od zrušení přelomového rozhodnutí již řada států podepsala zákony o zákazu ukončení těhotenství bez ohledu na okolnosti - tedy i pokud matce hrozí smrt nebo jde o oběť sexuálního zločinu.

Braxtonová, jež od roku 2016 pracuje jako moderátorka pro wrestlingového giganta World Wrestling Entertainment, na twitteru odsoudila „ignorantské a arogantní lidi, kteří se rozhodli zůstat nevzdělaní v tom, co to pro nás ženy znamená“.

V následné zprávě, sdílené 25. června, napsala: „Také dodám – sama jsem produktem znásilnění. Moje matka byla znásilněna cizím člověkem. Dodnes ani jedna z nás netuší, kdo je můj biologický otec.“

Kdo by ale čekal, že vzhledem ke své životní zkušenosti bude proti potratům, ten by se šeredně mýlil. Braxtonová je naopak podporovatelkou práva žen na vlastní volbu.

„Rozhodla se mít mě – očividně – ale udělala to proto, že se sama rozhodla. Ne proto, že jí zákon nařizoval, že MUSÍ. Vždy by to měla být naše volba,“ pokračovala.

V komentářích se objevila řada lidí, kteří popisovali podobné osudy. „Donosila jsem dítě muže, který mě znásilnil,“ napsala jedna z nich. „Nesmírně ho miluji. Byla to moje volba a neměnila bych, ale i po 19 letech je to velmi bolestivé. Žádná žena by neměla být nucena udělat to, co jsem udělala já. Jsem pro VOLBU. Každá žena by měla mít možnost si vybrat,“ pokračovala.

Video
délka: 10:39.75
Video se připravuje ...

Na potraty nechodí jen ženy ze sociálně slabších skupin, říká odbornice. Andrea Ulagová, Aleš Brunclík

Fotogalerie
49 fotografií