Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Hrozí i v Česku zákaz interrupcí? „Potrat je zabití člověka,“ říká za sebe Jurečka

Autor: ČTK - 
28. června 2022
14:35

Vláda v Česku nemá ambici měnit aktuální legislativní úpravu, řekl dnes v reakci na páteční zrušení práva na potrat ve Spojených státech ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na tiskové konferenci uvedl, že osobně považuje interrupce živého lidského plodu za zabití člověka. Nutné je podle něj hledat cesty, jak ženám usnadnit, aby dospěly k rozhodnutí dítě si ponechat.

Nejvyšší soud USA minulý týden zrušil téměř 50 let starý verdikt v procesu Roeová versus Wade, který zakotvil v celých USA právo na potrat. Po verdiktu se rozhodování vrací do jednotlivých amerických států. Čeká se, že nejméně 20 z nich interrupce zakáže a tamní ženy usilující o potrat budou muset cestovat do států, kde bude tento zákrok nadále povolen.

Jurečka dnes uvedl, že kabinet nemá ambici měnit úpravu v Česku. „Pro mě je důležité, abychom hledali cesty, abychom nabídli jinou variantu rozhodnutí pro tu maminku. Aby měla možnost se rozhodnout pro to, že si miminko nechá, porodí ho a bude o něj postaráno, ať už jí samotnou, nebo s podporou, kterou pro ni jako stát můžeme zlepšit,“ řekl. Zmínil možnosti lepšího nastavení sociálního systému, lepší síť podpory a poradenství a včasné intervence.

„Teď řeknu názor za sebe jako za tátu a za člověka: je to prostě živý lidský plod a je to zabití toho člověka,“ uvedl Jurečka. Doplnil, že chápe a respektuje rozhodnutí, které musí žena učinit. „Je extrémně složité. Nemám ambici ji jakkoliv soudit, je to rozhodnutí, které ona musí si svým způsobem sama vnitřně obhájit. Úkolem mne jako politika je utvářet podmínky, aby takovéto rozhodnutí ta žena nemusela udělat,“ dodal.

Video  Polky jezdí za potraty i do Česka. Legálně se jich v Polsku provede jen okolo tisícovky ročně  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 4. července 2022 09:43 )

JAK SNADNO VYROBIT SMRTÍCÍ PANDEMII

horaIysa ( 29. června 2022 10:02 )

Udělej si v makovici trochu pořádek. V jedné větě sám sobě odporuješ, blbe.

horaIysa ( 29. června 2022 10:01 )

Jak jsi přišel na to, že mi to vadí?

horaIysa ( 29. června 2022 09:57 )

Blbům jako ty onanii naopak nařídí a navíc jen se šprckou, aby se moc nemnožili.

sarina ( 29. června 2022 05:51 )

Njn, když je zákaz potratů v USA a slepení jedou podle toho co nařídí USA, tak samozřejmě to hrozí i v ČR(poslouchat se přece musí)a to okecávání Jurečky je jen taktika!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa