Pět tisíc dílů, čtrnáct tisíc soutěžících, 250 tisíc položených otázek. To za sebou má kultovní soutěž AZ-kvíz, v níž proti sobě může přirozeně nastoupit pěstební dělnice s vysokoškolským pedagogem a jako vítěz může odejít paní s nižším vzděláním. S pořadem je neodmyslitelně spjatý i Aleš Zbořil, který pravidelně slýchává vtipy na iniciály svého jména a názvu soutěže. „Už jsem si na to zvykl. Trpělivě vysvětluji, že to není mými iniciálami, ale že v AZ-kvízu je všechno od a do z. Všechno lidské vědění, přírodní vědy, historie, technické vědy, je tam prostě všechno,“ prozradil zkušený moderátor v Blesk Podcast. 

Hlášky a dopisy

AZ-kvíz několikrát měnil svůj vizuál a pravidla. Změn dostál i moderátorský styl Aleše Zbořila, podle nějž byla soutěž zpočátku čistě vzdělávací a dramaturgové nepřáli příliš humoru. „Dneska je to trochu volnější a také se změnilo vnímání diváků, že už chtějí AZ-kvíz uvolněnější,“ prozradil Zbořil. Na úvod a na závěr soutěže dostávají moderátoři nejvíce prostoru, aby mohli komunikovat prostřednictvím obrazovek s diváky. Některé Zbořilovy hlášky, které v tomto úseku pronesl, zlidověly. Kupříkladu přivítání „Nazdar sokolíci a roštěnky,“ a na jednu průpovídku si s úsměvem vzpomněl i v podcastu.

Kdysi dávno jsem řekl v reakci na pana doktora Železného a jeho pořad ‚Volejte řediteli‘ hlášku ‚Volejte, komu chcete, ale pište Alešovi,“ uvedl Aleš Zbořil a hned dovysvětlil, že do AZ-kvízu diváci nikdy nevolali, ale psali dopisy. Velké obliby se sympatický moderátor těšil u starších dam, které mu posílaly do brněnského studia psaníčka. „Psali mi babičky osmdesát, devadesát let, jak je to bezva, že soutěžíme, protože ony si cvičí paměť.“ vysvětlila televizní stálice, která se mimo jiné živí jako režisér dabingu, kouč a dabingový herec.

Kořením jsou soutěžící

Kořením celé soutěže jsou podle Zbořila její účastníci, kteří do AZ-kvízu vnášejí svoji osobitost. Mnozí z nich jsou na YouTube a jejich vystoupení mají tisíce zhlédnutí. Kupříkladu barmanka Petra komentovala svůj výběr otázek a odpovědi, jednou dokonce vyřkla správnou odpověď se svým protivníkem. „Přišlo mi to strašně vtipné. Ona byla taková živá, a to mají diváci rádi. Ne, když se dívají na dva strnulé obličeje, ale když jsou tam nějaké reakce,“ obhajoval dámu Aleš Zbořil.

Humor k tomu patří

On sám se nijak nehlídá a pokud dostane vtipnou odpověď, zasměje se. „Ještě se mi nestalo, že bych nebyl schopen mluvit dál,“ vyznal se moderátor. A právě humor, parodie, meme a vtipy jsou neoddiskutovatelně spjaté s AZ-kvízem a každá generace je pojme po svém. V roce 2010 kupříkladu vznikl videoklip slavné kapely PSH s rapperem Jamesem Colem „Vim já?“, v němž parodují soutěž, Brno a Aleše Zbořila jako Aleše Zabořila. O čtyři roky později youtuber Kovy předaboval jedno kolo soutěže včetně obou soutěžících a Aleše Zbořila. Tento počin průvodce pořadem neznal, hiphopový videoklip naopak viděl, ale neoslovil jej. Přesto humor nezatracuje a u některých meme obrázků se pobavil a jeden si i vystavil.

„Mám jeden krásný obrázek, který mi visí nad pracovním stolem. Na něm je vyobrazený moravský sklípek a v něm jsou do pyramidy seskládané sudy a na každém sudu je jedno písmeno, které značí odrůdu vína. Jsou tam už dva podnapilí muži a do toho přijde manželka s válečkem, a ten jeden říká: ‚Ale Maruško, my nechlastáme, my si hrajeme na AZ kvíz,“ vystřihl svůj oblíbený “azetkvízovský„ vtip Aleš Zbořil.

Na jaké další soutěžící zavzpomínal, jak se k moderování soutěže dostal a který pořad by Aleš Zbořil ještě rád moderoval, se dozvíte v Blesk Podcast:

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: 25 let AZ-kvízu. Humor a parodie k němu patří Jiří Marek

Fotogalerie
28 fotografií