Vraždící babička, která si ví se vším rady, věčně si notující maminka Cilka, tatínek Oldřich s želvami Poldinkami a další potřeštění Hanákovi, jejichž čtyři generace v pražské vile prožívají jednu komickou situaci za druhou. Hrdinové Fan Vavřincové (†95), oblíbené spisovatelky a autorky předlohy komedie Eva tropí hlouposti (1939), padli do oka režisérovi Jaroslavu Dudkovi (†68). Za sebou už měl vůbec první český seriál Rodina Bláhova (1959), divákům chtěl představit i Hanákovy. Svolal tedy své oblíbence z pražského Divadla na Vinohradech, včetně budoucí ženy Jany Štěpánkové (†84). S nimi pak ve studiu, které měl zrovna k dispozici, natočil komedii Taková normální rodinka. „Bavilo nás to, zvlášť když se přidali Jiřina Šejbalová a Oldřich Nový,“ vzpomínal na natáčení Jaromír Hanzlík (73). „Byla jsem šťastná, že se ocitnu v tak vybrané společnosti,“ dodala Daniela Kolářová (74). Premiéru měla inscenace před 50 lety, 13. března 1971. Reakce diváků pak byla jako uragán!

Ženská část rodiny (zleva): cvičitelka jógy Pavla (Štěpánková), zpívající maminka Cilka (Medřická), novomanželka Kateřina (Kolářová) a babička (Rosůlková).
Autor: Česká televize

Pokračování si vypsali

Tisíce dopisů přišlo do Československé televize. „Chceme pokračování!“ psali diváci. Dočkali se za rok, 12. února 1972. „Vy si dialogy doděláte,“ říkala Vavřincová, když hercům podávala stránky popsané dějem každého dílu. Mohla se na ně spolehnout, vždyť hvězdné sestavě vládli Marie Rosůlková (†91), Dana Medřická (†62) a Zdeněk Řehoř (†74). Mladší generaci zastupoval vedle Štěpánkové, Hanzlíka a Kolářové také Eduard Cupák (†64). Nejmladší byli Jiří a Václav, synové kapelníka Orchestru Václava Hybše (85). Celkem osmi dílům seriálu se dosud nevyrovná žádný český rodinný sitkom.

Zastavili ho komunisté

Seriál mohl pokračovat dál, bavil diváky i tvůrce. Pak ale přišel pokyn ‚shora‘. „Víte, ti vaši hrdinové jsou málo angažovaní. Proč malí Raubíři nejsou v pionýru? Nemohl by Petr, jejich otec, odjet pracovat na spřátelenou Kubu?“ navrhovali komunističní funkcionáři. To ale Vavřincová rázně odmítla. Dost na tom, že museli přetáčet scény se zakázaným Pavlem Landovským (†78), jehož roli malíře pak převzal Jaroslav Moučka (†86).

Původní malíř Pavel Landovský dostal zákaz...
Autor: Česká televize

Seriálové střípky

Vavřincová psala hercům role na tělo, výjimkou nebyl ani Oldřich Nový (†83), znali se už z komedie Eva tropí hlouposti. Účetní Koníček byl jeho poslední příležitostí před kamerou. Díky úsporám na filmovém materiálu v seriálu zůstaly i úsměvné chyby. Třeba v okamžiku, kdy babička (Rosůlková) osloví zetě Oldřicha (Řehoř) omylem jako Zdeňka. Situaci zachraňuje Medřická: „Copak Zdeněk, ale Oldřich,“ řekne, načež všichni pokračují. Stejně tak v závěru epizody Výročí, když se babičce ze šňůrky na krku uvolní brýle a spadnou. Rosůlková je kopne pod stůl a dohrává výstup bez nich.

Připomeňte si znělku a záběry ze seriálu ve videu:

Hlášky z „rodinky“

* Tatínek Oldřich: „Ježišmarjá, on jí přinesl kytku, jen tak.“ Zdeněk: „Vždyť to pořád píšou, přineste ženě kytku jen tak.“ Petr: „Víš, kdo to píše? Ženská! Nějaká potvora, co se mstí mužským.“

* Maminka Cilka k Raubířům: „Ty jsi otrávil babičku?! Běda, běda, ubohá rusalko bledá...!“

* Malý Péťa: „Maminko, Pavlík zapálil záclony.“ Pavla: „Tak si hezky lehněte a spěte.“

* Pavla (před svatbou Zdeňka a Káči): „Káča má strach, že uteče, až nás pozná. Že si řekne, jací jsme všichni blázni.“ Babička: „To přece jsme!“ Pavla: „Ale před ním se to musí ututlat.“