Krádeže, loupeže, znásilnění, vraždy, přepadení, padělání, podvody, kasařina, obchod s bílým masem - to všechno byl denní chléb pro inspektory po sjednocení Prahy. K tomu došlo prvního ledna 1922, kde se připojilo 37 obcí a osad do takzvané Velké Prahy. Pro policisty, kteří podle Radka Galaše se v Praze potýkali s nedostatkem členů, to znamenalo spoustu tvrdé práce. „Když se ponoříte do dobového tisku, tak černá kronika tam zabírala obrovský prostor oproti dnešku,“ vysvětluje a dodává, že ani řada deliktů se do tisku nedostala, protože to řešili policisté na místě domluvou nebo ručně. 

Závažné případy řešili v Praze dva vrchní inspektoři a vyobrazení jednoho z nich, Hynka Budíka (Jaroslava Plesla), podle Galaše odpovídá době. Vrchní inspektor si vážil velké úcty kolegů, ale i obyčejných lidí. „Dneska bych ho přirovnal k vedoucímu oddělení, který vedl svůj tým a zodpovídal za jeho činnost, ale vyrážel taky do terénu,“ prozrazuje. A jak je to s inspektorem Rudelfem Havlíkem (Jiří Langmajer) a jeho pochybnými styky?

Pražské podsvětí

I to se podle ředitel Muzea Policie ČR může zakládat na pravdě. Někteří policisté totiž častokrát zavítali do nechvalně proslulé Galerky, kde měli své informátory z podsvětí. Kupříkladu skutečný šéf mravnostní policie Ladislav Drašner se zabýval potíráním prostituce: „Prostitutky mu říkaly milostpán, bály se ho a milovaly. On dokonce znal všechny pražské prostitutky křestním jménem. Ten do tohoto prostředí zapadl a byl známý také tím, že chodil do bordelů a šantánů, kde na ně dohlížel,“ udává příklad Galaš.

Pohlavní styk mezi ženou z tohoto pochybného prostředí a inspektora, v seriálu Havlíka (Langmajera), by mohl být také reálný. „Pokud by to nenarušovalo jeho pracovní výkon, tak by jeho nadřízení přimhouřili oko,“ prozrazuje ředitel s tím, že policisté holdovali v té době nejedné neřesti.

Jaké byly ty nejbrutálnější případy 20. let 20. století v Praze, proč se řádovým policistům žilo v hlavním městě mizerně a jak se do Muzea Policie ČR dostaly posmrtné masky největší vrahů z dějin našeho území, se dozvíte v pořadu Blesk Podcast:

Video
délka: 36:14.16
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Skutečné zločiny Velké Prahy byly opravdu brutální, prozradil historik Galaš Jiří Marek, Lukáš Červený

Fotogalerie
24 fotografií