Druhá epizoda pořadu Mise nový domov bude vyprávět o Kamilu Otčenáškovi, který žil dlouhá léta velmi šťastným životem, všechno se zdálo být zalité sluncem. Jedné noci jej však ve spánku postihla mozková mrtvice a život rodiny se rázem obrátil vzhůru nohama. Rodinnou idylku zničila tragická událost! „Našli jsme tatínka, jak tam ležel, třepal se, chrčel… vůbec se nevědělo, co mu je,“ popisuje jeho manželka Zdeňka mrazivé okamžiky a ani s odstupem času se nedokáže ubránit slzám. Kamil tehdy zcela ochrnul, hýbat může jen očima. Rozhodně se však nevzdává. Naopak!

Všechny si stále dokáže získat svou bezprostředností a optimismem, co kolem sebe – i přes veškerá omezení – šíří. Vše si pamatuje, mentálně je naprosto v pořádku, jen je uvězněn ve svém vlastním těle. Mrtvice totiž zasáhla řečové a pohybové centrum. Logopedka ve spolupráci s IT technikem Michalem z krnovské nemocnice pořídila Kamilovi počítač s lištou, která snímá pohyby očí, a převádí tak oční komunikaci v psané slovo. Díky tomu má Kamil možnost komunikovat se svým okolím, napsat, co by chtěl, co ho bolí, co cítí. „Kvůli té nemoci mu musíme dávat hodně lásky, aby se uzdravil,“ prohlašuje Zdeňčin sedmiletý syn Lukášek.

Kamil a Zdeňka se potkali po několika nevydařených vztazích a dalo by se říct, že jejich setkání bylo osudové. Jejich vztah byl pro ně „druhou šancí“, vysněnou láskou plnou harmonie a porozumění. Zdeňka má z prvního manželství dva syny. Jejich biologický otec je opustil, když bylo mladšímu Lukášovi sedm měsíců, a vůbec se k němu nezná. Se starším Zdeňkem se stýká sporadicky. Kamilova žena si zase žila na vysoké noze, a když už nestačil pokrývat její nároky, byť měl několik zaměstnání, opustila ho. Kamil nemohl mít děti, a proto si Zdenčiny syny ihned oblíbil, což bylo a je oboustranné. Dokonce je přijal za vlastní…

Starost o Kamila je velmi náročná, a tak rodině pomůže sebemenší vylepšení současných podmínek. Dům, o který se předtím dokázal Kamil příkladně starat, později napadli škůdci, proti nimž bude muset Pergnerová bojovat s pomocí deratizátora, a rozsáhlá úprava čeká také střechu. Je totiž celá prohnilá a musí se strhnout. Tým Mise nový domov Kamila uzdravit nedokáže, byť by si to všichni nepochybně přáli, ale zkusí zapracovat alespoň na tom, aby spolu manželé snáze komunikovali a aby se Kamilovi splnily některé životní sny: třeba jako setkat se s někým, kdo jel rallye Paříž–Dakar.

VIDEO: Mise nový domov: Kamil je uvězněný ve vlastním těle!

Video
délka: 00:58.31

Mise nový domov: Kamil je uvězněný ve vlastním těle! TV Nova

Fotogalerie
20 fotografií