Film Jak se krotí krokodýli naložil režisérce Marii Poledňákové na záda obrovskou tíhu očekávání, kterým bohužel nedostála. Její snaha za každou cenu trumfnout svá předchozí díla jí totiž zlomila vaz.

Film se točil z velké části podle knižní předlohy z jejího vlastního pera s názvem Jak Anděla viděla anděla, což je volné pokračování Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Kromě Vlastimila Harapese (72) se ale herecké obsazení kompletně obměnilo - zřejmě proto, že od natáčení už uběhlo příliš mnoho času, aby své role mohli znovu zopakovat Jana Preissová (71) či František Němec (75). 

Od předchozích dvou dílů také přibude do rodiny osmiletá Amálka, která z lásky k tatínkovi odmítne jet na školu v přírodě, jen aby s ním mohla trávit čas. To je tatínkovi Lubošovi líto, a tak nakonec odjede do Vysokých Tater s celou třídou jako zdravotní doprovod. Ve filmu si hlavní role zahráli Jiří Mádl (32), Václav Postránecký (75), Miroslav Etzler (54) a Ingrid Timková (52). 

Poledňáková měla největší problém s obsazením Vaška, protože si byla vědoma toho, že celý národ bude posuzovat, kdo nahradil nezapomenutelnou dětskou hvězdu Tomáše Holého (†21), který v roce 1990 zahynul při autonehodě. Jiřího Mádla vybrala proto, že byl naprosto přirozený. „Postupně jsem zjistila, že on nic nehraje. Je to prostě bezvadnej kluk, kterého by si přála každá máma," řekla.

Očekávání bylo obrovské, a tak měl film v kinech velkou návštěvnost. Na velkých plátnech jej zhlédlo přes 600 tisíc diváků. Samotné divácké reakce ale byly velmi negativní. Odpovídá tomu i hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi, kde má snímek pouhých 36%, zatímco oba předchozí televizní filmy s malým hercem Tomášem Holým mají přes 85%. Velmi nízké hodnocení, 35%, dostali „Krokodýli" i od nejobávanější české filmové kritičky Mirky Spáčilové (62).

„Mládež vydrží kdejakou 'ptákovinu', ale zvednout ze židlí střední a starší generaci, aby šla do kina, je daleko obtížnější," řekla k negativnímu hodnocení režisérka.

Diváky zklamal ve filmu prvoplánový humor, nepřesvědčivé herecké výkony nejmladších představitelů a přemíra reklamních výrobků, tzv. product placementu. Ve filmu si střihl jednu z hlavních rolí i nedávno zesnulý muzikant Daniel Nekonečný (†52), coby jeden z »tatínků« malého chlapce z rozvedené. K filmu dokonce natočil i titulní stejnojmennou píseň. 

Po „Krokodýlech" natočila Poledňáková ještě filmy Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel, ani těm už se ovšem vřelého přijetí nedostalo. 

VIDEO: Kotek se bude divit: Koho by chtěl Mádl jako filmového parťáka?

Video
délka: 00:58

Kotek se bude divit: Koho by chtěl Mádl jako filmového parťáka? Blesk TV

Fotogalerie
71 fotografií