Kdo by si ještě dnes nepamatoval Harryho skandál z roku 2005, kdy se na večírku olympijského jezdce Richarda Meadea (†76) objevil v nacistické uniformě? Podle prince ale tehdy nebyla všechno jenom jeho vina – v nové knize přenesl část odpovědnosti na svého bratra, prince Williama, a jeho manželku, princeznu Catherine. 

Téma večírku bylo „domorodci a kolonizátoři“. Harry se prý původně rozhodoval mezi nacistickou uniformou a uniformou pilota. „Zavolal jsem Willymu a Kate a zeptal se, co si myslí. Nacistickou uniformu, řekli mi a oba zavyli. Bylo to ještě horší než Willyho trikot! O tolik bizarnější! O což koneckonců šlo,“ napsal princ podle webu Page Six

Historik Robert Lacey (79), který se specializuje na britskou královskou rodinu, o incidentu napsal již ve své knize Battle of Brothers (Souboj bratrů) v roce 2020. „Harry si svůj kostým vybral po poradě s bratrem – budoucím králem Vilémem V., tehdy dvaadvacetiletým, který se se svým mladším bratrem, kterého měl ochraňovat a učit, smál celou cestu až na Highgrove (královo venkovské sídlo) – a pak společně vyrazili na večírek,“ uvedl Lacey. 

Celosvětovou kritiku a následky svého rozhodnutí ale tehdy dvacetiletý Harry slíznul sám. Podle Laceyho byl právě tohle první moment, kdy se mladší princ cítil zrazený a vztah mezi bratry poprvé na čas vážně utrpěl. „Harry byl naštvaný, že z toho William vyvázl tak lehce,“ tvrdí historik. Mladší princ se za kostým posléze veřejně omluvil. 

Harry byl podle spisovatele opakovaně vykreslován jako jakýsi nezvedený vtipálek, zatímco William byl v očích veřejnosti stále vážený a respektovaný princ. „Už tehdy měl všechny důvody, aby se nás všech zbavil. Celý svět si myslel, že by měl být vděčný, že svou podřadnou a poněkud ponižující roli vůbec může hrát,“ hodnotí Lacey.

Video
Video se připravuje ...

Třaskavý dokument Harry a Meghan: další ukázky, další bouře Netflix, The Duke and Duchess of Sussex, idh

Fotogalerie
184 fotografií