Požadavky, aby světoví lídři použili k dosažení pohřbu královny Alžběty II. místo soukromých letadel a aut komerční tryskáče a autobusy, se podle všeho zatím setkaly s nedůvěrou... Velvyslanectvím, jimž byly o víkendu zaslány pozvánky na poslední rozloučení s Alžbětou II., bylo totiž důrazně řečeno, že všichni účastníci budou požádáni, aby nastoupili do autobusu z tajného místa v západním Londýně do Westminsterského opatství kvůli „přísným bezpečnostním a silničním omezením“. Právě to se ale některým z nich nelíbilo a zásadně se proti tomuto návrhu postavili.

Podle DailyMail dokonce jeden diplomat řekl: „Dovedete si představit Joea Bidena v autobuse?“ Z toho je nicméně jasné, že současný americký prezident pozvánku obdržel. Oproti tomu Donald Trump (76), byť často mluvil o svém hlubokém a osobním obdivu k zesnulé vladařce, a dokonce prohlašoval, že setkání s ní bylo „nejvýjimečnější poctou jeho života“, pozvánku očekávat rozhodně nemá. Pozvaní jsou totiž pouze současné hlavy států a jejich manželé či partneři, a na někdejšího prezidenta se žádné výjimky nevztahují.

Kontroverzní hosté

Pohřeb královny Alžběty II. už nyní budí trochu kontroverzi, a to právě kvůli seznamu hostů. Mnohým se nelíbí pozvánka určená pro Bolsonara, tureckého prezidenta Recepa Erdogana, případně saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, který je viněn z vraždy novináře Džamála Chášukdžího, dubajského šejcha Muhammada bin Rašída Al Maktúma, ten nechvalně proslul vězněním svých dcer a zastrašováním manželky. Veřejnost není spokojená ani s pozvánkou pro čínského lídra Si Ťin-pchinga.

Londýn se bojí případných protestů kvůli Bolsonarovi nebo Erdoganovi, ty by nabyly na síle, pokud by skutečně měli přijet i saúdský korunní princ nebo dubajský šejch. Kancelář ministerstva zahraničí se zatím nevyjádřila k pozvánce pro severokorejského diktátora Kim Čong-una nebo syrského vůdce Bašára al-Asada. Je ale vysoce nepravděpodobné, že by pozvání obdrželi. Írán bude reprezentovat velvyslanec, Ájatolláh ani prezident pozvánku nedostali.

Čeká se na odpověď Sia a indického premiéra Nárendry Módího. Čínský prezident už 3 roky neopustil zemi, nečeká se tedy ani jeho přítomnost v Londýně. Kdo se pohřbu nezúčastní, byť pozvánku dostal, je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který si mezi obranou své země našel čas zapsat se do kondolenční knihy.

Ze světových lídrů pozvánku nedostal ruský prezident Vladimir Putin, není jediný, mezi pozvanými není ani jeho spojenec Alexandr Lukašenko či myanmarský generál a de facto lídr země Min Aun Hlain.  V rámci omezení počtu státníků se nepočítá ani s bývalými hlavami států, smůlu má tak Trump, ale i třeba Barack Obama.

Zahraniční hodnostáři by každopádně měli přiletět komerčním letem, „pokud je to možné“. Například premiéři Austrálie a Nového Zélandu přiletí společně jedním letem. Londýnské letiště Heathrow neumožní soukromým letadlům přistání. A použití transferů helikoptérou mezi letišti bylo také zakázáno - „kvůli počtu letů provozovaných v tuto chvíli“ Diplomatům bylo navíc řečeno, že se bude moci zúčastnit pouze jeden zástupce z každé země společně se svou manželkou, aby se zabránilo přeplnění opatství. 

Svou účast zatím potvrdily desítky vůdců – od japonského císaře Naruhita (62) po brazilského prezidenta Jaira Bolsonara (67), Emmanuela Macrona (44) z Francie a německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera (66). Pochopitelně se počítá i s účastí všech členů Alžbětiny početné rodiny - nejenom čtyř dětí, ale i osmi vnoučat s partnery. Zda ti s sebou vezmou i pravnoučata britské královny, to je prozatím ve hvězdách. Jisté je, že tato akce není moc pro malé děti...

Video
Video se připravuje ...

Královský trapas: Trump Alžbětě II. zatarasil cestu, musela kolem Reuters

Také evropští monarchové potvrdili svou účast na pondělním pohřbu královny. Král Vilém Alexander (55) a královna Máxima (51) z Nizozemska, Filip VI. Španělský (54) s chotí Letiziou (49), anebo Filip Belgický (62) s manželkou Mathilde (49). Ti všichni budou mezi dvěma tisícovkami truchlících očekávanými ve Westminsterském opatství. Bude to dost rozdíl oproti pohřbu vévody z Edinburghu, tedy prince Philipa (†99), v roce 2021. Ten byl kvůli koronavirovým opatřením omezen na pouhých 30 lidí.

Mezi další panovníky, kteří se pravděpodobně zúčastní královnina pohřbu, patří švédský král Karel XVI. Gustav (76) a švédská královna Silvia (78), norský král Harald V. (85) a královna Sonja (85), Jindřich I. Lucemburský (67) a velkovévodkyně Maria Theresa (66), či kníže Albert II. (64) a kněžna Charlene (44) z Monaka. Dá se očekávat i bývalý řecký král Konstantin II. (82) a jeho manželka Anne-Marie Dánská (76).

Potvrzení zahraničních členů královské rodiny na královnině pohřbu přichází zpravidla poté, co vzdali hold panovníkovi online, a tak se to každým okamžikem může změnit...

Zemřela královna Alžběta II.
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
Datum:
Zobrazit další dny
 
09:34
19. 9. 2022

Lidé v centru Londýna čekají i desítky hodin, aby zahlédli rakev s královnou. 

 
09:14
19. 9. 2022

Londýn se probudil do dne, kdy Británie pohřbí svou nejdéle vládnoucí královnu Alžbětu II. Země tak po 70 letech jejího panování uzavře jednu éru svých dějin. Metropole se kvůli tomu zahalila do smutku. Město čekají policejní manévry, dopravní chaos i obrovský nával truchlících. V ranních ulicích zatím kvůli státnímu svátku panuje klid, nad městem jsou nicméně slyšet hlídkující policejní vrtulníky.

 

Dopravní podnik předem varoval, že cestování v centru Londýna dnes bude kvůli uzavírkám obtížné. Čeká se, že do metropole přijede kvůli pohřbu až milion lidí, další jsou tady už od víkendu.

 

Zřízenci ve stanicích metra od rána instruují cestující, aby se vyhnuli zavřeným stanicím Westminster, St. James’s Park a Hyde Park Corner. Některé stanice fungují pouze pro výstup. Změny se dotkly i linek autobusů, protože uzavřené jsou některé důležité ulice v centru, zejména kolem sídla parlamentu ve Westminsteru a kolem Hyde Parku, ale také ve čtvrtích Kensington a Chelsea.

 

Lidé, kteří si chtěli pojistit místa s dobrým výhledem podél trasy smutečního průvodu, kempovali na třídě Whitehall a podél třídy Mall vedoucí k Buckinghamskému paláci už od nedělního večera. Mnozí si přinesli skládací židle, spacáky i teplé občerstvení. Čekáním u zátarasů střežených policisty stráví více než 12 hodin, protože rakev s ostatky královny se na cestu městem vydá až po poledni.

 

Mnohé podniky ve městě dnes zůstanou kvůli pohřbu zavřené, jiné otevřou až odpoledne. Týká se to například některých supermarketů nebo prodejen s rychlým občerstvením. Promítat nebude ani většina kin, některá z nich ale divákům nabízí přímý přenos pohřbu panovnice. Například kinořetězce Vue či Curzon zvaly na promítání zdarma, pouze s předchozí rezervací. Většina sálů už o víkendu hlásila vyprodáno. Další možností, jak pohřeb sledovat ve společnosti, je promítání na velkoplošné obrazovce v Hyde Parku. Televizní přijímače budou po celý den zapnuté i ve většině otevřených restaurací.

 

Už od oznámení úmrtí 8. září je královna v ulicích Londýna takřka všudypřítomná. Její portréty jsou na plakátech i velkoplošných obrazovkách. Většina obchodů má královnin portrét vystavený ve výloze, obchodní dům Fortnum&Mason u náměstí Picadilly z piety všechny výklady zatemnil, kino na náměstí Leicester Square zase na obřích vývěsních štítech promítá fotografii královny v mladém i starším věku spolu s letopočty jejího narození a úmrtí. Obchody zaplavily smuteční suvenýry.

 
09:05
19. 9. 2022
Fotogalerie
84 fotografií