„Pravda a láska zvítězí?“ nadhodila provokativně na svém instagramu Lilia Khousnoutdinová a sdílela celou sérii fotek zachycující krále Karla III. a jeho choť Camillu v různých životních etapách, z nichž je jasně patrná chemie mezi partnery. „Za mne, pokud existuje obdivuhodný příběh lásky, tak jsou to Charles a Camilla. Láska dvou mladých lidí, která začala v 70. letech, a čekala až do roku 2005, aby mohla být veřejně uctěná. Láska, která přežila nepomyslitelné nátlaky, nenávist i likvidaci pomocí ‚správného manželství‘. Po 50 letech vztahu, který si prošel snad úplně vším, se stávají královským párem. Za mne, je to ultimatni příběh ‚láska vítězí‘.“
Ne každý ale s manželkou matematika Karla Janečka (49) souhlasil, i když ta se jim snažila vysvětlit, že se jen snaží „oslavit lásku, která se zdá být legendární, ale kterou pohrdal desítky let celý svět“. „A podvádět manželku vám přijde jako v pořádku?“ podivovaly se její fanynky. „Camilla měla především respektovat sňatek prince s Dianou. Ona sama byla vdaná. Měla jim zmizet ze života a respektovat to. Ale pořád byla v jeho blízkosti a neustále se vídali. Absolutně nepřijatelné vůči Dianě jako Charlesově zákonné manželce,“ připomínali křivdu na lidmi oblíbené lady Di (✝36).
Kontroverzní osobnost britské monarchie: Camilla Parker-Bowlesová Videohub
„Já chápu, že nakonec na to doplatila i Diana. Ale ji litoval a oslavoval celý svět. Zatímco Camilla si odžila desítky let s tím, že je ‚ta zlá‘. Proto mi přijde krásné, že už konečně může otevřené a pravoplatně stát po boku může, kterého zřejmě celý život přes všechny nelidské zkoušky milovala,“ líčila Lilia Camillu málem jako věrnou Pénelopé, která na svého Odyssea čekala celý život. Je ale pravdou, že Camilla byla vdaná za důstojníka britské armády Andrewa Parkera Bowlese (82), s nímž má dvě děti – jednomu z nich šel mimochodem princ Charles za kmotra. Rozvedla se až v roce 1995 a po celou dobu udržovala paralelní vztah s následníkem trůnu.
Jak se zdá, ne každý má zkrátka tak benevolentní přístup ke vztahům jako Lilia a její muž, jenž jednu dobu propagoval mnohoženství. V době, kdy byl ženatý s matematičkou Mariem Mhadhbiovou (38), údajně matce jednoho z jeho mnoha potomků navrhoval, že by mohli zkusit žít ve třech.
O tom ale nechtěla kráska z Tunisu ani slyšet, nechtěla se o svého partnera dělit, a tak následoval rozvod. A je zvláštní, že od chvíle, kdy je Janeček s Lilií „oficiálně“, už ani žádná další žena v jejich vztahu (pravděpodobně) nefiguruje. Že by se tedy Lilia viděla v Camille, co, stejně jako ona sama před lety, jenom uspíšila konec nefungujícího manželství?
Královna Alžběta II. strávila na trůně 70 let a dožila se 96 let a zdálo se, že její vláda nikdy neskončí a že ona sama je nesmrtelná. Její úmrtí ale připomnělo lidem v Británii i po celém světě, že smrtelnosti a nevyhnutelnému toku času nedokáže vzdorovat nikdo, ani monarcha, napsala agentura AP.
Mnozí Britové se teď obracejí na terapeuty nebo psychology a popisují jim, že smrt královny v nich znovu probudila zármutek nad vlastními blízkými, o které přišli už dříve.
Královská rodina sdílela fotografii a dojemná slova na rozloučenou pro zesnulou královnu.
„Kéž ti zástupy andělské zpívají ke tvému odpočinku. V láskyplné vzpomínce na Její veličenstvo královnu,“ stojí v příspěvku.
Dobré ráno, také dnes Vám budeme přinášet informace z Velké Británie, která se vzpamatovává z odchodu své královny Alžběty II.
Královna již spočinula vedle svého chotě Philipa a lze jen doufat, že teď oba budou odpočívat v pokoji. Británie se nyní musí pomalu, ale jistě vrátit do starých kolejí, ovšem už pod novým králem Karlem III. Ten stanovil období státního smutku až do 26. září.
Za náš tým Blesk a Blesk.cz se s vámi pro dnešek loučíme, ale další informace o dění v Británii přineseme zase v dalších dnech. Děkujeme za vaši pozornost a přejeme dobrou noc!
Imperialistická státní koruna je již k vidění na vysokém oltáři poté, co byla odstraněna z rakve královny Alžběty.
Královská rodina již oznámila, že královna byla pohřbena vedle svého manžela, vévody z Edinburghu, v kapli svatého Jiří ve Windsoru. Oficiální stránky královské rodiny zmiňují, že se soukromý pohřeb odehrál ve večerních hodinách a vedl ho děkan z Windsoru. „Královna byla pohřbena spolu s vévodou z Edinburghu v kapli svatého Jiří,“ stálo v prohlášení.
Desetitisíce lidí, kteří přijeli vzdát poslední hold královně, nyní opouští Londýn. I když dostali doporučení, že se mají vyhnout Paddingtonskému nádraží a raději přes Waterloo odjet do Readingu, stejně se tvoří velké fronty lidí čekajících na spoj.
Komě toho, jak náročný den ustáli členové královské rodiny, je oceňována i služba nosičů rakve s tělem vladařky. Známý britský moderátor Piers Morgan je na twitteru nazval „velkolepými“. „Tito skvělí nositelé granátnické gardy 1. praporu byli hrdí na svou královnu a zemi. Předvedli neuvěřitelnou práci ve velmi stresujících podmínkách,“ pochválil je.
V jednom z nejnověji zveřejněných videí na britských serverech je vidět, že princ Harry, který upřímně truchlil po své milované babičce, byl později spatřen, jak se prochází po trávě před kaplí svatého Jiří ve Windsoru ve společnosti své tety princezny Anny a jejím manželem viceadmirálem sirem Timem Laurencem.
Když pak nasednul do auta ke své manželce Meghan Markleové, viditelně si odfrknul. Bylo na něm vidět, že je rád, že už to má všechno za sebou...
Princ William a Kate Middletonová sdíleli dnes večer na twitteru dojemnou poctu „na rozloučenou“ královně, když byla uložena ke svému poslednímu odpočinku. Ve svém postu princ a princezna z Walesu napsali: „Sbohem královně, matce, babičce a prababičce.“
Ani pohřeb královny neodradil odpírače monarchie od demonstrací. Do hlavní řeky v centru Dublinu byla vhozena rakev označená nápisem „RIP British Empire“. K incidentu došlo během protestního pochodu proti monarchii, který se konal v irské metropoli právě 19. září, tedy v den, kdy se v Londýně konalo poslední rozloučení se zesnulou královnou Alžbětou II. Protestní pochod v Irsku byl popsán jako odpor „proti plazivému uctívání anglické monarchie ze strany vládnoucí třídy svobodného státu“. Demonstranti také protestovali proti vyvěšení irské vlajky na půl žerdi v den královnina pohřbu.
Irský prezident Michael D. Higgins a premiér Micheál Martin byli přitom mezi světovými vůdci, kteří se zúčastnili pohřbu královny Alžběty II. v Londýně.
Její Veličenstvo bude uloženo k odpočinku vedle svého muže, vévody z Edinburghu, v pamětní kapli krále Jiřího VI. - přístavbě hlavní kaple, kde byla pohřbena její matka a otec spolu s popelem královniny sestry, princezny Margaret.
Filipova rakev se pro tuto příležitost přesune z královské hrobky do pamětní kaple, aby se připojila ke královnině rakvi.
Právě touto dobou by mělo probíhat poslední, soukromé rozloučení s královnou Alžbětou II. v pamětní kapli krále Jiřího VI. na hradě Windsor. Ceremoniál, který začal v 19:30 (20:30 našeho času), se koná mimo dosah kamer a veřejnosti. Král a členové královské rodiny se tentokrát scházejí po náročném dni ve světle reflektorů na státním pohřbu a slavnostní bohoslužbě zcela v úzkém kruhu královniných nejbližších.
Přestože královnino jmění bylo takřka nezměrné, ať už to movité, případně nemovité, jak se říká, do hrobu si nic vzít s sebou nemůže. Pohřbena bude pouze se dvěma šperky, k nimž měla sentimentální vztah - se svým zásnubním prstenem a oblíbenými perlovými náušnicemi.
Před soukromým pohřbem královny za účasti její rodiny se před bránou Jindřicha VIII. na hradě Windsor začíná tvořit dav. Město se sice od konce průvodu po Long Walk z velké části vyprázdnilo, desítky lidí se ale stále fotí u hradu. Někteří lidé se snaží nahlédnout branou na nádvoří hradu, zatímco jiní jsou na ulici a popíjejí. Královnin oblíbený gin s dubonnetem (což je sladký, aromatický vinný aperitiv), plátkem citronu a spoustou ledu - jde na dračku.
Do kondolenční knihy se dále zapsal například princ Albert z Monaka, řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová, Ursula von der Leyenová, rakouský prezident Alexander Van der Bellen a další významné osobnosti.
Sir Elton John v den královnina pohřbu zavzpomínal na instagramu na svá setkání s královnou.
„Dnes se připojím ke zbytku světa při vzpomínce na Její Veličenstvo královnu. Mé vlastní vzpomínky na ni jsou plné radosti a obdivu. Královna mě poctila rytířským titulem a čestným společníkem. Měl jsem to štěstí, že jsem vystoupil na třech jejích jubileích. Byly to vždy radostné a pokorné zážitky. Ale byly to okamžiky mimo veřejnost, při kterých na ni budu vzpomínat nejraději - jak jsme si společně zatančili na Rock Around the Clock na hradě Windsor nebo jak jsem zažil její skvělý smysl pro humor a vřelost na vlastní kůži. Sloužila s grácií a obětavostí a bude nám velmi chybět.“
Vedoucí představitelé EU, Pákistánu, Jižní Koreje, Litvy, Nambie nebo třeba Bermud podepisují kondolenční knihu v Church House po státním pohřbu královny.
Miliony lidí dnes vyšly do ulic Londýna, aby vzdaly poslední poctu královně. Ve městě, kde se narodila a prožila většinu svého života, se její lidé přišli rozloučit a poděkovat jí. Již před svítáním byly na místě obrovské davy a už v devět hodin byla všechna vhodná místa s ideálním výhledem na průvod zaplněna.
Dokonce i mimo oficiální pozorovací prostory se lidé snažili zahlédnout pohřební vůz, který vezl královninu rakev do Windsoru. Navzdory žádostem přítomné policie lidé například vyřezávali otvory do sítě, šplhali na zábradlí a mačkali se dokonce hluboko do cesmínových keřů podél okraje Hyde Parku.
Královnu Alžbětu II. si připomínali i v Kanadě. Velký portrét britské vladařky byl vystaven před vzpomínkovými ceremoniemi v katedrále Christ Church v Ottawě v pondělí 19. září 2022.
Státní pohřeb a pohřeb královny Alžběty II. spojil lidi v celé Velké Británii. Lidé se scházejí, aby sledovali pohřeb britské královny Alžběty na velké obrazovce například i v Holyrood Parku v Edinburghu, jenž se nachází ve Skotsku.
Podle odborníků na řeč těla se zdálo, že si princ Harry během své chůze v průvodu za rakví drží trochu odstup od svých příbuzných, zatímco hrabě ze Snowdonu, Sir Timothy Laurence a vévoda z Gloucesteru si chvílemi dokonce povídali. Ne však Harry. Deník The Mirror cituje expertku Judi Jamesovou, že je zřejmé, že Harry nožná vypadá, že je „fyzicky vyloučen“ ze skupiny, ale existují známky toho, že William a Harry by mohli začít napravovat svůj dlouhotrvající spor.
Po dnešním pohřbu Jejího Veličenstva čekalo na evropské členy královské rodiny dlouhé čekání na vyzvednutí z Westminsterského opatství. Přibližně 20 minut poté, co si všichni naposledy vychutnali poslední pohled na rakev královny Alžběty II., byla spatřena skupina členů královské rodiny z celého kontinentu, jak trpělivě čeká na vůz, co je odveze do Windsoru.
Mezi těmi, kteří zůstali stát na ulici takřka s rukama v kapsách, byl třeba španělský král Filip VI., Willem-Alexander, král Nizozemska, s manželkou Máximou, dánská královna Margreta II. a korunní princezna Rumunska Margareta.
55 členů královské rodiny na státním pohřbu královny, kteří NEBYLI součástí hlavního průvodu
Státního pohřbu královny ve Westminsterském opatství se zúčastnily desítky členů královské rodiny. Těch 55, kteří se sice pohřebu zúčastnili, ale netvořili součást hlavního průvodu, byli:
- Vévoda z Kentu - Edward, královnin bratranec
- Princ Michael z Kentu - královnin bratranec
- Princezna Beatrice - dcera vévody a vévodkyně z Yorku a vnučka královny
- Princezna Eugenie - dcera vévody a vévodkyně z Yorku a vnučka královny
- Edoardo Mapelli Mozzi - manžel princezny Beatrice
- Jack Brooksbank - manžel princezny Eugenie
- Sarah, vévodkyně z Yorku - matka princezen Beatrice a Eugenie
- Lady Louise Windsorová - dcera hraběte a hraběnky z Wessexu a vnučka královny
- vikomt Severn - James, syn hraběte a hraběnky z Wessexu a královnina nejmladšího vnuka
- Zara a Mike Tindallovi - dcera princezny Royal a kapitána Marka Phillipse a vnučka královny a jejího manžela Mika
- vikomt Linley - Charles Armstrong-Jones, syn Davida Armstrong-Jonese a Sereny Stanhopeové, hraběte a hraběnky ze Snowdonu. Synovec královny
- Lady Margarita Armstrong-Jones - dcera hraběte a hraběnky ze Snowdonu a velká neteř královny
- Lady Sarah a Daniel Chatto - dcera princezny Margaret a královna neteř a její manžel Daniel
- Samuel Chatto - syn Chattových
- Arthur Chatto - syn Chattových
- Vévodkyně z Gloucesteru - Birgitte van Deursová, manželka Richarda, vévody z Gloucesteru, královnina sestřenice
- hrabě a hraběnka z Ulsteru - Alexander Windsor, syn vévody a vévodkyně z Gloucesteru, a jeho manželka Claire Boothová
- Lord Culloden - Xan Windsor, syn hraběte a hraběnky z Ulsteru
- Lady Cosima Windsorová - druhé dítě hraběte a hraběnky z Ulsteru
- Lady Davina Lewis - starší dcera vévody a vévodkyně z Gloucesteru
- Senna Lewisová - dcera lady Daviny Lewisové a vnučka vévody a vévodkyně z Gloucesteru
- Lady Rose a George Gilman - dcera vévody a vévodkyně z Gloucesteru a jejího manžela
- Lyla Gilmanová - dcera lady Rose Gilmanové
- hrabě a hraběnka ze St Andrews - George Philip Nicholas Windsor, syn vévody z Kentu, a jeho manželky Sylvany Tomaselliové
- Lord Downpatrick - syn hraběte a hraběnky ze St Andrews
- Lady Marina-Charlotte Windsorová a Lady Amelia Windsorová - děti hraběte a hraběnky ze St Andrews a vnučky vévody z Kentu
- Lady Helen a Timothy Taylor - dcera vévody z Kentu a jejího manžela
- Columbus Taylor, Cassius Taylor, Estella Taylorová a Elosie Taylorová - synové a dcery lady Helen Taylorové
- Lord Nicholas Windsor - syn vévody z Kentu
- Albert a Leopold Windsorovi - vnuci vévody z Kentu
- Princezna z Kentu - provdaná za královnina bratrance prince Michaela z Kentu
- Lord a Lady Frederick Windsor - syn prince a princezny Michaela z Kentu a jeho manželky, známější jako herečka Peep Show Sophie Winklemanová
- Lady Gabriella a Thomas Kingston - dcera prince a princezny Michaela z Kentu a její manžel
- Princezna Alexandra, lady Ogilvy - jedna z královniných sestřenic
- James a Julia Ogilvy - syn princezny Alexandry a jeho manželka Julie
- Alexander Ogilvy - syn Jamese a Julie Ogilvyových
- Flora a Timothy Vesterbergovi - dcera Jamese a Julie Ogilvyových a jejího manžela
- Marina Ogilvy - dcera princezny Alexandry
- Christian Mowatt - syn Mariny Ogilvy, vnuka princezny Alexandry
- Zenouska Mowatt - dcera Mariny Ogilvy, vnučky princezny Alexandry
Princ Harry byl údajně informován o královnině smrti pět minut před oficiálním oznámením, tvrdí britský deník The Mirror. Vévoda ze Sussexu byl v letadle do Aberdeenu, když dostal zdrcující telefonát od svého otce. Zároveň mu bylo řečeno, že by měl urychleně spěchat do Balmoralu. Než ale Harry přistál, zpráva o královnině smrti už byla oznámena světu.
Mluvčí krále později uvedl: „Veřejnost byla informována až poté, co byl informován každý člen rodiny.“ Jenže neupřesnil, že v některých případech to byla otázka jenom pár minut…
Pohřeb královny Alžběty II. byl pro mnohé náročný nejenom psychicky, ale i fyzicky. Nejeden voják během své služby zkolaboval…
Co se bude dít dál? Královnina blízká rodina, včetně krále Karla III., se zúčastní soukromého obřadu v 19:30 (20:30 našeho času), bez přítomnosti kamer a v naprostém soukromí.
Rakve Alžběty II. a prince Philipa budou vyneseny z královské hrobky a přeneseny do rodinné kaple. Jméno královny a jejího manžela bude podle předchozích plánů přidáno přes noc do kaple na speciálně vytvořený náhrobní kámen: Typicky jednoduchý a nenáročný památník na královnu.
Odcházející smuteční hosty ale nyní čeká skutečný boj, aby se dostali nejenom do svých domovů v Londýně, ale i cestou z Londýna jako takového. Na nádraží Waterloo se tvoří obrovské fronty přes celé haly…
Truchlící příznivci královské rodiny, obzvláště pak Alžběty II., odcházejí z Long Walk ve svých zástupech poté, co byla královnina rakev přenesena do kaple svatého Jiří a pohřbena po boku jejího manžela, rodičů a sestry. Z obrovského davu většina již odešla, ti zbývající sledují černobílé archivní záběry královny z doby před desítkami let přehrávané na velkoplošných obrazovkách s klasickou hudbou v pozadí.
Zatímco kaple byla k prasknutí nacpaná královskou rodinou, věrným personálem a dalšími důležitými osobami z blízkého královnina okolí, král Karel III. nechal jedno místo v první řadě prázdné. To kvůli tradici, kterou založila jeho matka, aby se ujistila, že jí tam nebude nikdo překážet ve výhledu. Zdá se, že tato tradice bude pokračovat i po jejím skonu…
Členové královské rodiny postupně opouštějí kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Princ a princezna z Walesu opustili kapli autem se svými dětmi princem Georgem a princeznou Charlotte, následovali je vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Princ Harry vypadal mimochodem před bohoslužbou velmi rozhozeně. Král, doprovázen královnou chotí, odešel z místa posledního odpočinku své maminky poté, co poděkoval těm, kteří vedli bohoslužbu.
Postupně je následovali další členové královské rodiny, kteří se také zastavili, aby si promluvili s děkanem a arcibiskupem, a nakonec všichni zamířili ke Karlovi III. a Camille do hradu.
Král Karel III. vypadal upřímně zasažen žalem, když všichni v kapli svatého Jiří zpívali státní hymnu. Seděl mimochodem na stejném místě, na kterém byla usazena sama královna na pohřbu svého milovaného manžela Philipa, vévody z Edinburghu.
Mimochodem, i William následoval svého otce - posadil se na stejné místo, na kterém seděl král na Philipově pohřbu v dubnu 2021.
Královnina rakev byla spuštěna do královské hrobky v kapli svatého Jiří. Během tohoto úkonu děkan z Windsoru recitoval žalm 103, který obsahuje tradiční větu: „Vydej se na cestu z tohoto světa, ó křesťanská duše“. Pronesl také modlitbu, ve které je zesnulý svěřen do Božího milosrdenství.
Bohoslužba byla zakončena tím, že dudák zahrál A Salute to the Royal Fendersmith ze dveří mezi kaplí a děkanským ambitem, přičemž hudba postupně utichala, jak kráčel směrem k děkanství. Královnin dudák, major Paul Burns z Royal Regiment of Scotland, tak splnil svou poslední službu: Do té doby vždy každé ráno budil Alžbětu II. zvukem dud.
Arcibiskup z Canterbury poté bohoslužbu zakončil požehnáním, než shromáždění zazpívalo státní hymnu.
Kde je kdo usazen? Jak můžete vidět zde, první řada patří nejbližším rodinným příslušníkům. Princ z Walesu sedí na konci řady vedle svého syna prince George, vedle něj je Kate, princezna z Walesu, spolu s její dcerkou princeznou Charlotte. Vedle nich je usazen princ Harry a jeho manželka Meghan Markle.
Na konci závěrečné hymny král Karel III. položil na rakev plachetku The Queen's Company Camp Colour of the Grenadier Guards. Lord Chamberlain ve stejnou dobu „zlomil“ svou kancelářskou hůlku a položil ji na rakev. Účelem zlomení hůlky je vytvořit symetrii se třemi státními nástroji, které byly odstraněny z rakve.
Předtím byla totiž z královniny rakve sejmuta koruna, koule a žezlo, které děkan z Windsoru umístil na oltář kaple svatého Jiří.
Reverend David Conner přednesl během bohoslužby čtení ze Zjevení 21:1-7. Stejná pasáž byla přečtena na pohřbech královnina otce krále Jiřího VI. v roce 1952 a jejích prarodičů krále Jiřího V. v roce 1936 a královny Marie v roce 1953. Čtení končí slovy: „Jsem Alfa a Omega, začátek a konec. Tomu, kdo žízní, dám zdarma pramen vody života. Kdo vítězí, zdědí vše; a já budu jeho Bohem a on mi bude synem.“
Windsorský děkan, reverend David Conner, během své řeči uvedl: „Sešli jsme se zde, abychom svěřili do rukou Božích duši jeho služebnice, královny Alžběty. Tady, v kapli svatého Jiří, kde se tak často sama modlila, si na ni musíme vzpomenout jako na někoho, jehož nekomplikovaná, ale hluboká křesťanská víra přinesla tolik ovoce. Ovoce v podobě neochvějné služby národu i širšímu světu, ale také v laskavosti, starosti a uklidňující péči o její rodinu, přátele a sousedy.“
S odkazem na „rychle se měnící a často neklidný svět“ děkan ocenil „klidnou a důstojnou přítomnost“ zesnulé královny. Řekl, že dispozice panovníka „nám dodala sebevědomí, abychom čelili budoucnosti stejně jako ona - s odvahou a nadějí“.
Na závěr licitace řekl: „Když s vděčným srdcem uvažujeme o těchto a mnoha dalších způsobech, kterými byl pro nás její dlouhý život požehnáním, modlíme se, aby nám Bůh dal milost, abychom uctili její památku tím, že budeme následovat její příklad. Modleme se, abychom s naší sestrou Alžbětou konečně poznali radosti věčného života.“
Jako první zazněl sborový zpěv žalmu 121, který zhudebnil sir Henry Walford Davies, jenž dříve sloužil jako varhaník kaple. Je to píseň, ktrou si vybrala sama královna - již řadu let prý měla jasno v pořadí bohoslužeb, co zazní na jejím pohřbu, schválila výběr modliteb, hymnů a další doprovodné hudby.
Také princ George a princezna Charlotte dorazili do kaple svatého Jiří na slavnostní bohoslužbu. Obě děti se již účastnily bohoslužby ve Westminsterském opatství spolu se svými rodiči, tedy princem a princeznou z Walesu Williamem a Kate. Nyní je čeká komornější rozloučení s milovanou prababičkou.
Královnina rakev byla přenesena do kaple svatého Jiří, kde bude Její Veličenstvo uloženo ke svému poslednímu odpočinku. Průvod doprovázeli členové její královské rodiny, za rakví i tentokrát kráčel král v doprovodu královny manželky.
Královnini milovaní corgiové Muick a Sandy a také jeden z jejích nejoblíbenějších koní se ve Windsoru zvláštně a dojemně rozloučili se svou zesnulou paničkou. Mladé pejsky - jednoho na červeném vodítku a druhého na modrém vodítku - vyvedlo služebnictvo ven, aby sledovali příjezd královniny rakve. Emma,královnin kůň, zase stála na trávě v mezeře mezi květinovými poctami podél Long Walk.
Carole a Michael Middletonovi, rodiče princezny z Walesu, dorazili na hrad Windsor na slavnostní bohoslužbu. Již nyní by se v kapli svatého Jiří měli nacházet třeba premiérka Liz Trussová s manželem Hughem O'Learym nebo novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.
Čtyři královniny děti, král Karel III., princezna Anne a princové Andrew a Edward, a tři vnuci, princové William, Harry a Peter Phillips, vítají rakev u hradu Windsor.
Průvod se táhne přes dolní nádvoří. Musí ale ještě urazit kus cesty k nejstarší části hradu.
V zahradách Windsoru se nastoupené služebnictvo loučí s panovnicí.
Pohřební vůz s rakví v doprovodu vojáků projel branou hradu Windsor a skrz soukromé pozemky míří ke kapli.
Členové královské rodiny – mezi nimi například Zara Tindallová či Sarah Fergusonová – dorazili do kaple sv. Jiří ve Windsoru.
Desetitisíce lidí zaplnily okraje promenády Long Walk a přihlížejí smutečnímu průvodu. Vojenská hudba hraje smuteční pochody. Nálada je velmi emotivní.
Smuteční kolona s rakví přijíždí k hradu Windsor. Asi za hodinu se zde uskuteční další smuteční ceremoniál a večer zde bude Alžběta II. pohřbena – vedle svého manžela, prince Philipa (†99), který zemřel loni.
Král Karel III. dorazil ke hradu Windsor.
Desítky státníků, zástupců států, monarchů a diplomatických delegací se před recepcí, kterou před pondělním pohřbem královny Alžběty II. uspořádal v Buckinghamském paláci král Karel III. (73), přišly poklonit do Westminsterského sálu britského parlamentu k rakvi zesnulé panovnice. VÍCE ČTĚTE ZDE.>>
Fiala krátce mluvil s králem Karlem III., premiér mu připomněl jeho návštěvu v ČŘ i projekty, do kterých je zapojen.
Mapa smutečního procesí na hradě Windsor. To začne na začátku promenády The Long Walk krátce po 15:00 londýnského času (16:00 SELČ).
Tisková konference premiéra Fialy na střeše českého velvyslanectví v Londýně právě začala.
Rozloučení s královnou Alžbětou II. (†96): Zásadní okamžiky bohoslužby! Vzkaz královny i skryté symboly. ČTĚTE ZDE>>
Všeobecně se soudilo, že královna nejlépe vycházela se sestrou Margaret (†71), ale není to pravda. V jejím životě byly jiné tři ženy, kterým nejvíce důvěřovala. O koho jde? ČTĚTE ZDE>>
Král Karel III. také plakal – snažil se ale, aby to nikdo neviděl. Na rozdíl od své snachy se od fotoaparátů snažil ve slabých chvilkách odvracet.
Americká herečka a manželka prince Harryho Meghan Markleová byla spatřena, jak si utírá slzy. Ze všech členů britské královské rodiny plakala nejvíce – či nejokatěji.
Kate Middletonová, princ George a královna Camilla. Cestovala s nimi i mladší Charlotte, ta ale na snímcích není vidět.
Stovky tisíc lidí sledovaly pohřeb královny v Hyde Parku.
Premiér Petr Fiala se z Westminsterské katedrály přesunul na recepci pořádanou britským ministrem zahraničí. Pak ho čeká tisková konference na českém velvyslanectví v Londýně.
Vůz s rakví se dal do pohybu směr Windsor. Vojáci salutují – včetně zjevně zdrceného krále Karla III. Hraje britská státní hymna.
Rakev s královnou byla naložena do pohřebního vozu. Všichni v pozoru sledují, až se dá auto do pohybu.
Všechny 4 děti královny Alžběty II. – král Karel III., princezna Anne a princové Andrew a Edward. Za nimi mladší generace – Karlovi synové William a Harry a syn princezny Anne Peter Phillips.
8 vojáků pomalu přemisťuje rakev z lafety do pohřebního vozu.
Po pravé straně oblouku zastavily vozy s manželkami.
Procesí dorazilo k Wellingtonovu oblouku.
U Wellingtonova oblouku bude rakev sňata z lafety a naložena do pohřebního vozu, aby byla následně dovezena do Winsoru. Tam bude v pět hodin další liturgie.
Královské dělostřelectvo v Hyde parku vypaluje 41 slavnostních salv. Ve 13 hodin bude v Toweru vypáleno dalších 60 salv.
Lidé s napětím sledují procesí v Hyde parku.
To, že jsou během smutečního průvodu využity automobily a ne kočáry, rozhodla za života ještě sama královna.
Vojenské hudby hrají po celou dobu smuteční pochody. Pochodovat a zároveň hrát na hudební nástroj je nesmírně obtížná disciplína, která se učí na konzervatoři. Ne každý ji zvládne.
Průvod se blíží k Wellingtonovu oblouku. Na místě čeká královské dělostřelectvo, které vypálí slavnostní salvy.
V předvečer pohřbu královny Alžběty II. se nad Buckinghamským palácem opět objevila duha.
Vévodkyně Meghan Markleová, manželka prince Harryho, a hraběnka Sophie Rhys-Jonesová, manželka prince Edwarda, společně jedou v jednom voze.