Jimmy Saville zemřel v roce 2011 a teprve po jeho smrti se policii podařilo prokázat, že šlo o chronického sexuálního útočníka, který má na svědomí stovky zločinů. V 70. a 80. letech byl jednou z nejznámějších britských celebrit a na BBC moderoval několik pořadů.

Z pozice miláčka národa a odborníka na vztahy s veřejností radil dokonce i britské královské rodině. Budoucí král princ Charles se na něj podle nového dokumentu  Jimmy Savile: A British Horror Story v průběhu let mnohokrát obrátil s žádostí o pomoc.  

„Možná se pletu, ale ty jsi chlap, který ví, jak to chodí. Potřeboval bych od tebe seznam doporučení. Chtěl bych oslovit i ty části země, které se zatím oslovit nepodařilo,“ psal například korunní princ v dopise z 14. ledna 1989. 

Savile udržoval kontakty s řadou organizací po celé zemi a všude měl známé. S Charlesem a Dianou se seznámil v 80. letech díky své práci pro nemocnici Stoke Mandeville Hospital. V roce 1983 tady princezna Diana otevřela nové oddělení pro poranění páteře. 

Na Savila se princ obrátil například po velmi nešťastném projevu prince Andrewa poté, co v prosinci 1988 na palubě letu Pan Am 103 z Londýna do New Yorku vybuchla bomba teroristů. Andrew tehdy pronesl, že Američané jsou na tom mnohem hůř a že byla jen otázka času, než půjde nějaké letadlo k zemi. 

Charles si poté od Savila vyžádal seznam doporučení pro podobné katastrofy, který se dostal do rukou i princi Philipovi (†99) nebo samotné královně (95). Se Savilem princ spolupracoval i během skandálů kolem Andrewovy tehdejší manželky Sarah Fergusonové, jejíž popularita u lidí v jeden okamžik prudce klesala. Sexuální predátor radil Charlesovi i s některými jeho projevy.

„Tak dobře rozumíš tomu, jak lidé fungují, jsi úžasně skeptický a praktický. Můžeš se mrknout na tenhle návrh a dát mi vědět, co by podle tebe na lidi nejlépe zabralo?“ žádal ho například v dopise 16. dubna 1990 před jedním ze svých projevů. Zda Charles věděl o Savilových proviněních, není jasné. 

Stovky obětí

Bývalý britský moderátor Jimmy Savile zneužil v nemocnici Stoke Mandeville Hospital (SMH) v anglickém Aylesbury v letech 1968 až 1992 více než 60 pacientů a dalších osob. Savilovo sexuální násilnictví se začalo odhalovat po jeho smrti v roce 2011. Část personálu nemocnice prý věděla, že Savile měl pověst "sexuálního škůdce", ale informace se asi nedonesla k vedení zařízení.

Z obětí podala formální stížnost jen jedna v roce 1977, ale policie se tím nakonec nezabývala. Známý bavič napadal podle svědků pacientky, návštěvnice a zaměstnankyně nemocnice ve věku od osmi do 40 let.

„Zničil mě v mých dvaceti letech,“ uvedla jedna zdravotní sestra. Žena, která ležela v nemocnici, když jí bylo 18, vypověděla, že Savile k ní do pokoje vlezl oknem a sexuálně ji napadl. „Řekla jsem sestřičkám, že Savile za mnou přišel a mluvil se mnou. Jen řekly, že vědí, jaký je, a že je třeba ho ignorovat,“ vypověděla žena. Domnívala se tehdy, že se to stalo jen jí a že s tím bude muset žít.

Poté, co úřady obdržely stovku stížností, že Savile sexuálně napadal lidi v některých nemocnicích, ministerstvo zdravotnictví vytvořilo nezávislou vyšetřovací komisi v čele s právničkou Kate Lampardovou. Tato komise pak zveřejnila první předběžnou zprávu, podle které Savile po čtyřicet let ve 28 nemocnicích napadal a někdy i znásilňoval muže, ženy a děti ve věku od pěti do 75 let.

Nejmladší znásilněné byly jen dva roky

Britská charitativní Národní společnosti pro ochranu dětí před krutým zacházením (NSPCC)  v roce 2016 uvedla, že zneužití zesnulým britským moderátorem Savilem ohlásilo už nejméně 500 lidí; nejmladší údajné oběti byly v době zneužití pouhé dva roky. Nejčastějšími Savileovými oběťmi byli podle charitativní společnosti nezletilí ve věku od 13 do 15 let. Další pravděpodobné oběti zjistila společnost zejména na psychiatrické klinice Broadmoor západně od Londýna. Tu Savile často navštěvoval, přispíval k jejímu financování a měl v ní vyčleněn vlastní pokoj.

Policie v lednu 2013 došla k závěru, že od roku 1955 do roku 2009 měl Savile na svědomí nejméně 214 případů zneužití, včetně 34 znásilnění, většinou nezletilých dívek. Moderátor zemřel v roce 2011 ve věku 84 let.

VIDEO: Největší královské skandály

Video
délka: 04:04.64
Video se připravuje ...

Největší královské skandály Videohub

Fotogalerie
83 fotografií